banner39

Erdoğan 'Akil İnsanlar'la buluştu

'Akil insanlar'ın uzun bir değerlendirme sonucu belirlendiğini kaydeden Başbakan Erdoğan, heyeti "76 milyonun özeti" şeklinde nitelendirdi.

Politika 04.04.2013, 18:01 04.04.2013, 21:31
Erdoğan 'Akil İnsanlar'la buluştu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan çözüm sürecinde 63 kişiden oluşan "Akil İnsanları Heyeti"ni Dolmabahçe Çalışma Ofisi'nde kabul etti. Asıl amacın kanı durdurmak olduğunu belirten Başbakan, çözüm sürecinde kimden neler beklediğini de sıraladı.

Çözüm sürecinde farklı düşünce dünyalarını temsil etmek suretiyle 76 milyon insanın özeti sayılacak bir listeyi oluşturmaya çalıştıklarını ifade eden Başbakan Erdoğan, komplekse kapılmadan herkesi dinlemeye hazır olduklarını söyledi. Akil İnsanlar Heyeti'nde yer alan isimleri öven Başbakan Erdoğan, ''Bu salonda bulunan insanlar sadece akil değil, aynı zamanda cesurdur, yüreklidir, idealisttir, barışseverdir" diye konuştu. 

Akil İnsanlar Heyeti’nin çözüm sürecindeki rolünü ise Başbakan, şu sözlerle ifade etti:

“Çözüm sürecinde yol ve yöntemin çizilmesi konusunda asıl belirleyici olan bu heyetin istişareleri olacaktır.”

MERAKLA BEKLENEN BULUŞMA

Merakla beklenen buluşma gerçekleşti. Günlerdir kamuoyunun gündeminde olan akil insanlar heyeti Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'la biraraya geldi.

Buluşmada bir konuşma yapan Başbakan Erdoğan, çözüm sürecinde farklı düşünce dünyalarını temsil etmek suretiyle 76 milyon insanın özeti sayılacak bir listeyi oluşturmaya çalıştıklarını söyledi. Başbakan Erdoğan, sürece katkı sağlayacak olan insanlardan oluşan gruba verilecek ismin teferruat olduğunu belirtti. 

"ELBETTE TÜRKİYE'DEKİ TÜM AKİL İNSANLARDAN OLUŞMUYOR"

Başbakan Erdoğan, heyete ilişkin eleştirilere şu sözlerle cevap verdi:

''Kamuoyunda bu heyete 'Akil İnsanlar Heyeti' adı verildi. Bugün burada bulunan heyet, Türkiye'nin elbetteki tüm akil insanlarından oluşan heyet değildir. Bu heyeti bir özet, bir örnek, temsili bir grup olarak görmek belki daha doğru olacaktır. 'Listeden, listenin ve heyetin isminden de ziyade işin magazin boyutundan ziyade üstenmekte olduğumuz misyonun çok daha önemli olduğunu, çok daha hassas zeminde yürütülüyor olduğunu özellikle hatırlatmak durumundayım.''

“Bu salonun dışında olmak sürecin dışında kalmak anlamına gelmiyor” diyen Başbakan, şöyle devam etti:

“Enerjimizi isim üzerinde harcayacak değiliz. Akil insanlar da denilebilir Yüksek temsilci heyeti de denilebilir. Magazin boyutuna takılıp işin amacına yönelik hareket edelim. 76 milyonun özeti sayılabilecek bir listeyi oluşturmaya gayret ettik. Burada bulunan insanların ortak noktası, kangren olmuş bir sorunun çözüme kavuşmasını istemeleridir. Can kaybına, kan kaybına yol açan bir meselenin sona erdirilmesini dert edinmeleridir. Bu heyetin içinde ya da dışında söyleyecek sözü, önerisi, eleştirisi olan varsa dikkatle dinleriz, dinliyoruz ve hiç bir komplekse kapılmadan dinlemeye devam edeceğiz''

“BAHANESİ YOK”

Ortak amacın kanı durdurmak olduğunun altını çizen Başbakan Erdoğan bu süreçte herkesin elini taşın altına koyması gerektiğini söyledi.

Başbakan Erdoğan, uzlaşıya ve diyaloga büyük önem verdiklerini kaydederek, ''Türkiye'nin can alıcı, can yakıcı bir meselesinde her ne şekilde olursa olsun çözüm arayışlarının uzağında kalmak için hiç bir bahane geçerli olmaz. Kan akmaya devam ederken her bahane teferruattır. Terörün sebepleri, sonuçları, çözüm yöntemleri ve çözüm muhtevası konusunda herkes fikir ve değer dünyasına göre farklı perspektifler ortaya koyabilir. Ama hepimizin ittifak edebileceği konu; kanın durmasıdır, hakkın ve hukukun üstün tutulmasıdır, ileri demokrasinin hayat bulmasıdır. Silahı, terörü, şiddeti, çatışmayı ölümü değil, demokrasiyi, hakkı, hukuku, siyaseti, hayatı önemseyen herkesin yapması gereken taşın altına elini koymak, sorumluluk üstlenmek, yanlış gidişe dur demektir. Kanı, gözyaşını durdurmak Türkiye’yi ileri demokrasiye taşımak için birlikte çalışmak arzusundayız” diye konuştu.

AKİL İNSANLARIN ÇÖZÜM SÜRECİNDEKİ ROLÜ NE OLACAK?

Akil İnsanlar Heyeti’nin çözüm sürecindeki önemine ve rolüne ise Başbakan şu sözlerle dikkat çekti:

“Çözüm sürecinde yol ve yöntemin çizilmesi konusunda asıl belirleyici olan bu heyetin istişareleri olacaktır.”

“ÇÖZÜME KARŞI OLANLARIN ANLAYIŞI ÖLÜMLERİN SÜRMESİDİR”

Başbakan Erdoğan, Türkiye’nin terör yüzünden 40 bine yakın insanını toprağa verdiğine işaret ederek, “ Çözüme karşı olanların anlayışı açıkça ölümlerin devam etmesidir. Şehit vermeyi sineye çeken bir anlayış insani değildir” şeklinde konuştu.

"SADECE REYTİNG, ŞÖHRET, İMAJ DÜŞÜNENLER OLDU"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, şöyle devam etti:

''Bu ülkede teröre, kazanacağı veya kaybedeceği oy penceresinden bakanlar oldu ve bunlar halen de var. Bu ülkede gençlerin ölümüne, tiraj kaygısıyla, reyting endişesiyle bakanlar oldu ve bunlar halen de var. Bu ülkede ocaklara düşen ateşe, kaybettiği ve kazandıklarıyla, kasasına giren ve çıkan parayla bakanlar oldu ve bunlar da halen var. Akan kana bakarken, kendi canlarını, kendi çocuklarını, kendi kardeşlerini gözünün önüne getirmeyip, sadece reytingini, şöhretini, imajını düşünenler oldu ve bunlar da halen var.''

"Herkesin birinci sınıf vatandaş olduğu bir Türkiye inşa etmenin peşindeyiz" diyen Başbakan Erdoğan, AK Parti'nin demokrasi konusunda attığı adımlara da dikkat çekti.

"SALONDAKİLER SADECE AKİL DEĞİL AYNI ZAMANDA CESURDUR"

Akil İnsanlar Heyeti'nde yer alan isimleri öven Başbakan Erdoğan, ''Bu salonda bulunan insanlar sadece akil değil, aynı zamanda cesurdur, yüreklidir, idealisttir, barışseverdir. Bir kere böyle bir tablonun oluşması, en başta Türkiye'yi yüreklendirmiş, milletimizi umutlandırmıştır'' dedi. 

BAŞBAKAN FİLM VE ŞARKILARDAN DA ÖRNEKLER VERDİ

Başbakan Erdoğan zaman zaman filmlerinden, zaman zaman şarkı sözlerinden örnekler vererek sanatçıların sürece yapacakları katkının önemine değindi.

"O UNUTULMAZ TATAR RAMAZAN ROLÜNDE..."

Başbakan, şöyle konuştu:

"O unutulmaz 'Tatar Ramazan' rolünde 'Bir ekmeği bölüşerek yemektir hüner' diyen sevgili Kadir İnanır'dan bir sofraya oturup bir somunu palaşan 76 milyonun kardeşliğine yeniden vurgu istiyoruz. 'Dertler benim hasret benim, ömrüm senin olsun' diyen Orhan Gencebay'dan dertleri de hasretide ortadan kaldıracak yen bir duruş bekliyoruz. Vizontele filminde 'Bir yerde mutlu mesut olmanın ilk şartı orayı sevmektir. Burayı seversen burası rünyanın en güzel yerider' diyen Yılmaz Erdoğan'dan daha fazla seveceğimiz daha fazla mutlu mesut olacağımız Türkiye'nin inşaasına katkılar bekliyoruz. Bir röportajında 'ortak vicdanı temsil etmesi gereken sanatçılar arasında bile barışa kuşku duyulması gereken bir şeymiş gibi bakanlar var' diyen Lale Mansur'dan barışın kaybedenlerinin olmayacağını daha fazla anlatmasını bekliyoruz." 

63 KİŞİLİK HEYET

Gazetecilerden, sanatçılardan ve STK temsilcilerinden oluşan Akil Adamlar listesinde 63 kişi yer alıyor.

Toplantı öncesinde bölgede yoğun güvenlik önlemleri alındı. Başbakanlık İstanbul Ofisi'nin bulunduğu Beşiktaş ile çevre yollarda güvenlik tedbirlerini uygulamaya koyan polis, bölgede geniş önlem aldı.

Çevik Kuvvet Şube Müdürülüğü'ne bağlı çok sayıda polis, Beşiktaş çarşı ve Dolmabahçe Başbakanlık Ofisi önünde görev yapıyor.

Öte yandan, Başbakan Yardımcıları Bülent Arınç, Beşir Atalay ve Bekir Bozdağ, Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, İçişleri Bakanı Muammer Güler, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, MİT Müsteşarı Hakan Fidan da toplantıya katılıyor


Yorumlar (1)
abdullah 10 yıl önce
76 milyonun özeti bu adamlar ise TBMM neyin özeti sayin basbakan...
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?