banner15

Erdoğan ile Demirtaş arasında sürpriz görüşme

Erdoğan, Demirtaş'ın KCK operasyonları sorusuna "Durup dururken yoldan geçenler alınmadı" karşılığını verdi

Erdoğan ile Demirtaş arasında sürpriz görüşme

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Meclisin 23. Dönem 5. Yasama Yılı dolayısıyla TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin'in verdiği resepsiyonda sürpriz bir şekilde BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile görüştü.

Demirtaş'ın Başbakan'a KCK operasyonları ile ilgili olarak şikayette bulunmasına Erdoğan'ın cevabı "KCK'da durup dururken yoldan geçenler alınmadı" şeklinde oldu. BDP'lilerin CMK'da değişiklik isteğine ise Başbakan Erdoğan "görüşmeler sürerse konuşulabilir" karşılığını verdi.

Meclis'in yeni yasama yılı açılışı resepsiyonuna katılan Cumhurbaşkanı Gül, davetlilerle sohbet etti. Resepsiyona MHP lideri Devlet Bahçeli dışındaki tüm liderler katıldı.

YENİ DÖNEM RESEPSİYONA YANSIDI

TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, TBMM'nin 23. dönem 5. yasama yılının açılışı dolayısıyla Meclis'te bir resepsiyon verdi. Resepsiyona Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, yüksek yargı organlarının temsilcileri ve kabine üyeleri de katıldı.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner ve kuvvet komutanları ise resepsiyona gelmedi. MHP Genel Başkanı Bahçeli de resepsiyona katılmayan isimler arasındaydı. Cumhurbaşkanı Gül, resepsiyon salonunda davetlilerle kısa kısa sohbet etti.

Başbakan Erdoğan ve Meclis Başkanı Şahin'le üçlü bir sohbette bulunan Gül, BDP lideri Demirtaş'la da selamlaştı. Gül, CHP lideri Kılıçdaroğlu ile de sıcak bir sohbet yaşadı. Resepsiyona katılan Başbakan Erdoğan da BDP Genel Başkanı Demirtaş ve BDP'li vekillerle sohbet etti.

Erdoğan, Meclis tören salonunda verilen resepsiyondan ayrılırken BDP’liler Selahattin Demirtaş, Akın Birdal ve Sırrı Sakık ile bir araya gelerek, sohbet etti. Erdoğan’ı gören BDP’liler, ilk önce aralarında, “Sayın Başbakan geliyor, konuşalım” sohbeti yaptılar. Birdal’ın Başbakan’a doğru hamle yapması üzerine ise Sakık, “Gitmeyin, siz gitmeyin” diye uyardı. Bunun üzerine BDP’liler, Erdoğan’ı çıkış güzergahında bekleyerek, bir araya geldiler.

AYAKÜSTÜ SOHBET

Başbakan Erdoğan ile BDP’liler arasında şu diyalog yaşandı:

Demirtaş: Sayın Başkan hayırlı olsun diyelim.

Başbakan: Birlikte iyi olacağız inşallah. Görüşme trafiğini iyi götürün ha.

Demirtaş: Valla sayın Başbakanım görüşme çift taraflı olursa iyi olur çift taraflı iyi götürülürse iyi olur. Beraber olacak.

Birdal: İnşallah öyle olacak.

Demirtaş: Biz bir yandan bununla uğraşırken bir yandan da Şanlıurfa’da partimize yönelik operasyonlar var. Gözaltılar var, yine siyasi operasyonlar var.

Başbakan: Siyasi operasyon olmaz.

Demirtaş: İl başkanınız alınırsa... Orada üç yıldır çalışıyor.

Başbakan: Niye alınmış peki?

Demirtaş: Şüphesiz ki bunlara da bakacağız tabi ama.

Birdal: Sosyalist Demokrasi Partisi’ne, Hanefi Avcı üzerinden bir operasyon yapılıyor. Örneğin siz de ifade ettiniz referandumdan sonra demokratikleşme diye. Bunun karşılığı olması lazım.

Başbakan: Bir gerçeği görmemiz gerekir. Şimdi şu anda yargı ve bunun yanında yürütme eğer böyle bir operasyon varsa kim vasıtasıyla yapılır? Yargı talimat verdiği zaman bu talimatın gereğini yürütme yerine getirmek zorundadır. Sizler bu siyasetin içerisindesiniz. Şimdi burada Avcı ile ilgili bir şey varsa bunun intisapları bağlantıları nelerdir? Hepsini araştırmak durumundadır. Şimdi durup dururken yoldan geçen birisini almıyorlar değil mi?

Birdal: Sayın Cumhurbaşkanı da ifade ettiler, tutukluluk cezaya dönüşüyor efendim. Sonra da katlanıyor. 17-18 ay yatıyorlar.

Demirtaş: Sayın Başkanım CMK’da problemli bazı yasalar var.

Başbakan: Bunların hepsi görüşülür, tartışılır.

Demirtaş: Yasamanın öncülük yapması lazım.

Başbakan: Hiçbir zaman yasama yürütme yargı noktasında bir defa faaliyet alanını birbirine karıştırmaması lazım. Hiçbir yerde suçsuz olan birinin tutuklanması gözaltına alınması, yargılanma süreci bunlara hoşgörüyle bakmak mümkün değil.

Birdal: Mutlaka.

Başbakan: Geciken adalet noktasındaki tavır zaten belli bir tavırdır. Hiç kimse geciken adaleti savunamaz, 18-20 sene süren dosyalar var. Halen neticeye bağlanmamış.
Demirtaş: Şüphesiz adalet sisteminin başında başka problemler de var.

Başbakan: Tamam eyvallah kadro, yapalım bu işi. Ama ne getirdiler, kamerayla mülakat getirdiler. Kamerayla mülakat mı olur? Bugüne kadar böyle bir şey mi var? Bugüne kadar hepsini normal yapmışsın şimdi kamerayla mülakat. Böyle bir şey olabilir mi? Ama bu noktada arkadaşlarla nasıl görüşüldüyse oturulur konuşulur, bu süreçlerin kısaltılabilmesi için neler yapılabilir, bunların üzerinde durulur buna göre adımlar atılır.

Demirtaş: İşte yasal olarak bu konuda adımlar atarsak yargıya da faydası olur. 

 

 

Güncelleme Tarihi: 02 Ekim 2010, 09:16
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48