banner39

Erdoğan: Başkanlık sistemine ihtiyaç var

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Türkiye'nin daha hızlı karar almasını sağlayacak bir yönetim sistemine ihtiyacı var. Bunun adı da başkanlık sistemidir" dedi

Politika 20.02.2015, 15:40 20.02.2015, 15:42
Erdoğan: Başkanlık sistemine ihtiyaç var

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün Elazığ'da katıldığı toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada, "Türkiye'nin daha hızlı karar almasını, daha süratli iş yapmasını sağlayacak bir yönetim sistemine ihtiyacı var. Bunun adı da başkanlık sistemidir, bunun adı da liderlik sistemidir. Esasen bizim kadim devlet geleneğimizdeki yönetim sistemi de budur. Adı ne olursa olsun, bizim tarihimizde milletin kahir ekseriyetinin desteğini, tasvibini, rızasını almayan yöneticilerin devletin başında kalmasının mümkün olmadığını görüyoruz." dedi.

Erdoğan, ''Meşveret, istişare elbette olacak ancak davulu seçtiğiniz kişinin boynuna asıp, tokmağı millete karşı sorumsuz güçlerin eline teslim ederseniz, işte o sistem teklemeye başlar, yürümez. Onun için de yürümedi. Bak şimdi bu aralar şu Meclis'in haline bakın Meclis'te neler oluyor, yakışıyor mu, oluyor mu, bu doğru bir gidiş değil. Ülkemizde 1960 Anayasası ile böyle bir sistem kuruldu, bu sistem huzur getirmedi.'' ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İç Güvenlik Paketine ilişkin de "Devamlı oyalıyorlar. Yapmayın. Göreviniz Meclis'te bu yasaları çıkarmak, engellemek değil. Öyle de yapsanız böyle de yapsanız bu kanun çıkacak." diye konuştu.

Yorumlar (0)
31
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?