banner39

Erdoğan, Haşim Kılıç'ın yüzüne konuştu

Başbakan Erdoğan, Haşim Kılıç'ın sözleri üzerine bu kez Kılıç'ın da karşısında oturduğu kürsüden cevap verdi

Politika 05.04.2012, 10:52 05.04.2012, 11:57
Erdoğan, Haşim Kılıç'ın yüzüne konuştu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Başbakan Erdoğan, Danıştay binasının açılışında konuşuyor. Erdoğan buradaki konuşmasında "yargı-siyaset" tartışmasına geniş yer ayırdı.

Erdoğan'ın konuşmasından satırbaşları:

Adaletin hızlı tecelli etmesi için elimizden geleni yaptık ve yapmaya devam ediyoruz.

Taşıdığımız emanet millete aittir. Bu emanete halele getirmemek en önemli önceliğimizdir. Biz bir insan olarak da hükümet olarak da anayasal sınırların aşılmasının bedelini hayatımızın çeşitli safhalarında ödedik. Biz erkler arasındaki ilişkinin eşitsiz bir şekilde gösterilmesinin acısını yaşadık. Yargıyı siyasallaştırma çabalarının da olumsuz sonuçlarını gördük. Güçler ayrılığı prensibi bizim üzerinde en fazla durduğumuz bir prensip. Yürütme yargı ve yasama hiç biri diğerini tahakkumu altına almaya çalışmadan, kimse kimseye üstünlük taslamadan herkes kendi işinde olmalı.

Bizim anlayışımız her şey insan için her şey milletimiz için anlayışını savunuyoruz. Biz her zaman üstünlerin hukuku karşısında hukukun üstünlüğünü savunduk. 9 yıl boyunca yasalarda yaptığımız düzenlemelerde hep hukukun üstünlüğünü amaçlamıştır.

Yargının siyasallaşmasının karşısında önce biz dururuz. Her türlü etnik mezhepsel yapılaşmanın karşısında durduk. Karanlık odaklarla da ideoloji maskesi takan menfaat şebekeleriyle mücadeleyi de gerekli gördük. Kimsenin endişesi kuşkusu olmasın, eğer endişe varsa bunu da konuşarak çözeriz. Eski hal haldir. Eskiye dönüş sözkonusu değildir ve olamaz. 2023 yılında dünyanın en güçlü 10 ülkesinden biri olma hedefindeki Türkiye hep ileriye bakacaktır.
2023 yılında dünyanın en güçlü ülkesinden biri olmayı hedefleyen biri olarak yasama organıyla, yürütme organıyla birlik ve bütünlük içinde olmayı arzuluyoruz.

Demokrasiye olan samimi inancımızı ve bağlılığımızı devam ettirdiğimiz müddetçe, yorum farklılıklarından, yöntem farklılıklarından, hatta çoğu defa olduğu gibi yanlış anlamalardan kaynaklanan sıkıntıları kolayca aşacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın.

banner53
Yorumlar (0)
21
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?