banner15

Erdoğan ile TOBB arasında sessiz gerilim

Başbakan Erdoğan'ın yaklaşık 70 gündür TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu'na randevu vermediği iddia edildi. İkili en son tweet krizi öncesi görüşmüşlerdi

Erdoğan ile TOBB arasında sessiz gerilim

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, seçimlerin hemen ardından kendisinden randevu isteyen TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'na aradan geçen 73 güne rağmen hâlâ cevap vermedi.

Vatan Gazetesi'nin haberine göre Erdoğan ile iş aleminin en büyük çatı örgütü Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu arasında sessiz bir randevu gerilimi yaşanıyor. 12 Haziran seçimlerinin hemen ardından Başbakan Erdoğan'dan randevu talep eden TOBB yönetimine, seçimlerden bu yana geçen 2.5 aya rağmen Başbakan'ın hâlâ randevu vermediği öğrenildi.

Geçen hafta yaşanan bir gelişme ise söz konusu randevu gerilimini artırdı. Başbakan, kendisinden randevu isteyen Ankara Sanayi Odası (ASO) heyetini, bir hafta içinde kabul ederek, geçtiğimiz hafta makamında ağırladı. TOBB heyetine bir türlü verilmeyen randevunun, TOBB'a bağlı ASO'ya bir haftada verilmesi dikkat çekti. Bu ayın başında Başbakan, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği'nin (MÜSİAD) randevu talebine de bekletmeden yanıt vermişti. Başbakan, MÜSİAD Başkanı Ömer Cihad Vardan ve heyetini yoğun programına rağmen Dolmabahçe'deki Başbakanlık Çalışma Ofisi'nde 6 Ağustos'ta kabul etmişti.

TALEB KAYDA ALINDI

Başkan Rıfat Hisarcıklıoğlu ve yönetim kurulu üyelerinden oluşan TOBB heyetinin Başbakan'ı ziyaret etme talebinin 12 Haziran Genel Seçimleri'nin ardından aynı hafta Başbakanlık Özel Kaleme iletildiği ve kayda alındığı belirtiliyor. TOBB heyeti randevusuna yanıt beklerken, Başbakan'ın diğer heyetlere hemen randevu vermesi dikkat çekiyor. MÜSİAD'a talebi üzerine hemen verilen randevu, 6 Ağustos'ta İstanbul Dolmabahçe'deki makamında gerçekleşmişti. Ancak MÜSİAD görüşmesinin ardından TOBB'a randevu verilmesi beklenirken, durum böyle olmadı.

TOBB heyeti randevu için beklerken, ASO Başkanı Nurettin Özdebir ve yönetim kurulu üyelerinden oluşan heyetin Başbakan'dan randevu talebi aynı hafta yanıtlanarak, ASO heyetine 12 Ağustos için randevu verildi.

Öte yandan Başbakan'ın, Somali'ye gideceğini açıklamasının ardından heyete, TOBB adına, Başkan Yardımcıları Faik Yavuz ve Murat Yalçıntaş'ın gidecekleri açıklanmıştı. Ancak seyahata birkaç gün kala Başkan Hisarcıklıoğlu'nun da Somali seyahatine katılacağı belli oldu.

GERİLİMİN ARKASINDA NELER VAR?

Kulislerde Başbakan Erdoğan'ın TOBB Başkanı Hisarcıklıoığlu'na randevu vermemesinin arkasında birkaç neden olduğu öne sürülüyor.

Başbakan'ın geçen yıl gündeme getirdiği "her işletme bir işçi alsın" önerisini TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu'nun "çarpıttığı" gerekçesiyle tepki duyduğu iddia ediliyor. Geçen yıl TOBB'a bağlı 365 oda ve borsanın yönetim kurulu başkanları ile meclis başkanlarını Ankara'da toplamış ve "hayır" kararı bir bildiriyle kamuoyuna açıklanmıştı.

Başbakan'ın "kürt açılımı" sürecinde destek istediği TOBB'u, elini taşın altına koymadığı gerekçesiyle eleştirdiği de biliniyordu.

Başbakan'ın bu yılki TOBB Genel Kurulu'nda delegelerin CHP lideri Kılıçdaroğlu'nu coşkuyla karşılaması ve uzun süre ayakta alkışlamasından Başkan Hisarcıklıoğlu'nu sorumlu tuttuğu iddia ediliyor. Genel Kurul sırasında TOBB Başkanı'nın twitter hesabından yapılan yorum ortalığı karıştırmıştı. Hisarcıklıoğlu'nun twitinde Kılıçdaroğlu'nun Başbakan'dan daha fazla alkış aldığı yazılmış, "Anketler yanılacak gibi gözüküyor" denilmişti. Ancak kısa süre sonra aynı hesaptan "Bizim tarafımızdan yazılmamıştır" açıklaması gelmişti. Ancak Başbakan'ın bu olayı da not ettiği ileri sürülüyor.

 

Güncelleme Tarihi: 23 Ağustos 2011, 09:43
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35