Erdoğan: Bu mücadeleyi beraber vereceğiz

Başbakan Erdoğan, "Dün yine bir ilimizde kepenk kapattırma eylemi yapmak istediler. Tüm Türkiye'ye sesleniyorum, 'Benim kepengim namusumdur' diyerek, bu mücadeleyi vereceğiz" dedi.

Erdoğan: Bu mücadeleyi beraber vereceğiz

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ankara Ticaret Odasında, "TESKOMB 64. Yıl Vizyon Buluşması"nda yaptığı konuşmada, "Dün yine bir ilimizde kepenk kapattırma eylemini kapatmak istediler. Bütün bunlara karşı ben sizin şahsınızda tüm Türkiye'ye sesleniyorum, bu mücadeleyi beraber vereceğiz. 'Benim kepengim namusumdur' diyerek, bu mücadeleyi vereceğiz" dedi.

Erdoğan'ın konuşmasında öne çıkan başlıklar şöyle:

"Yeni Türkiye'yi birileri kabullenemiyor. Huzur, istikrar, güven ortamı içindeki Türkiye'yi birileri hazmedemedi. Milletin kazanmasını, esnafın kazanmasını, çalışanın ve üretenen kazanmasını birileri içine sindiremedi.

Bu saldırılar benim şahsıma yapılmıyor, partime ve hükümetime de yapılmıyor. Bu saldırılar, milletimize, devletimize, Türkiye Cumhuriyeti'ne yapılıyor. Bunlar doğrudan doğruya sizlere, esnafa yapılıyor, zanaatkara yapılıyor, huzura, güven ortamına yapılıyor, bahar ortamına yapılıyor.

Çok şaşırtıcı vakalar duyuyoruz, 'himmet' adı altında, esnafı nasıl haraca bağladıklarını duyuyoruz. Bunlar tehditle şantajla topladıkları haraca, 'zekat, sadaka, himmet' gibi isimler vermiş. Böyle de alçakça bir işin içine girmişler..

Son olaylarla krediler üzerinde faiz baskısı oluştu ancak biz bu faiz baskısını esnafımıza yansıtmıyoruz. Esnafımıza uygulanan kredi faizini artırmıyoruz. Çok çok olağanüstü durum olmadıkça faiz oranını artırmayacağız.

30 Mart'ta kaybedeceklerini anlayan muhalefet partileri, bu Pensilvanya'daki zatın ceketinin içine girdiler.

Faiz oranını artırmadığımız gibi bazı önemli düzenlemeler de yapıyoruz. İnşallah faizsiz bankacılıkla ilgili Ziraat Bankamızın çalışması var, Halk Bankası'nın çalışması var, Vakıf Bankası'nın çalışması var.

Kredi limit gruplarına göre, 40 bin lira ile 125 bin lira arasında değişiyordu. Şimdi biz kredi limitlerini en düşük 75 bin lira, en yüksek 150 bin lira olarak yeniden düzenliyoruz.

TESKOMB'un kredilerden aldığı bloke sermaye payı, 1,5 puandı. TESKOMB, bu puanı yarım puan düşürdü, 1'e indirdi. Şimdi Halk Bankası da bir adım attı, bankanın kredilerden aldığı komisyon payı, Halkbank buna dayanabildiği ölçüde, 1 puandan yarım puana çekiliyor. Böylece, esnaf kredi faizinde artış yapmadığımız gibi faiz yükünü de bugün 1 puan indirmiş oluyoruz."

Kaynak: AA

 

 

Güncelleme Tarihi: 21 Mart 2014, 21:33
banner53
YORUM EKLE

banner39