Erdoğan: Biz aramızda konuşuruz

Hükümet Sözcüsü Arınç'ın açıklamalarını değerlendiren Erdoğan, "Varsa herhangi bir sıkıntı kendi aramızda görüşürüz. Gereğini gerektiği yerde ben yaparım. TV ile medya aracılığı ile yapmam" dedi.

Erdoğan: Biz aramızda konuşuruz

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Varşova'da gazetecilerin sorularını cevaplayan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın kendisine dönük açıklamalarına 'yurt dışı gezide bulunduğu' gerekçesiyle cevap vermedi.

Erdoğan, Polonya gezisinde gazetecilere açıklamalarda bulundu. Arınç'ın açıklamalarının hatırlatılması üzerine, Başbakan Erdoğan, bu konuyu yurt dışı seyahatinde konuşmayı uygun bulmadığını, parti içinde konuşulması gereken konulara TV ile medya aracılığı ile cevap vermeyeceğini kaydetti.

Başbakan Erdoğan'a yöneltilen sorular ve cevapları şöyle:

SÜREKLİ AYNI ŞEYLERİ KONUŞMAM

Öğrenci evleri tartışması sürüyor bir açıklamanız olacak mı?

Ben açıklanacak herşeyi söyledim. Bu tür konuları bir ya da iki defa konuşulur. Sürekli aynı şeyleri söylemenin anlamı yok. Açıklamalarımı farklı yerlere çekmenin de bir anlamı yok. Konuyu fuhuşa, zinaya, evlere paldır küldür girmeye kadar getirdiler... Ailelerin şikayetleri üzerine bir açıklama yaptık, konuyu nerelere getirdiler.

(Başbakan Yardımcısı Arınç'ın açıklamalarının hatırlatılması üzerine)

Yurt dışı seyahatindeyiz. Ülkenin bu ülkelerle yaptığı görüşmelerden nasıl bir fayda sağlayacağını konuşmalıyız. Benim basından beklentim budur. Benim bir arkadaşım veya hükümet sözcüm bir şey söylemiş, bu konuyu görüşeceğim mahal burası değil, sizler değilsiniz. Kendi aramızda görüşürüz. Bir sıkıntı varsa aramızda görüşürüz. Partinin genel başkanı ve hükümetin başbakanı benim varsa herhangi bir sıkıntı kendi aramızda görüşürüz. Gereğini gerektiği yerde ben yaparım. TV ile medya aracılığı ile yapmam, MYK'da Bakanlar Kurulu'nda görüşürüz.

Medya ile görüşmesi öncesinde Arınç'la telefon temasınız oldu mu?

Hayır. Görüşmedim. Niye görüşeyim.

Suriye'ye dönük silah sevkiyatı hakkında yeni bilgi var mı?

Roket mermilerinin kalıplarını Konya ve Adana'daki fabrikalara Suriyeli gruplar getirmiş. Paralarını da vermişler. Aslında o fabrikalar tarım aletleri üreticileri. Aslında o TIR'ın yakalanması Türkiye Cumhuriyeti'nin hassasiyetini gösterir. Türkiye'nin silah üreten resmi veya yarı-resmi silah üreticileri belli. Özeller de... Bunların satışları tamamen kayıt altında. Türkiye Cumhuriyeti hükümeti hiç bir terör örgütünün arkasında değildir. Türkiye güçleniyor. İçeride, dışarıda engellemeye çalışan güçler var. Sermaye, medya ve arkasında olan ülkeler var. Türkiye'yi terör örgütleriyle bağlantılı göstermeye çalışıyorlar. O silahların menşeilerine bakarlarsa kendi ülkelerine ait çıkar.

CHP DÜRÜST DEĞİL

Yerel seçim adaylarınız belli oldu mu?

Bu pazar 14 büyük şehrin temayül yoklamalarını alacağız. 30 büyük şehir bitmiş olacak. Kalan 51 ilin yoklaması da haftaya gelecek. Mutmain (tatmin) olduğumuz, kanaatimiz kesinleşen illerin adaylarını art arda açıklamaya başlarız.

ULUSLARARASI DİNLEME SKANDALINDA TÜRKİYE İDDİALARI DA VAR

Uluslararası camiada egemen güçler bunu hep yaptı. Hep dinlemeye çalıştılar. Biz de bu gelişmelere yönelik alt yapı çalışmalarına izin vermedik, engel olduk. Rahatsız oldular. Bu arada olanlar var. Artık uzay dinlemeleri var. MİT'in alt yapısı 10 yıl öncesi gibi değil. GES'İn MİT'e devriyle sonuç almaya başladık. Teknolojiyi daha iyi kullanır hale geldik.

İKİ PARTİ KAYIŞ ATARSA

Anayasa görüşmeleri yine tıkandı, ne düşünüyorsunuz

CHP iade-i ziyarette 4 parti bir arada olmazsa yokuz dedi. Zaten 4 parti uzlaşmış. İkisi kayış atıyorsa, biz çıkaralım demeliler. Dürüst değiller, samimi değiller. İki partinin gücü yeterli, 63 madde değil hepsini çıkaralım.

Avrupa'daki muhafazakar partilerin yeni oluşumuna üye oldunuz değil mi?

Avrupa Muhafazakar ve Reformcu Partiler Birliği kuruldu. Biz de kurucu üyesi olduk. İngiltere ve Çek Cumhuriyeti iktidar partileri de üye.

AB İKİRCİKLİ OLMAMALI

Başbakan, Polonyalı bürokrat eşlerinin oluşturduğu Polonya-Türkiye Sanat Grubu üyelerinin etkinliğine katıldı. Grup üyeleri, Erdoğan'ı İstiklal Marşı ve Ceddin Deden mehter marşıyla karşıladı. Ardından 'Türkiye ve AB İlişkileri' konulu konferansa katılan Başbakan birliğe sert tepki gösterdi. Erdoğan, 'Türkiye'nin Müslüman bir ülke olması AB'ye üye olması için engel değildir. Eğer öyle bir şey varsa o zaman AB bunu açık, net ortaya koymalı. İkircikli bir davranış içerisinde olmamalı' dedi.

Güncelleme Tarihi: 09 Kasım 2013, 09:17
banner53
YORUM EKLE

banner39