banner39

Erdoğan: Kayıp gazeteciler için takipteyiz

Başbakan Erdoğan, Suriye'de kaybolan iki Türk gazeteciyle ilgili süreci takip ettiklerini söyledi.

Politika 14.03.2012, 19:59 14.03.2012, 20:06
Erdoğan: Kayıp gazeteciler için takipteyiz

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Türkiye'de bulunan Karadağ Başbakanı İgor Luksic ile ortak bir basın toplantısı düzenleyen Erdoğan, başta Suriye'deki gelişmeler olmak üzere değerlendirmelerde bulundu.

Başbakan Erdoğan, Suriye'de kaybolan iki Türk gazeteciyle ilgili süreci takip ettiklerini söyledi.

Türkiye'de bulunan Karadağ Başbakanı İgor Luksic ile Erdoğan'ın görüşmesinin ardından ortak bir basın toplantısı düzenlendi.

Gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevaplayan Erdoğan'ın gündeminde Suriye'deki olaylar ve ülkede kaybolan iki Türk gazeteci vardı.

Erdoğan, Suriye'ye giden ve kendilerinden 5 gündür haber alınamayan Gerçek Hayat dergisinin Ortadoğu temsilcisi Adem Özköse ile kameraman Hamit Coşkun ile ilgili "İki arkadaşımızla ilgili Dışişleri Bakanlığı nezdinde çeşitli girişimler yapıldı. Süreç yakın takiptedir. Bazı dedikodular duyuyoruz, takip edeceğiz. Uluslararası camiayı bu noktada uyarıyoruz. Başta İran olmak üzere bu noktada hassas olmalarını istiyoruz" dedi.

ANNAN'A DESTEK

BM eski genel sekreteri Kofi Annan'ın Suriye temsilciliğine getirilmesini desteklediklerini söyleyen Erdoğan, "Annan'a bu sürece yönelik raporları önemsediğimizi ilettik" dedi.

SIĞINMACILARA KONTEYNER KENT

Erdoğan, Türkiye'ye giriş yapan ve Hatay'daki çadırkentte bulanan Suriye vatandaşlarının, Kilis'te Hac Konaklama Merkezi olarak kullanılan tesislerdeki bir bölüme kurulan konteyner kente yerleştirileceğini açıkladı.

'STRATFOR BELGELERİ KONUŞULMADI

Erdoğan'a ABD Merkezi Haberalma Teşkilatı (CIA) Başkanı Orgeneral David Petraeus ile dün gerçekleşen sürpriz görüşme de soruldu. Görüşmede başta Suriye ve Irak olmak üzere bölgedeki gelişmelerin ele alındığını söyleyen Erdoğan, Stratfor belgelerinin gündeme gelmediğini ifade etti.

Erdoğan, Gazetelerde çıkan dedikodulara itibar etmediğim için onları sorma gereği de duymuyorum" diye konuştu.

 


Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?