banner39

Erdoğan: Biz bu oyunu bozarız-CANLI

Başbakan Erdoğan, Türkiye'de statüko partilerinin tutunabildiği tek dalın terör olduğunu belirterek terörün bitmemesi için oyunlar oynandığını söyledi ve "Biz bu oyunu bozarız" dedi

Politika 04.05.2013, 11:41 04.05.2013, 12:18
Erdoğan: Biz bu oyunu bozarız-CANLI

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Başbakan Erdoğan, partisinin Kızılcahamam'daki kampında konuşuyor. Erdoğan'ın gündeminde muhalefet partilerinin Çözüm Süreci tavrı var.

Erdoğan'ın konuşmasından satırbaşları:

Terör sonlandırmak merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal da temaslarda bulundu. Ama ömrü vefa etmedi. Özal'dan sonra merhum Erbakan döneminde de görüşmeler yapılmıştı ama malum 28 Şubat süreciyle birlikte görüşmeler akame uğradı.

Öcalan yakalandığında da İmralı ile temaslar kuruldu.

Bahçeli ve arkadaşlar 1999 yılında yapılan görüşmelerden dolayı, şu an bize yaptıkları hakaretleri aslında kendilerine yapmış oluyorlar.

Peki şimdi bizi eleştiren Bahçeli ve arkadaşları, bi zahmet söylesinler o zaman siz de görüştünüz. Peki söyler misiniz siz hangi pazarlıkları yapıyordunuz. Ha yok ben görüşmelerden haberim yoktu diyorsa bu daha da vahim. Bahçeli'ye soruyorum.

1999'da Genelkurmay mı size bağlıydı yoksa hükümetiniz mi Genelkurmay'a bağlıydı, 1999'da jandarma mı size bağlıydı yoksa siz mi jandarmaya bağlaydınız?

1999'da yapılan görüşmeler sonucu terör örgütü sınırdışına çekilmeyi kabul ediyor. Sınırdışına çekilmeler sırasında birileri operasyon düzenliyor 500 terörist öldürülüyor. Örgüt Kandil'e çekildikten sonra yeniden toparlanmaya başlıyor. Bahçeli ve arkadaşları örgütün yeniden dönmesi için resmen zemin hazırlamışlardır. 

CHP, MHP ve statüko partilerinin ayakta kalabilmek için tutunabilecekleri tek dal terördür. Merhum Özal zamanında nasıl bu statükocular engel olduysa şimdi de aynı oyun oynanıyor.

Biz oyunu bozarız, bozacağız....

Bazı densizler Akil İnsanlar heyetini Heyeti Nasiha'ya benzetiyorlar... Bakın akil adamlar heyetine karşı Türkiye genelinde bu bir ay içinde kaç kişi eylem yaptı biliyor musunuz? Sadece 4 bin 480 kişi. Ama bizde öyle bir medya varki...

EKONOMİK GELİŞMELER

Merkez Bankamızın döviz rezervi 135 milyar doları aşti. Bunun müjdesini buradan size vermek istiyorum. Dün Japonya Başbakan'ı misafirimizdi. Nükleer Enerji Santralinin ilk adımını attı. Bu projenin maliyeti 22 milyar dolar olacak. Bu adımın öncesinde Rusya ile 20 milyar dolarlık bir anlaşma yaptık. Bu maliyet ortadayken enerjideki maliyetler düşecek tüketimdeki maliyetler düşecek ülkemizin enerjide açığı olmayacak. Enerjide şu an fazlamız var. bunun müjdesini verebilrim.

2023' E FARKLI GİRECEĞİZ

Biz 2023'e farklı gireceğiz.  Artık İstanbul'a iki havalimanı yetmiyor. Şuanda Tokyo- İstanbul arası yüzde 96'lık doluluk oranı ile uçuyor. Dün kendilerine yeni teklif verdik. Günde 3 uçuş Tokyo'ya olacak. İstanbul'a üçüncü havalimanı gerekiyordu. İstanbul'un Kemerburgaz çevresi havalimanının yapılması kararını verdik dünde bunun ihalesini yaptık. Bu ihale 100 milyon yıl kapasiteli ihale. Yılda 100 milyon yolcu taşınabilecek. Buranın maliyeti 10 milyar avro. Bu ihale ile ilgili kararımızı vereceğiz. 25 yılda bize ödeyecekleri kira 22 milyar 152 milyon avro. Yaklaşık yılda 900 milyon avro ödeyecekler. Bunun bir de KDV'si var.

14 Mayıs'ta IMF'ye olan borcumuzun son taksidi de ödecek.

CANLI YAYIN

SÜRECEK

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?