Erdoğan: Gelin yeni bir sayfa açalım

Başbakan Erdoğan seçim sonuçlarının büyük bölümünün açıklanmasından sonra balkon konuşması yaptı

Erdoğan: Gelin yeni bir sayfa açalım

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Başbakan Erdoğan beklenen seçim zaferi konuşmasını yaptı. AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, parti genel merkezinde vatandaşlara seslendi. Kürsüye, eşi Emine Erdoğan, oğlu Bilal ve kızı Sümeyye Erdoğan ile çıkan Erdoğan, ailesiyle bir süre vatandaşları selamladı.

Başbakan Erdoğan, konuşmasına, "81 vilayeti, 77 milyon Türkiye Cumhuriyeti vatandaşını bu akşam bir kez daha muhabbetle kucaklıyor ve selamlıyorum" diyerek başladı.

Ankara'dan, AK Parti Genel Merkezinden 81 vilayetle, dünyanın tüm dost, kardeş başkentlerini, tüm şehirlerini yürekten selamladığını söyleyen Erdoğan, binlerce kişinin toplandığı Üsküp Meydanı'na telekonferansla az önce bağlandığını ve onlara hitap ettiğini, onların da Türkiye'nin coşkusunu paylaştığını aktardı.

"Öncelikle Rabbime bize böyle büyük bir zafer, anlamlı bir sonuç nasip ettiği için sonsuz şükranlarımı ifade ediyor, hamdü senalar ediyorum. Ya Rab, ne büyüksün" diyen Erdoğan, dünyanın her yerinde zaferleri için ellerini, gönüllerini, dudaklarını duaya açan dost ve kardeşlerine teşekkür etti.

"EN BÜYÜK TEŞEKKÜRÜ BU AZİZ MİLLET, BU ASİL MİLLET HAK EDİYOR" 

Filistin'de gözü seçim sonuçlarında olan, Türkiye'nin zaferini kendi zaferi olarak görenlere de teşekkür eden Başbakan Erdoğan, şöyle devam etti: 

"Mısır'da demokrasi mücadelesi veren, bizim mücadelemizi çok iyi anlayan kardeşlerime teşekkür ediyorum. Balkanlar'da Bosna  Hersek'te, Makedonya'da, Kosova'da, Avrupa'nın tüm kentlerinde yürekleri bizimle atan, bizim kadar coşkuyla şu zaferi kutlayan kardeşlerime teşekkür ediyorum. Suriye'de bombaların, kurşunların altında, açlıkla, kıtlıkla baş başa, her an büyük acılar yaşayan, ama Türkiye'nin, AK Parti'nin zaferi için dua eden mazlum kardeşlerime sonsuz teşekkür ediyorum. Tıpkı, Kurtuluş Savaşı öncesinde olduğu gibi dünyanın dört bir köşesinde ellerini semaya açarak Türkiye'nin istiklal mücadelesine yürekleriyle, dualarıyla destek olan tüm kardeşlerimize, tüm dostlarımıza aziz milletimin selamlarını, şükran duygularını ifade ediyorum. Elbette en büyük teşekkürü bu aziz millet, bu asil millet hak ediyor. 

Kardeşlerim, siz yeni Türkiye'nin istiklal mücadelesine sahip çıktınız, sizlere teşekkür ediyorum. Siz, büyük Türkiye ideallerine, hedeflerine sahip çıktınız her birinize teşekkür ediyorum. Siz en başta kendi iradenize, kendi geleceğinize, siyasete, partinize, başbakanınıza sahip çıktınız, hepinize sonsuz şükranlarımı sunuyorum. İşte bugün 30 Mart. Ne dediler '25 Mart'tan sonra kaos' dediler. Doğru, kaosu gördük. Neydi o kaos, bu milletin, bu devletin, bu ülkenin ulusal güvenliğine ne yazık ki müdahale ederek, Dışişleri Bakanlığını dinleyecek kadar ihanet içinde olan vatan hainlerini bu ülke tanıma fırsatı buldu, doğru. Onların kaos planı buydu. Ne diyordum ben aylardır, bunların inine gireceğiz, inine."

"ŞİMDİ BUNLARIN ARTIK SESİ SOLUĞU ÇIKMAYACAK"

Basın mensuplarının zaman zaman kendisine, "Bu sene de balkon konuşması yapacak mısınız?" diye sorduklarını söyleyen Erdoğan, "Tamam da balkon konuşmasında ne bekliyorsunuz, bu bir, iki, muhalefet liderlerine veya genel başkanlarına veya genel müdürlerine niye sormuyorsunuz 'siz de bir balkon konuşması yapacak mısınız?' Bunların böyle bir derdi yok, şimdi bunların artık sesi soluğu çıkmayacak. Ne diyecekler yarın, söyleyeyim ben 'biz kazandık, her ne kadar yüzde 26, yüzde 27, yüzde 28, yüzde 30 da alsak biz kazandık' diyecek genel müdür. Öbürü çıkacak, 13, 14, 15 de alsa 'biz kazandık' diyecek. Niye, hayatları bunların böyle geçti" diye konuştu. 

Seçimde birinci parti olamazlarsa genel başkanlığı bırakacağını açıkladığını hatırlatan Erdoğan, "Siyaset onur ister, siyaset bu noktada asillik ister. Makamı zenginleştirebiliyorsanız orada oturun. Eğer zenginleştiremiyorsanız bırakın gidin. Fakat, genel müdür Bursa'da konuşma yaptı hatırlayın, 'yüzde 40'ın altında kalırsam giderim' dedi. Televizyonlarda arşivlerde var. Yüzde 26 aldı, gitti mi? Gitmedi, gidemez. Aynı şekilde diğeri, 16-17 yıldır o makamda oturuyor, gider mi o da gidemez. Çünkü onlar makamdan hazlanıyorlar" dedi.

"SEÇİMLERDE MİLLETİN VERDİĞİ MESAJ ÇOK AÇIK"

Seçimlerde milletin verdiği mesajın çok açık olduğunu belirten Erdoğan, "Millet bugün sandıkta Türkiye ve dünyaya bir mesaj verdi. Ne dedi? 'Biz buradayız', 'Türk milleti geçilmez' dedi. Millet 'Biz bu ülkenin sahipleriyiz' dedi. 'Millet eğilmez Türkiye yenilmez' dedi" diye konuştu.

Türkiye Cumhuriyeti'ni, vatanı sokakta bulmadıklarını ifade eden Erdoğan, "Bu vatan: 'Kim bu cennet vatanın uğruna olmaz ki feda? Şüheda fışkıracak toprağı sıksan, şüheda. Canı, cananı, bütün varımı alsın da Hüda. Etmesin tek vatanımdan beni dünyada cüda.' Bu şehitlerin kanıyla yoğrulmuş bu toprakları biz Pensilvanya'ya veya onun buradaki hain uzantılarına asla teslim etmeyiz" ifadesini kullandı.

Şu anda kaçanların kaçtığını, yarından itibaren de kaçanların bulunabileceğini aktaran Erdoğan, bazıları için şahsen suç duyurusunda bulunduğunu, 'Bunlar kaçabilir' dediğini belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bundan sonra dedim ya inlerine gireceğiz. Evet. Hesabını bunun ödeyecekler. Bedelini ödeyecekler. Ulusal güvenliğimizi nasıl tehdit edersiniz? Suriye'de. Suriye bizimle şu an savaş halinde. İşte görüyorsunuz uçaklarımızı taciz ediyorlar. 74 kardeşimizi şehit ettiler. Şu anda bizim Süleyman Şah Saygı Türbesi, 10 dönüm, bizim topraklarımızdır. Oraya olan her saldırı 780 bin kilometrekareye olan saldırıdır. Biz buna seyirci kalabilir miyiz? Bu hainler, bu görüşmeyi dinliyor ve bu görüşmeyi dinledikten sonra da dünyaya servis ediyor. Kardeşlerim, bunlar Haşhaşilere rahmet okutur. Haşhaşiler bunların yanında hiç. Bunlar Haşhaşileri aştı. Bu ara Haşhaşilerle ilgili yazılan eserler de pirim yapmaya başladı. Niye? İyi tanımak istiyorlar bunları. 

Kardeşlerim bugün aziz milletin sandıkta verdiği çok önemli bir mesaj var. Milletimiz siyaset dışı yollardan Türkiye'nin istikametinin belirlenmesine bugün çok çarpıcı biçimde tavrını, itirazını ortaya koymuştur.

Şunu vurgulamak istiyorum: Sandık sonuçları kimin kazandığından çok kimin kaybettiğini gösterir. Şu ifadelerime lütfen dikkat edin. Bugün ahlak dışı siyaset kaybetmiştir. Kaset siyaseti, montaj siyaseti, iftira ve çamur siyaseti kaybetmiştir. Esersizlik siyaseti, plansız projesiz, hedefsiz siyaset bugün kaybetmiştir.

Ey genel müdür, ey güya genel başkan, ya elinizde bu kasetler olmasaydı siz bu seçim kampanyasında ne konuşacaktınız? Konuşacakları bir şey var mıydı? Biz plan konuştuk, biz proje konuştuk. Bunlar yalan, takiye, iftira, fitne, fesat bunu konuştular."

"SANDIKTA DEMOKRASİ, İRADE KAZANDI"

Statükonun bugün çok büyük bir darbe aldığını söyleyen Erdoğan, "Kirli ilişkiler, adı konulmamış ittifaklar bugün kaybetmiştir. Vesayetin her türü, vesayetçi odakların her türlüsü de bugün milletten tam bir Osmanlı şamarı yemiştir" değerlendirmesini yaptı.

Erdoğan, şöyle devam etti:

"Kardeşlerim, bugün kibir kaybetmiştir, bugün gurur kaybetmiştir. Milletine tepeden bakan, milletini küçümseyen, milletin tercihlerini hafife alan, millete en ağır hakaretleri yapan kibir, bugün bir kez daha sandıkta erimiştir.

Kardeşlerim, harflerinden kanlar damlayan, öfke damlayan, nefret damlayan o manşetleri atan varya, bugün bir kez daha ağır bir yenilgi almıştır. Şimdi soruyorum: ey Pensilvanya, ey buradaki yandaşları medya, ey yandaşları sermaye, hani siz demokrasinin karşısına konumlandırılmıştınız. Ne oldu? Sandıkta bugün demokrasi kazandı, sandıkta bugün irade kazandı. Ne oldu? 21. yüzyılda, 2014 Türkiye'sinde halka hala darbe beklentisi içinde verilen mesajlarınız ne oldu bugün? İşte bak millet burada, halk burada. Siyaset dışı müdahalelerle Türkiye'ye rota çizme sevdası içinde olanlar, bugün sandıkta kaybettiler. Şimdi siz neredesiniz? Yalan, iftira, şantaj, montaj siyaseti bugün yerle bir olmuştur. Kardeşlerim, Türkiye'nin tüm sorunlarının çözüm aracı tartışmasız siyasettir, tartışmasız demokrasidir. Kimin ne meselesi varsa bunu siyasetle çözme yoluna gitmelidir. Kimin ne meselesi varsa bunu artık sadece ve sadece sandıkta çözme yoluna gitmelidir.

Buradan muhalefet partilerine açık çağrı yapıyorum: Biz AK Parti olarak her seçim sonrasında olduğu gibi bu seçim sonrasında da tüm boyutlarıyla neticeleri analiz edeceğiz. Acaba niye 46, 47, 48 aldık da bunu niye biz 55 yapamadık, niye 60 yapamadık. Şimdi oturup bunu konuşacağız. Bunları konuşup neticeye bağladıktan sonra sizlerle beraber tekrar yolumuza bu eksiklerimizi gidererek devam edeceğiz. Ama muhalefetin böyle bir derdi var mı? Yok. Onların böyle bir derdi yok. Onlar her seçime girerken hep hazırlıksız yakalanırlar."

"TÜRKİYE'YE SALDIRANLAR HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRADI"

"Allah'a sonsuz hamd ediyorum ki Türkiye'ye saldıranlar bugün hayal kırıklığına uğramışlardır. Türkiye düşmanlarının maşaları bugün hayal kırıklığına uğramışlardır. Bu milletin içinden çıkan ama bu millete ihanet eden taşeronlar, milletin ne kadar aziz, ne kadar asil, ne kadar kahraman olduğunu bir kez daha görmüşlerdir. Millet istiklaline uzanan elleri sandığa gömmüştür. Millet sinsi planları, ahlaksız tuzakları bozmuştur."

 

 Erdoğan'ın yanında ilk kez oğlu Bilal Erdoğan'ın da yer alması konuşmanın en ilgi çeken karelerinden biriydi.

 

Güncelleme Tarihi: 31 Mart 2014, 02:21
banner53
YORUM EKLE

banner39