Erdoğan ile Kılıçdaroğlu birlikte kurdele kesti

Başbakan Erdoğan ile Kemal Kılıçdaroğlu İzmir Banliyo Sistemi’nin açılışına birlikte katılarak, Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdi.

Politika 06.03.2011, 20:57 06.03.2011, 20:57
Erdoğan ile Kılıçdaroğlu birlikte kurdele kesti

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Ana Muhalefet Partisi CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İzmir’de aynı açılışta birlikte kurdele kestiler. İki lider, İzmir Banliyo Sistemi (İZBAN)’nin açılışına birlikte katılarak, Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdi.

Aliağa-Menderes arasındaki 80 kilometrelik hat, TCDDY ile İzmir Büyükşehir Belediyesi (İBB)’nin ortak projesiyle hafif raylı sisteme dönüştürüldü. İZBAN’da İBB ile DDY’nin yüzde 50 ortaklığı bulunuyor.

Başbakan Erdoğan, programda yaptığı konuşmada, DDY ile İBB’nin İzmir adına önemli bir projeye imza attığını söyledi. Başbakan, projenin, Hükümetin partizanlığa asla tenezzül etmediğinin örneği olduğunu kaydetti. Başbakan Erdoğan, “Bu proje 81 il arasında ayrım yapmadığımızın adeta bir anıtı, somut bir adım olmuştur.” dedi.

"CHP’Lİ BELEDİYE BAŞKANI VAR DİYE FARKLI BİR TUTUM İÇİNDE OLMADIK"

Erdoğan, İzmir’de CHP’li belediye başkanı var diye farklı bir tutum içinde olmadıklarını ifade etti. İzmir'de metro standardında bir banliyö hattını açmış olmanın mutluluğunu yaşadığını dile getirdi. Bu sistem ile günde ortalama 550 bin yolcunun güvenle taşınacağını dile getiren Erdoğan, demiryolları yatırımları ile tüm yurdu demir ağlarla ördüklerini kaydetti. Erdoğan, "Boğaz'ın altına tüp yerleştirmek suretiyle yapacağımız Marmaray 2013'te bitiyor. Oradan Londra'ya bakıyorum, oradan Pekin'e bakıyorum. Çünkü Marmaray oraları birleştirecek. Kocaeli'de yapılacak köprüyle İstanbul'u İzmir'e bağlıyoruz. Yaptığımız yatırımlarla İstanbul Londra ile Pekin arasında bir merkez haline geldi. Hava yolu artık krem tabakasının yolu olmaktan çıktı, halkın yolu oldu." diye konuştu.

"HÜKÜMETİN PARTİZANLIĞA TEVESSÜL ETMEDİĞİNİN EN ÖNEMLİ ADI"

Başbakan Erdoğan, İZBAN ile İzmir adına gerçekten önemli bir projenin gerçekleştiğini ifade etti. Bu projenin, hükümetin partizanlığa asla tevessül etmediğinin en önemli adı olduğunu belirterek, "Partimizi yeni kurduğumuzda katılan pek çok belediye vardı. O zaman mevcut iktidardan haklarını alamıyorlardı, neden, çünkü borçları vardı. Biz geldik dedik, bunu değiştirdik. Şu anda biz her ay yüzde 40 kesinti yapıyoruz, yüzde 60'ını belediyeye veriyoruz. Daha sonra bunu yüzde 25'e indirdik. Yunanistan kriz nedeniyle Akdeniz Oyunları'nı yapamayacağını açıkladı, biz de yaptığımız lobi faaliyetleri ile oyunları Mersin'e kazandırdık. ‘Orası CHP'li’ diye hiç düşünmedik.”
Başbakan, İzmir’e Akdeniz’in incisi sıfatına yakışan bir yatırımla Çandarlı’da yeni bir liman kuracaklarını, bu limanın dünyada ilk 10 arasında yer alacağını anlattı.

“BUGÜN ÖNEMLİ BİR ŞEY YAPIYORUZ"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise yaptığı konuşmada, “Bugün önemli bir şey yapıyoruz. Türkiye’nin önemli bir kentinin ulaşım projesine imza atıyoruz." dedi. İzmir'de herkesin yaşam tarzını, kültürünü, değerlerini, inancını özgürce yaşadığını belirten Kılıçdaroğlu, "İzmir'e bakınca hukukun üstünlüğünü, basın özgürlüğünü, insan haklarını, hoşgörüyü görüyorum. Ben İzmir'e bakınca Türkiye'nin dört bir yanından gelmiş insanların hoşgörü içinde birlikte yaşayabildiği bir kent görüyorum. Ben İzmir'den bakınca gazetelerde özgürce yazılarını yazan gazetecilerin, kürsülerinde düşüncelerini özgürce açıklayan öğretim üyelerinin, sokaklarında, meydanlarında özgürce gösteri yapabilen insanların yaşadığı bir Türkiye istiyorum.” diye konuştu.

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım da yaptığı konuşmada, projeyle merkezi hükümet ile yerel yönetimin birlikte neleri başardığını gösterdiğini vurguladı. Yıldırım, başlattıkları yeni yatırım hamlesi ile demiryollarını yük olmaktan çıkararak, yük taşıma haline getirdiklerini dile getirdi.

"BİRLİKTE İŞ YAPABİLME KÜLTÜRÜ İÇİN ÇOK ÖNEMLİ BİR ADIM"

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ise toplumda birlikte iş yapabilme kültürünün geliştirilmesi konusunda çok önemli bir adım atıldığını anlattı. Kocaoğlu, "Birbirimize kuşkuyla değil güvenle yaklaşarak, yakalarımızdaki rozete bakmadan hasım değil hısım olduğumuzu hatırlayarak, el ele vererek neler yapabileceğimizi buradan bir cümle ilan ediyoruz." dedi.

Konuşmaların ardından, açılış için Başbakan Erdoğan ve Kemal Kılıçdaroğlu yeniden yan yana geldi. Açılışta Erdoğan ve Kılıçdaroğlu, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, birlikte kurdele kesti. İki lider, daha sonra birlikte trene binerek hareket etti.

AÇILIŞ TÖRENİNE YAKIŞMAYAN OLAY

Bu arada, Alsancak Garı’nda yapılan açılış töreninde, iki liderin verdiği fotoğrafa yakışmayan bir olay yaşandı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan konuşmak için kürsüye çıktığı sırada, bir grup tarafından “İzmir seninle gurur duyuyor” sloganıyla alkışlandı. Bu sırada Sinan Yaman isimli CHP Gençlik Kolları üyesi, “Burası gavur İzmir değil. Sandığa gömeriz ya da denize dökeriz." şeklinde bağırdı. Yaman, Başbakanlık korumaları tarafından dışarı çıkartıldı.
 

Kaynak: CİHAN

 

Yorumlar (1)
talip emin 13 yıl önce
iki parti de abdden icazetli ve rollerini birbirini fazla yıpratmadan oynuyorlar. muhalefet muhalefetliğini yapamıyor çünkü rolü bir yere kadar. göstergesi de abd ve çömezi ab'nin ağzı kulaklarında bir memnuniyet içinde olmaları.
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?