banner39

Erdoğan, Gül'e yakın isimleri çizdi

Başbakan Erdoğan, BDP vekillerinden daha az çalışan doğulu vekilleri çizdi. Kayseri'de ise Gül'ün listesine dokunmadı ancak Gül'e yakın birçok isme yer vermedi

Politika 12.04.2011, 13:26 12.04.2011, 13:26
Erdoğan, Gül'e yakın isimleri çizdi

Okan Haksever / Dünya Bülteni / Ankara

167 ismi liste dışı bırakan AKP, en büyük revizyonu Doğu ve Güneydoğu milletvekillerine yaptı. Bu bölgelerdeki milletvekillerinin çok büyük bir bölümünün üzerinin çizilmesinde en büyük nedenin 12 Eylül referandumunda büyük oranda boykot oranının çıkmasının etkili olduğu belirtiliyor. "Can güvenliğimiz yok" gerekçesiyle bölgede saha çalışması yapmaktan çekinen isimleri çizen AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, Diyarbakır'da Tarım Bakanı Mehdi Eker, Ağrı'da Fatma Kotan, Bitlis'te Vahit Kiler, Bingöl'de Cevdet Yılmaz, Mardin'de Gönül Bekin Şahkulubey, Siirt'te Afif Demirkıran, Şanlıurfa'dan Seyit Eyyüpoğlu ve Abdulkadir Emin Önen, Van'da Gülşen Orhan dışındaki tüm milletvekilleri değiştirdi. Doğu ve Güneydoğu illerindeki 31 milletvekilini liste dışı bırakan Erdoğan, Diyarbakır'da 3,6 ve 9. sıraya kadınları koydu.

BATIDA NEŞTER BURSA'YA

Erdoğan, il bazında en büyük neşteri Bursa'ya attı. Bursalı Bakan Faruk Çelik'i Ş.Urfa'ya gönderen Erdoğan, Hayrettin Çakmak, Altan Karapaşoğlu, Sedat Kızılcıklı, Ali Koyuncu, Mehmet Ocaktan, Mehmet Tunçak, Mehmet Emin Tutan'ı çizdi. İstanbul'da toplam 13 milletvekilini listeye almayan Erdoğan, Konya'da 6, K.Maraş, Sivas ve Ş. Urfa'da 4 vekili çizdi. Erdoğan, Hakkari, Eskişehir, Kırıkkale ve Kilis'teki tüm vekillerini liste dışı bıraktı.

GERİ DÖNÜŞ SEVİNCİ

2007 seçimlerinde liste dışı bıraktıktan sonra Teşkilat Başkanlığı'na getirdiği Ekrem Erdem'i yeniden listeye alan Erdoğan, 11 eski milletvekilini daha tekrar Meclis'e taşıyor. 2007'de çizik yediği halde tekrar listeye giren 12 eski vekil ise şunlar: Ekrem Erdem (İstanbul),Recep Özel (Isparta), Gürsoy Erol (İstanbul), Ramazan Can (Kırıkkale), Erdoğan Özegen (Niğde), Zeynep Armağan Uslu (Ş.Urfa), Kerim Yıldız (Ağrı), Osman Akman (Antalya), Semiha Öyüş (Aydın), Ali Aydınlıoğlu (Balıkesir), Zülfü Demirbağ (Elazığ), Adem Tatlı (Giresun).

ATEŞE ATILAN VEKİLLER

Aday olmayanlarla birlikte 187 vekil liste dışı kalırken 16 vekilin durumu da kritik. Çünkü Erdoğan, onları seçilmesi zor yerlere koydu. İşte liste hesabındaki vekiller: Şevket Gürsoy (Adıyaman son sıra), Ahmet Koca (Afyon son sıra), İlknur İnceöz (Aksaray son sıra), Abdurrahman Arıcı (Antalya 7.sıra), Fatih Metin (Bolu son sıra), Abdulmuttalip Özbek (Hakkari son sıra), Fevzi Şanverdi (Hatay 7.sıra), Ahmet Öksüzkaya (Kayseri 6.sıra), Harun Tüfekçi (Konya 11.sıra), Ömer Faruk Öz (Malatya), Nusret Bayraktar (Rize son sıra), Ahmet Yeni (Samsun 6.sıra), Yahya Akman (Ş.Urfa 9.sıra) Safiye Seymenoğlu (4.sıra), Abdulkadir Akgöl (Yozgat son sıra) ve Polat Türkmen (Zonguldak son sıra)

GÜL'E YAKIN İSİMLER DE GİTTİ

Erdoğan'ın çizdiği isimler arasında Cumhurbaşkanı Gül'e yakın isimler de dikkat çekti. Gül'ün eniştesi Mehmet Tekelioğlu İzmir'de 3'ten 2. sıraya yükselten ve Gül'ün 2007'de yaptığı Kayseri listesine dokunmayan Erdoğan, Murat Mercan, Sami Güçlü, İrfan Gündüz, Suat Kınıklıoğlu, Erol Aslan Cebeci, Ahmet Büyükakkaşlar, Ömer İnan ve İkram Dinçer gibi Gül'e yakın isimlere listede yer vermedi. Erdoğan, Turan Kıratlı ve Nurettin Akman'ı da liste dışında bıraktı.

KADINLAR BAKAN SIRASINDA

Erdoğan, AK Parti Ankara Kadın Kolları Başkanı Tülay Selamoğlu'nu 4'sıraya koyması dikkat çekti. Bakanların ve parti büyüklerinin yeri olarak bilinen sıralarda yer alan Selamoğlu, AK Parti Ankara il başkanlığında kadın kolları başkanlığından önce de il başkan yardımcılığı yapmıştı. İTÜ mimarlık mezunu olan Selamoğlu'nun yanı sıra Ankara 2. bölge 4. sırada da Ankara Kadın Kolları eski başkanı ve AK Parti Kadın Kolları MKYK üyesi Nurdan Şanlı da yer aldı. Diyarbakır'da gibi Güneydoğu illerinin yanı sıra bir çok ilde kadınlar, listelerin üst sıralarında yer alırken, 78 kadın adaydan 42-44'ünün milletvekili olmasına kesin gözüyle bakılıyor.

ANAYASA İÇİN HUKUKÇU DAMGASI

Milletvekili listelerinde hukukçu isimlere ağırlık vermesiyle bilinen AK Parti, bu dönem 110 hukukçuyu aday gösterdi. Yeni dönemde anayasayı baştan sona yenilemek için çalışacak olan AK Parti, başta Sadullah Ergin, anayasa profesörü Burhan Kuzu ve Meclis Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet İyimaya olmak üzere hukukçu kurmaylarını üst sıralardan aday gösterdi. Bekir Bozdağ, Ayşnur Bahçekapılı, Ayhan Sefer Üstün, Suat Kılıç gibi hukukçu isimler, yeni dönemde yeni anayasa için ter dökecekler.

4 İL BAŞKANI İLK SIRAYA YERLEŞTİ

AK Parti'de, aday listelerinde adaylık için istifa eden 39 il başbakanından 21'i yer bulabildi. AK Parti, milletvekili adaylığı için istifa eden il başkanlarına yarı yarıya şans verdi.

AK Parti’den 12 Haziran’da yapılacak seçimde Meclis’e girebilmek için 39 il başkanı koltuğunu bıraktı. YSK’ya dün sunulan listede bunlardan 21’i yer bulabilirken 18 isim liste şansı yakalayamadı. Dört il başkanı ise bölgelerinde liste başı oldu.

Bünyamin Özbek Bayburt, Ali Ercoşkun Bolu, İdris Şahin Çankırı ve Cihan Açıkgöz Tunceli birinci sıradan listeye girmeyi başardı.

Eski il başkanlarından listeye girenler ve bulundukları sıralar ise şöyle:

Hüseyin Samani Antalya (5), Ziver Özdemir Batman (2), Bilal Uçar Denizli (3), Fevayi Aslan Düzce (2), Salih Koca Eskişehir (2), Mehmet Geldi Giresun (2), Adem Yeşildal Hatay (4), Muzaffer Aslan Kırşehir (2), Ahmet Salih Dal Kilis (2), Zeki Aygın Kocaeli (5), Mustafa Şahin Malatya (2), Abdurrahim Arslan Manisa (7), Gültekin Akça Muğla (5), Hasan Karal Rize (2), Bayram Kızılay Siirt (3), Mustafa Bilici Van (3), Yusuf Başer Yozgat 3).

Listeye giremeyen eski il başkanı ve bölgeleri ise şöyle: Adıyaman Yaşar Güleş, Aksaray Latif Ağır, Amasya Mustafa Çiftçi, Artvin Tuncer Başer, Bartın Yakup Ulupınar, Çorum Faruk Özkader, Diyarbakır Mehmet Baki Aksoy, Elazığ Ali Şerefoğulları, Gümüşhane Yusuf Özgün, Hakkari Mehmet Ertuş, Kastamonu Ahmet Şükrü Keskin, Kırklareli Yurdaer Ulus, Kütahya Kamil Saraçoğlu, Nevşehir Ersan Erkut, Niğde Yaşar Taç, Ordu Oktay Çanak, Samsun Adem Güney, Şanlıurfa Ahmet Düşünür. Adaylık için istifa eden ilçe başkanlarından bazıları da listelerde yer bulabildi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?