banner15

Erdoğan ile AK Parti arasında mesafeli dönem

1 Kasım seçimlerinden sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın AK Parti'ye daha mesafeli durma kararı aldığı belirtiliyor. İddiaya göre Erdoğan, partililer tarafından hazırlanan kutlama programına bu kararı çerçevesinde katılmadı

Erdoğan ile AK Parti arasında mesafeli dönem

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yeni dönemde, AK Parti ile arasına mesafe koyacağı, bunun için ilk adımı da attığı belirtiliyor. Erdoğan'ın bu kapsamda seçim sonrası Ankara'da hazırlanan karşılama törenini, 'yanlış algılanır' gerekçesiyle iptal ettiği öğrenildi.

Türkiye Gazetesi'nde yer alan habere göre AK Parti'nin yüzde 49.5'luk seçim başarısı elde etmesinden sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için 2 Kasım gecesi için hazırlanan coşkulu karşılama töreninin iptal edilmesi, hem Erdoğan'ın hem de AK Parti'nin bundan sonra izleyeceği yeni stratejinin ilk işareti olarak değerlendirildi.

Edinilen bilgilere göre, 1 Kasım seçimlerinde oyunu kullanmak için İstanbul'da bulunan Erdoğan için 2 Kasım akşamı Ankara'ya dönüşünde AK Parti'nin gençlik kolları tarafından bir karşılama programı hazırlandı.

Havaalanından, Cumhurbaşkanlığı sarayına kadar olan güzergâhta yapılan hazırlık, Erdoğan'ın uçağı başkente inmeden son anda iptal edildi. Parti kurmaylarından edinilen bilgilere göre, karşılama yapılacağını öğrenen AK Parti'nin ağır toplarından bir isim, Erdoğan'ı arayarak, “Cumhurbaşkanı sıfatıyla böyle bir kutlamaya katılmak, kamuoyunda yanlış algılanır” uyarısında bulundu. Bunun üzerine, Cumhurbaşkanı kutlama programını hazırlayan parti yetkililerini arayarak iptal edilmesini istedi.

AK Parti yetkilileri, “Cumhurbaşkanı bundan sonra daha kucaklayıcı bir tavır izleyecek. Parti olarak da, toplumda gerginliğe yol açacak söylemlerden uzak duracağız. Muhalefetin başarısızlığı üzerinden siyaset yapılmayacak. Bize oy vermeyen yüzde 50.5'lik kesimin hassasiyetini de dikkate alacağız” dedi.

AK Parti yöneticilerine göre, Cumhurbaşkanı 7 Haziran'dan sonra zaten bir söylem değişikliğine giderek, daha kucaklayıcı bir dil kullanıyor. Bu tavrın önümüzdeki günlerde daha fazla ön planda çıkacağı belirtiliyor.

Güncelleme Tarihi: 09 Kasım 2015, 10:20
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35