banner39

Erdoğan: Bunun karşılığı muhakkak olacak

Başbakan Erdoğan, Türk bayrağının gönderden indilimesi olayı ile ilgili olarak, "Çocuk olması bizi ilgilendirmez. Sessiz kalmamız mümkün değil. Bunun karşılığı muhakkak olacak" dedi.

Politika 09.06.2014, 19:11 09.06.2014, 21:09
Erdoğan: Bunun karşılığı muhakkak olacak

Dünya Bülteni / Haber Merkez

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Diyarbakır'da Türk bayrağının gönderden indirilmesi olayıyla ilgili, "Bunun çocuk olması bizi ilgilendirmez. Bir çocuk bizim kutsalımız olan bayrağı alma mahareti gösteriyorsa bunun bir karşılığı muhakkak ki olacaktır" dedi.

Başbakan Erdoğan, Başbakanlık Merkez Bina'da, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile baş başa ve heyetler arası görüşmesinin ardından ortak basın toplantısı yaptı.

Erdoğan, konuk Cumhurbaşkanı Ruhani'yi Türkiye'de ağırlamaktan  memnuniyet duyduğunu ifade etti.

 Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi'nde verimli bir toplantı gerçekleştirdiklerini dile getiren Erdoğan, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani arasında imzalanan 10 ayrı sözleşme ve anlaşmanın da iki ülke için hayırlara vesile olmasını temenni ettiğini belirtti.

Türkiye ve İran'ın bölgenin en köklü iki devleti olduğunu ve dostluk ilişkilerinin birçok ülkenin tarihinden daha eskiye dayandığını hatırlatan Erdoğan, "Ortak kültürel değerlerimiz var. Halklarımızı birbirine yakınlaştıran zengin bir hazineye de sahibiz. Dolayısıyla ülkelerimiz arasında çok boyutlu ilişkilerin bugüne kadar var olması, bundan sonra bunların artarak devamı en büyük talebimizdir" değerlendirmesini yaptı. 

Görüşmelerinde farklı alanlarda değişik konuların gündeme geldiğini, bakanların da kendi alanlarıyla ilgili görüşmeler yaptıklarını bildiren Erdoğan, "Bilhassa Sayın Cumhurbaşkanı Ruhani’nin seçilmesinden bu yana İran’la olan ilişkilerimiz daha da mesafe aldı, daha da yoğunluk kazandı. Bugün tabii bu toplantıda özellikle Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi mekanizmasının kurulması ve bunun yanında Tercihli Ticaret Anlaşmasıyla ilgili olarak da yarın yazılı olarak alınacak olan belgeyle birlikte, bunu da bizler Meclis kapanmadan, Meclis’ten geçirmek suretiyle Tercihli Ticaret Anlaşmasının içeriği noktasında bu süreci çok daha farklı bir şekilde hızlandırmak istiyoruz" diye konuştu. 

Cumhurbaşkanı Ruhani'yle öğle yemeğinde de bir araya geldiklerini ve görüş alışverişlerinin ikili olarak devam ettiğini aktaran Başbakan Erdoğan, görüşmelerine Türkiye ile İran arasındaki ilişkilerin yanı sıra bölgesel konuları ilave ettiklerini ve Suriye, Irak, ve Mısır'daki bütün gelişmeleri değerlendirme fırsatı bulduklarını söyledi. Erdoğan, "Dışişleri bakanlarımız biliyorsunuz bu konseyin sekreteryasını yürütüyorlar ve bu sekreteryanın yanında kalkınma, ekonomi, ticaret, enerji, ulaştırma, haberleşme sanayi, içişleri, kültür ve turizm alanlarında sorumlu olan bakanlarımız bu toplantıya katıldılar ve muhataplarıyla da görüşmeleri yaptılar" bilgisini verdi.

Türkiye ile İran arasındaki ticaret rakamlarının iktidara geldikleri günden 2012 yılına kadar 10 kat arttığını söyleyen Başbakan Erdoğan, şöyle devam etti:

"2012 yılına kadar böyle bir geliş, 2012 yılının sonunda küsuratı söylemiyorum, 22 milyar dolara ulaştı. Tabii bir hedef belirlemiştik İran seyahatinde. O da  2015 sonu itibarıyla 30 milyar dolara ulaşmak. Malum 2013 yılında 14,5 milyar dolara düştü. Bu da yaptırımlar nedeniyle. Şimdi bunun yeniden toparlanması için bir gayretin içerisine özellikle bu Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey'le girmemiz, Tercihli Ticaret Anlaşmasıyla girmemizin gereğini aramızda  paylaşmış bulunuyoruz ve bu olumsuz gidişatı durdurmak ve 30 milyar dolar hedefini yakalamak taraflarca zaten benimsenmiş bir siyasi iradedir."

Türk işadamlarının İran'da iş yapma noktasında ilgili ve istekli olduklarını anlatan Erdoğan, yarın Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinde toplantı yapılacağını hatırlattı. Erdoğan, şunları söyledi:

"Temenni ediyorum ki bu toplantı da yeni bir sıçramanın, yeni bir adımın ilk adımı olur. Bu konuda da işadamlarımızın burada çok daha duyarlı olacaklarına inanıyorum ve konuyla ilgili olarak gerek kültür ve turizm noktasında frekansların artırılması, noktaların çoğaltılması konusundaki görüşmelerimizi yaptık. Karayolu taşımacılığında görüşmeler olacak aynı şekilde yine doğalgazla ilgili olarak ilgili bakanlarımız görüşmelerini aralarında yapıp, bu konuda neler yapabileceğiz, ne gibi adımlar atacağız bunları da aramızda görüşme, konuşma fırsatını bulduk.  

İran’ın tabii özellikle bunların hallolması noktasındaki iradesi gerçekten karşılıklı irade olarak çok çok önem kazanıyor ve burada karşılıklı bir dayanışmayla süreci hızlandırırsak inanıyorum ki 2014 ve 2015 çok daha farklı olacaktır. Aşılmaması için bu engellerin hiçbir sebep yok."

Erdoğan, Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi'nin kurulması ve ilk toplantının başarıyla sonuçlandırılmasına olan katkılarından dolayı konuk Cumhurbaşkanı Ruhani ve heyetine teşekkürlerini iletti.

SORU-CEVAP

Başbakan Erdoğan, bir gazetecinin, İran'dan ithal edilen doğalgazın fiyatıyla ilgili sorusu üzerine, "İki bakanımız görevlendirildi, çalışacaklar. Bu konuda inşallah temenni ederim ki arzulanan mutabakatı sağlarlar" yanıtını verdi. 

Mutabakatın sağlanması halinde, İran'dan ithal edilen doğalgaz miktarını artırma fırsatının yakalanmış olacağını ifade eden Erdoğan, şunları kaydetti:

"Çünkü halkımıza daha ucuz doğalgazı nasıl veririz? Bunun arayışı içerisindeyiz ve doğalgaz çevrim santrallerinden de ürettiğimiz enerjinin daha ucuza üretilmesinin böylece imkanını yakalamış oluruz. Bu konuda değerli kardeşim Sayın Cumhurbaşkanı gerekli talimatı verdi. Ben de Bakanıma talimatı verdim. Bu gece çalışacaklar. Temenni ederim ki süratle burada bir neticeye varılır. Böylece bundan sonraki süreç, yeni formül üzerinde yeni tablo üzerinde de devam eder."

DİYARBAKIR'DA TÜRK BAYRAĞININ GÖNDERDEN İNDİRİLMESİ

Başbakan Erdoğan, Diyarbakır'da 2. Hava Kuvvetleri Komutanlığında Türk bayrağının gönderden indirilmesiyle ilgili soruya da şu yanıtı verdi:

"İkinci Hava Kuvvetleri Komutanlığında, Diyarbakır'daki bu bayrak indirilmesi konusu, bununla ilgili olarak benim söyleyebileceğim herhalde en şiddetli cümle neyse onu siz benden duymuş olun. Konuyla ilgili olarak, İçişleri Bakanım hemen teftişi başlatmış durumdadır. Tabii oradaki ilgili komutan ile  alakalı da bunlar teftişin içerisindedir. Bunun çocuk olması bizi ilgilendirmez. Bir çocuk bizim kutsalımız olan bayrağı alma mahareti gösteriyorsa bunun bir karşılığı muhakkak ki olacaktır. Bedeli neyse, bunun bedelini de onu oraya gönderenler, kendisi, onlar da ödeyecektir."

"Çocuktur diye bizim bayrağımıza, kutsalımıza bu şekilde saldırmak suretiyle buna sessiz kalmamız mümkün değildir" ifadesini kullanan Erdoğan, şöyle devam etti:

'Direğe tırmanıyor dikkat edin. Sokakta, çarşıda, pazarda bir bayrağı elinden düşürmüyor, direğe tırmanıyor. Direkten, bayrağımızı indirme cüretinde bulunabiliyor. Orada görevli olan askerdi, komutandı, bu teftişten sonra hepsi bunun bedelini ödeyecektir. Ben bunu özellikle söylüyorum."

"PROVOKASYONLARA KARŞI MİLLETÇE DİK DURMAMIZ LAZIM"

Son günlerde yaşanan olaylarla ilgili halka bir çağrıda bulunmak istediğini ifade eden Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bütün bu olaylar karşısında bilesiniz ki bu çözüm sürecini ortadan kaldırmaya yönelik atılan adımlardır. Bu süreci provoke etmeye yönelik adımlardır ve bu çözüm sürecine yönelik bu provokasyonlara karşı milletçe dik durmamız lazım. En azından Diyarbakır'da o annelerin ortaya koyduğu tavrı tüm bölge insanının aynı şekilde koymasını, hatırlatmasını istiyorum. Tokat'taki vatandaşın ortaya koyduğu tavrı aynı şekilde herkesin ortaya koymasını söylüyorum. Kalkıp de yol kesmek, bu eşkıya işidir terörist işidir."

Yol kesme eylemlerine de değinen Erdoğan, "Yol kesenler de bundan böyle bedelini onlar da ödeyeceklerdir. Bu konuda ilgili bakanlarıma gerekli talimatlar verilmiştir. Onlar da ilgili olan bütün mercilere gerekli talimatları vermişlerdir. Ülkemizin huzurunu ülkemizin mutluluğunu kimsenin bozmaya ortadan kaldırmaya hakkı yoktur" ifadesini kullandı.

SURİYE MESELESİ VE İRAN'LA FİKİR AYRILIĞI

Ruhani: Görüşmelerimizde Suriye ve diğer bölge ülkeleri ile görüştük, Suriye'de olan bizce istikrar için önemli bir adımdı çünkü Suriye'nin önünde uzun bir süre vardır, bizim için önemli olan Suriye'de kanın durmasıdır.

 

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?