banner39

Erdoğan: Futbol maçı seyretmiyoruz

Başbakan Erdoğan, ''Suriye'de çocuklar, savunmasız kadınlar, yaşlı insanlar öldürülüyor. Boğazları kesilerek öldürülen insanlar var. Bunu mu izleyeceğiz? Buna kimse duyarsız kalamaz" dedi.

Politika 25.05.2012, 18:26 25.05.2012, 18:26
Erdoğan: Futbol maçı seyretmiyoruz

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Suriye'deki olaylara ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Erdoğan, Hilton Otel'de düzenlenen Uluslararası Nüfus ve Kalkınma Konferansı Eylem Programının uygulanmasına ilişkin 2012 Uluslararası Parlamenterler Konferansı'nın kapanış oturumuna katıldı.

Başbakan Erdoğan, burada yaptığı konuşmada, Eylem programının uygulanmasına ilişkin 5. Konferansın Türkiye'nin ev sahipliğinde ve İstanbul'da gerçekleştirilmiş olmasını fevkalade anlamlı bulduğunu ifade ederek, ''Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu'nun Doğu Avrupa ve Orta Asya Bölge Ofisi'ne ev sahipliği yapmakta olan Türkiye, bu alandaki çalışmalara çok büyük önem veriyor. Konferans vesilesiyle kabul etmiş olduğunuz Bildiri ve Eylem Planı'nı önemli referans belgeleri olarak gördüğümü de burada belirtmek istiyorum'' dedi. 

Başbakan Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:
''Dünyada, şu anda tarihin en ciddi ve maliyeti en yüksek ekonomik krizlerinden biri yaşanıyor. Küresel ekonominin geleceğine ilişkin belirsizlikler ve riskler devam ediyor. Ekonomik krizin geniş çaplı siyasi, sosyal ve toplumsal etkileri olabileceğini de artık farklı ülke tecrübelerinden müşahede ediyoruz. Takdir edersiniz ki, küresel kriz ortamında kaynakların daralması, bütçelerin kısılması, en çok gelişme yolundaki ülkelerin kalkınma çabalarını olumsuz etkiliyor. Bu konferansın da gündeminde önemli yer tutan Bin Yıl Kalkınma Hedefleri'nin gerçekleşmesi için önümüzde sadece 3 yıl var. Ancak, bugünden, birçok ülke için Bin Yıl Kalkınma Hedefleri'ni yakalamanın imkansız olduğunu görüyoruz. Elbette kaydedilen ilerlemeleri memnuniyetle karşılıyoruz, ancak yapılamayanların üzüntüsünü de derinden hissediyoruz.''

SURİYE'DEKİ OLAYLAR

Başbakan Erdoğan, Suriye'deki olaylara ilişkin, ''Biz futbol maçı seyretmiyoruz beyler. Bir dramı, bir trajediyi, maalesef izlemek zorunda kalıyoruz. Burada çocuklar, savunmasız kadınlar, yaşlı insanlar öldürülüyor. Boğazları kesilerek öldürülen insanlar var burada. Bunu mu izleyeceğiz? Bunu mu seyredeceğiz? Buna kimse 'Ben duymadım' diyemez, duyarsız kalamaz. Elini uzatmak durumundadır ve buna mecburuz'' dedi.

Başbakan Erdoğan, ''Bugün birçok ülke, gelişmiş insan hakları, ileri standartlarda demokrasi ve yüksek refah seviyesiyle yaşarken, maalesef farkına varmadan, sınırlarına sanal duvarlar çekebiliyor. Kendisi için, kendi halkı için, evrensel insani değerleri, demokrasiyi ve refahı bir hak olarak gören ülkeler, yanı başlarında ya da yakın coğrafyalarda yaşanan trajedileri, adeta bir gerilim filmi izler gibi sadece izlemekle yetinebiliyor'' diye konuştu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?