banner39

Erdoğan: Bir anda söylenmez

Başbakan Erdoğan, TBMM'deki 23 Nisan resepsiyonunda gazetecilere açıklamalarda bulundu. Erdoğan'a sorulan sorular arasında, cumhurbaşkanlığı seçimi, 1 Mayıs kutlamaları ve 1915 açıklaması vardı...

Politika 24.04.2014, 00:32 24.04.2014, 00:32
Erdoğan: Bir anda söylenmez

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Meclis'in 94'üncü kuruluş yıldönümü dolayısıyla TBMM'de verilen resepsiyonda gazetecilerin sorularını cevapladı.

Erdoğan'a ilk olarak gündemin birinci maddesi olan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olup olmayacağı soruldu.

Yine net bir cevap vermekten kaçınan Erdoğan, "İstişarelerimiz devam ediyor. Sabır gerektirir, bir anda söylenirse olmaz" diye konuştu.

Erdoğan, şöyle devam etti: "Ben şimdi istişarelerimi yapıyorum, hepsi bunların istişareye dayalı olacak. Bundan önceki de istişareler neticesinde oldu. Türkiye genelinde geniş kapsamlı kamuoyu araştırmaları yaptık, onun neticesinde kararımızı verdik. Bugün de yine en geniş anlamda istişarelerimizi yapacağız, ondan sonra da nihai kararı verelim ki ülkemizde herhangi bir kaosa fırsat vermeden en güzel şekilde, en ideal şekilde seçimimizi gerçekleştirelim."

1915 AÇIKLAMASI

Başbakan, bugün yaptığı 1915 olaylarına ilişkin açıklamaya da değindi. Her alanda normalleşmeye gitmek istediklerini dile getiren Erdoğan, Dağlık Karabağ meselesinin öncelikli konuları arasında yer aldığını vurguladı.

Erdoğan, "Dağlık Karabağ meselesi çözülmeden bizim iktidarımızda, o konuda 'evet' diyemeyiz. Orada ciddi bir haksızlık var, Karabağ meselesi çözülmesi lazım" ifadelerini kullandı.

'TAKSİM YASAK'

1 Mayıs kutlamaları için Taksim'in kapatıldığının bir kez daha altını çizen Erdoğan, "Kimsenin bayram gününü zehir etmeye hakkı yok. Yasaktır ve yasak olduğu için gereken yapılacaktır" ifadelerini kullandı.

'TWİTTER İÇİN GEREĞİNİ YAPARIZ'

Erdoğan'ın Twitter'a yönelik açıklamaları da oldu. Şirketin verdiği sözleri yerine getirmediği takdirde gereğinin yapılacağını dile getiren Erdoğan, "Bazıları diyor ki 'kapatsanız da girebiliyorlar' falan ama herşeyden önce bir vergi kaçakçısı şirket Türkiye'de faaliyet gösteremez, ofisi yok, faaliyet gösteremez, gereği neyse o yapılır. Olay artık tek yönlü değil, birçok yönlü" değerlendirmesinde bulundu.

SEÇİM SİSTEMİ TARTIŞMALARI

Dar bölge seçim sistemine ilişkin bir soru üzerine Erdoğan, muhalefetin seçim sistemine desteği olmazsa bu düzenlemeyi tek başlarına getirebileceklerini belirten Erdoğan, bu düzenlemenin anayasa ile alakalı olmadığını, sadece yasal düzenleme gerektirdiğini kaydetti.

Kaynak: Ajanslar

 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?