Erdoğan, BM'yi Arakan için göreve çağırdı

Başbakan Erdoğan, ''Arakan Bölgesi'nde insanlar ve insanlık katlediliyor. BM'yi burada göreve davet ediyoruz. Burada bir avuç Müslüman ne yazık ki şu anda katlediliyor, yakılıyor'' dedi.

Erdoğan, BM'yi Arakan için göreve çağırdı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Arakan Bölgesi'nde insanlar ve insanlık katlediliyor. BM'yi burada göreve davet ediyoruz'' dedi.

Erdoğan, AK Parti Genel Merkezi'nde düzenlenen ''5. Geleneksel Ankara'daki Yabancı Misyon Şefleri ve Büyükelçiler İftar Yemeği''nde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin dünyadaki gelişmelere insani yönden baktığını vurguladı.

Medeniyetler İttifakı girişiminin Türkiye'nin insani bakış açısının somut bir örneği olduğunu belirten Başbakan Erdoğan, şöyle konuştu:

''Biz hiçbir zaman, Gazze'de sadece Müslümanların katledilmesine vurgu yapmadık. Biz, her zaman, Gazze'de, Kudüs'te, Ramallah'ta, Nablus'ta, diğer Filistin şehirlerinde insanın katledildiğini, insanla birlikte insanlığın, insanlığın değerlerinin katledildiğini savunduk ve savunuyoruz. Bugün aynı şekilde, Arakan Bölgesi'nde insanlar ve insanlık katlediliyor. BM'yi burada göreve davet ediyoruz. Bu daveti yapmaktan daha normal daha insani ne olabilir- Burada bir avuç Müslüman ne yazık ki oradaki ağırlıklı yönetim tarafından şu anda katlediliyor, yakılıyor. Bunu seslendirmekten daha doğal ne olabilir- Bu bizim insani görevimiz...

Bugün aynı şekilde, Somali'de insanlar ölüyor. Bugün, Afganistan'da, Irak'ın şehirlerinde, Suriye'de, etnik kökenleri, dilleri, dinleri, mezhepleri her ne olursa olsun; insanlar katlediliyor, insanlık katlediliyor. Eğer, Filistin'de ölenler Müslüman deyip, vicdanlarını rahatlatmaya çalışanlar varsa, onlara diyorum ki, hayır, Filistin'de insanlık katlediliyor.''

'ARAKAN'DA, MİNBYA KÖYÜNDE YAŞAYANLAR DA  ONLAR KADAR İNSANDIR'

Somali'de de aynı şekilde Afrikalıların değil, insanlığın can çekiştiğini vurgulayan Başbakan Erdoğan, şunları söyledi:

''Eğer, Suriye'ye bakıp, 'Suriye'de diplomasi çarpışıyor, Suriye'de siyaset çarpışıyor, Suriye'de mezhepler çarpışıyor' diyerek yüreklerini serinletenler varsa, onlara diyorum ki, hayır, Suriye'de, insanlık topyekun katlediliyor... Mart 2011'den bugüne 20 bine yakın insan maalesef Suriye'de öldürüldü.

Bugün Suriye'de ölenler insandır, candır. Bugün Arakan'da ölenler insandır, candır. Brüksel'de, Paris'te, Londra'da, Washington'da yaşayanlar ne kadar insansa, Şam'da, Halep'te, Dera'da, Hama'da, Humus'ta yaşayanlar; Arakan'da, Minbya köyünde yaşayanlar da onlar kadar insandır. Yaşanan tüm bu insanlık dramlarına karşı sesini yükseltmek, ortaya bir tepki koymak, her insanın, her ülkenin vicdani vazifesidir.

Biz, Türkiye olarak, vicdanımızın sesine kulak veriyor, tarafsız, çıkar kaygısından uzak, tamamen insaniyet zaviyesinden bakarak tepkimizi ortaya koyuyoruz. Bizim tepkilerimizi hiç kimse yanlış anlamasın, hiç kimse de farklı yerlere çekmesin.''
   

Güncelleme Tarihi: 24 Temmuz 2012, 09:17
banner53
YORUM EKLE
YORUMLAR
ne diyim
ne diyim - 9 yıl Önce

sayın başbakan siz sadece uyarın bişey yapmayım yüce rabbim size bir ağız vermiş sadece uyarmanız için mavi marmaradada uyardınız suriyede de uyardınız bu meseledede uyarıyorsunuz başkada birşey yapamıyorsunuz işinize geldimi müslüman kimliğinizle oyları topluyorsunuz sonrada topukluyorsunuz ne iş ?

banner39