banner15

Erdoğan: Diplomatik yollarla çözmeye çalışıyoruz

Başbakan Erdoğan, Musul'daki rehinelerle ilgili diplomatik yolları kullandıklarını söyledi

Erdoğan: Diplomatik yollarla çözmeye çalışıyoruz

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

IŞİD'in Musul'da Türk Başkonsolosluğu'nu işgal etmesiyle ilgili ilk değerlendirmelerini yapan Erdoğan, sorunun diplomatik yollarla çözme gayreti içinde olduklarını söyledi.

Rize'de katıldığı toplu açılış töreninde Musul'da yaşananları hatırlatan Başbakan Erdoğan, şunları söyledi:

Irak'taki güvenlik sorunları nedeniyle başkonsolosluğumuzu IŞİD unsurları işgal etti, personelimizi alarak şehrin bir başka bölgesine götürdü. Başkonsolosluğumuzda 49 personelimiz ve bazı aile fertleri bulunuyordu, orada tır taşımacılığı yapan şoförlerimiz, fabrikalardan çalışan vatandaşlarımız var. Bütün bunları yakın takipteyiz, başta şahsım, Dışişleri, Milli İstihbarat, silahlı kuvvetlerimiz takip ediyoruz, bire bir her an. Şahsen kendim olmak üzere başkonsolosumuzla görüşmem oldu. Bu personelimizin ve aile fertlerinin geri dönmeleri için girişimlerimiz devam ediyor.

Bahçeli çıkıyor ne diyor, 'hemen asker müdahale etmeli, hemen orada gereken silahlı girişim neyse bunu da yapmalı'. Bahçeli senin dünyadan haberin yok galiba, burada 100'e yakın vatandaşım şu anda bunların elinde. Onların başına bir şey geldiğinde bunu neyle izah edeceksin? Biz şimdi tereyağından kıl çeker gibi acaba bunu başarabilir miyiz, bunun gayreti içerisindeyiz. Diyoruz ki; 'geç olsun, ama inşallah hayırlı olsun.' Onun için sabırla diplomatik yollarla bu işi yürütmenin gayreti içindeyiz. Biz sabırlıyız.

Güncelleme Tarihi: 13 Haziran 2014, 17:22
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48