banner39

Erdoğan: Akiller'deki yürek Bahçeli'de yok - CANLI

Başbakan Erdoğan, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, Âkil Adamlar heyetinde olan yüreğin ne Kılıçdaroğlu'nda ne de Bahçeli'de olduğunu söyledi.

Politika 09.04.2013, 12:02 09.04.2013, 12:30
Erdoğan: Akiller'deki yürek Bahçeli'de yok - CANLI

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Başbakan Erdoğan, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, Âkil Adamlar heyetini eleştiren muhalefete sert cevaplar verdi.

Erdoğan, Âkil Adamlar'in sahip olduğu yüreğin ne Bahçeli'de ne de Kılıçdaroğlu'nda olduğunu söyledi.

SİLİVRİ OLAYLARINA SERT TEPKİ

Erdoğan, CHP'nin öncülüğünde dün Silivri'de yapılan eylemlere de tepki gösterdi. Erdoğan, Cumhuriyet tarihinde ilk kez bağımsız yargının saldırıya uğradığını belirterek "Bu saldırıları kınıyoruz" dedi.

Erdoğan'ın konuşmasından satırbaşları:

Ankara Yunus Emre Halk Pazarı esnafına müjdeyi vermek istiyorum. 6 Mart'ta çıkan bir yangında kullanılamaz hale gelen Yunus Emre Halk Pazarı'nın yeniden inşa edilerek üç ay içinde esnafımızın hizmetine sunulması için gerekli talimatı verdim. Yaşanan yangın sonrası Altındağ kaymakamımız, belediyemiz ve valiliğimiz başta olmak üzere ilgili tüm kurumlar seferber oldu.

Perşembe günü çözüm sürecine ilişkin olarak son derece önemli bir toplantı gerçekleştirdik. Kamuoyunun akil insanlar dediği bu heyet 63 kişiden oluşuyor.  Dört buçuk saati aşan toplantıda katılımcılardan soru soranlar görüşlerini ifade ettiler.

"AKİL DEĞİL ÂKİL"

Akil insanlar. Bazıları diyorlar ki "Akil ifadesi yanlış" nedir? Akil dediğin zaman bu yiyiciler olur. Yahu burada kalkıp da Türkçede oturmuş olan bir kelime var. Biz Arapça gramer bilgisi mi vereceğiz? Şimdi bunu kalkar imam hatipli olarak kalkar Tayyip Erdoğan söyler. Ben bunu şimdi böyle söylesem yani aslı neyse ona göre söylesem bu sefer de ne demek istiyor bu derler. Gaflet bu, cehalet bu. Fakat biz kervan yürüsün diyoruz.

Bakın bu 63 arkadaşımızı yüzlerce kişinin arasından seçtik. Bunları bir araya getirmek, bir çatının altında toplamak gerçekten zor bir işti. Farklı çevrelerden, farklı inanç gruplarından, farklı etnik gruplardan arkadaşlarımız var.

O masanın etrafında teferruata takılıp kalanlar değil, ortadaki yangını söndürmeye can atan insanlar var. O masanın etrafında kendi şahsi çıkarlarını gözetenler değil meselenin ciddiyetini bilen ve çözmek için yüreği heyecanla atan insanlar var. Her türlü eleştiriyi, hakareti, baskıyı haksızlığı göze almış, sadece akan kanı durdurmaya sadece gözyaşlarını dindirmeye odaklanmış samimi insanlar var.

"BAHÇELİ'NİN DE KILIÇDAROĞLU'NUN DA BİLGİSİ YOK"

O 63 ismin bir masa etrafında toplanması, aynı kare içinde fotoğraf vermesi bile başlı başına olumlu, aynı zamanda birleştirici bir hadisedir.

Ne Devlet Bahçeli'nin ne de onun muavini Kılıçdaroğlu'nun o 63 ismin samimiyetini sorgulayacak samimiyeti de bilgisi de kalibresi de yoktur. Tam tersine 63 kişide var olan yürek, cesaret, ne Devlet Bahçeli de ne de Kemal Kılıçdaroğlu'nda mevcut değildir.

Bahçeli ve Kılıçdaroğlu süreci kenardan izlemeyi tercih ederken, o insanlar taşın altına ellerini koymayı ve o taşı birlikte kaldırmayı tercih ettiler.

CHP genel başkanı haftalardır bu çözüm sürecinin nasılını sorgulayarak bu konuda korku senaryoları üreterek sürece engel olmaya mücadele ediyor.  Sayın Kılıçdaroğluı çıkmış "Akil insanlar başbakan'a seçim öncesinde zaman kazandıracak" diyor. Hiç endişe etmesin. Kemal Kılıçdaroğlu, CHP'nin başında olduğu sürece bizim seçim kazanmak için zamana ihtiyacımız olmadı.

Bu işin nasıl olacağı konusunda yöntem konusunda biz kırmızı çizgilerimizi kamuoyuna duyurduk. Az konuştuğumuzu çok iş yaptığımızı, şehitlerimizin ruhunu
incitmeyeceğimizi altını çizerek ifade ettik.

Sonuca ulaşmak için her yöntemin mubah olduğu anlayışında asla değiliz ve olamayız. Ancak kanı durdurmak, gençlerin ölümünü engellemek için çırpındığımız bir süreçte, kenarda durup zihinleri bulandırmak da insani değildir.

SİLİVRİ'DEKİ OLAYLAR

Dün CHP marjinal bir partinin kuyruğuna takıldı. Mahkemenin önünü savaş alanına çevirmeye çalıştı. Nerede karanlık örgüt varsa CHP onun arkasına takılıyor. Bunların içinde terör örgütleri de var. Kendileri politika üretemiyor. Başkalarının katarında durumu idare ediyor.

Diyarbakır'a gidemeyen, Hakkari'de Türk bayrağı dalgalandıramayan CHP, Şam ve Silivri'nin kapısından hiç ayrılamıyor.

Dün duruşma devam ederken, dışarda CHP milletvekillerinin tahrikleriyle ortaya çıkan saldırılar, CHP'nin yargıya saygısını da ortaya koymuştur.

Malum milletvekilleri oturmaları gereken yerde değil, kendileriyle ilgisi alakası olmayan  avukatların yerinde oturmaya cüret etmeye kalktılar. Bu nasıl milletvekilliği?

Milletin vekaletinde anarşi çıkarmak, terör estirmek, fiziki mekanları terörize etmek gibi bir yetki asla yoktur. Anayasanın hükümleri ortadadır. Ceza Kanunu'nun hükümleri ortadadır. Öyle zannediyorum ki yargı gereğini yapacaktır. Bize de ne düşüyorsa biz de gereğini yaparız.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?