banner39

Erdoğan Davos'a değil Dadaş'a gidiyor

Başbakan Erdoğan, İsviçre'deki "ekonomi zirvesi"ne katılmak yerine, Erzurum'da yapılacak Üniversitelerarası Kış Oyunları'nın açılış törenine katılacak.

Politika 21.01.2011, 23:55 22.01.2011, 03:14
Erdoğan Davos'a değil Dadaş'a gidiyor

Okan Haksever / Dünya Bülteni / Ankara
 
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın tarihi "one minute" çıkışının üzerinden iki yıl geçti. Ancak Erdoğan, Davos'ta kendisine yönelik sergilenen tavrı unutmadı ve bu yıl da 26-30 Ocak tarihleri arasında yapılacak Dünya Ekonomik Forumu toplantılarını pas geçecek.

Başbakan, İsviçre'deki "ekonomi zirvesi"ne katılmak yerine, Erzurum'da yapılacak "sporun zirvesi" Üniversitelerarası Kış Oyunları'nın açılış töreninde hazır bulunacak. Erdoğan, 2 yıl önce yapılan zirveye katılmış ve 29 Ocak 2009'daki "Gazze" konulu oturumda İsrail Cumhurbaşkanı Simon Peres'e tanınan sürenin kendisine verilmemesi nedeniyle litaratüre geçen "one minute" çıkışını sergilemişti.

Peres'in açıklamalarını protesto ederek, "Sayın Peres benden yaşlısın. Sesin çok yüksek çıkıyor. Çünkü bunun nedeni suçluluk psikolojisidir" diyen Erdoğan, Tevrat'ın 6'ncı maddesindeki "Öldürmeyeceksin" mesajını hatırlatmıştı. Bu sözlerin ardından kendisine müdahale eden oturum başkanına sert tepki gösteren Erdoğan, "Benim için Davos bitmiştir. Daha da Davos'a gelmem" demişti.

ERDOĞAN'I DAVOS'TA BABACAN TEMSİL EDECEK

Geçen yıl da "Söz ağızdan bir kere çıkar" diyen Başbakan, Davos'taki zirve için gelen daveti reddederek katılmadı. Son anda Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in de gitmemesi nedeniyle Türkiye'yi Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz'ın öncülüğündeki bir heyet temsil etti.

Aradan geçen süreye karşın duruşunu koruyan Erdoğan, bu yıl da Dünya Ekonomik Forumu toplantıları için Davos'a gitmeyecek. Ancak Türkiye'den bir heyetin Davos'ta olması planlanıyor. Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in zirveye katılması bekleniyor. İki isim gitmezse, Hazine, Maliye ve Merkez Bankası yetkililerinden oluşan bir heyet Davos'ta olacak.

ERZURUM'DAN AĞRI'YA

Erdoğan ise Davos'ta zirvenin yapıldığı saatlerde, "dadaş" diyarı Erzurum'da olacak. Üniversitelerarası Spor Oyunlarının başlayacağı 27 Ocak'ta protokoldeki yerini alacak olan Erdoğan, "ekonomi zirvesi" yerine de üniversite oyunlarını ve bu kez “Dolmabahçe Buluşmaları” kapsamında Erzurum’da yapılacak "gençlik zirvesi"ni tercih etmiş olacak. Başbakan, ertesi gün de Türkiye'nin zirvesi Ağrı'dan mesajlarını verecek.
 

 

banner53
Yorumlar (0)
18
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?