banner39

Erdoğan DoğuTürkistan'da

Çin ziyaretine Urumçi'den başlayan Başbakan Erdoğan, Uygur Türklerine ait bir pazarı ziyaret ederek “yanınızdayız” mesajı verdi.

Politika 08.04.2012, 17:10 09.04.2012, 06:35
Erdoğan DoğuTürkistan'da

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 3 gün sürecek Çin gezisine Doğu Türkistan’ın kalbi Urumçi’den başladı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Uygur Özerk Bölgesi'nin başkenti Urumçi temasları çerçevesinde Büyük Pazar'ı ziyaret etti.

Erdoğan'ı Büyük Pazar'a gelişinde Uygur Türkleri büyük bir sevgi gösterisiyle karşıladı. Doğu Türkistan'a gelen ilk Türk Başbakanı olan Erdoğan’a, yöresel kıyafetli gençler tarafından çiçek verildi. Başbakan Erdoğan, pazarda Uygur Türkleri ile sohbet etti, meyve kurusu tattı ve satın aldı. Erdoğan'a Uygur Özerk Bölgesi Başkanı Nur Bekri de eşlik etti.

Erdoğan ile birlikte eşi Emine Erdoğan, kızı Sümeyye Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik’in yanı sıra çok sayıda iş adamı ve gazeteci de Çin’e geldi.

Sincan’da ilk olarak yenilenebilir enerji konusunda faaliyet yürüten TBEA şirketine gelen Erdoğan, rüzgar türbini imal eden fabrikanın yetkililerinden brifing aldı ve fabrikayı gezdi.

Erdoğan, “Yatırım için davet ettik, Dışişlerimiz ile irtibat halinde Türkiye’de de karşılığını bulmak üzere inşallah kendilerinden yatırım sözü aldık, temenni ederim ki gerçekleşir” açıklamasında bulundu. Başbakan Erdoğan, rüzgar türbinleri konusunda yerin belli olup, olmadığına ilişkin bir soruya da “Yer çok” karşılığını verdi.

Bu arada Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız da “Bütün rüzgar haritalarımız hazır” dedi. Ardından Büyük Pazar’a gelen Erdoğan ve beraberindekiler, Uygur Türkleri’nin büyük sevgi gösterisiyle karşılaştı. Erdoğan, pazarda Uygur Türkleri ile sohbet etti, meyve kurusu tattı ve satın aldı. Başbakan Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, kızı Sümeyye Erdoğan ile bakan eşleri de pazarı dolaştılar.


Ellerinde Türk ve Çin bayrakları bulunan Uygur Türkleri tarafından karşılanan Erdoğan, Büyük Cami’yi ziyaret ederek cemaatle kucaklaştı, Büyük Pazar’da meyve kurusu tattı ve alışveriş yaptı.

YÖRESEL KIYAFET GİYİP, KUZU KESTİ

Sincan Uygur Özerk Valisi Nur Bekri, Başbakan Erdoğan’a yöresel kıyafet giydirdi. Erdoğan da kendisine ikram edilen çevirme kuzuyu kesti. Başbakan’ın Çin temaslarına “Doğu Türkistan” olarak da bilinen Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nden başlaması, “iki ülke arasında Uygur Türkleri’nin köprü vazifesi göreceğinin bir işareti” olarak algılandı.Emine Erdoğan, Büyük Pazar’da alışveriş yaptı.

 

banner53
Yorumlar (0)
14
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?