banner39

Erdoğan, Kılıçdaroğlu'ndan umutsuz

Başbakan Erdoğan "Başörtüsü için ilk girişimi onlar yapmalı" dediği CHP'nin blöf yaptığını düşünüyor

Politika 28.09.2010, 21:18 29.09.2010, 09:54
Erdoğan, Kılıçdaroğlu'ndan umutsuz

Okan Haksever / Dünya Bülteni - Ankara

AKP Lideri ve Başbakan Erdoğan, önceki gün CHP Lideri Kılıçdaroğlu ile yaptığı görüşmeyi, dün kurmaylarına anlattı. Erdoğan'ın, görüşmeden CHP'yle uzlaşı konusunda ümitsiz ayrıldığı öğrenilirken, AK Parti'de, "Başörtüsü sorununu çözmek için ilk girişim CHP'den gelmeli. Bize açılan kapatma davasının temel sebebi,  bu konuda MHP'yle birlikte anayasa değişikliği yapmamızdı. Biz, başörtüsü konusunda CHP'nin teklifine 'evet' diyebiliriz. Fazlası olmaz" görüşü hakim.

"KILIÇDAROĞLU ÇÖZÜME UZAK"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AKP Merkez Yürütme Kurulu'nu parti genel merkezinde topladı. 5 saat süren toplantıda ağırlıklı olarak, Erdoğan'ın dün TESK Genel Kurulu öncesinde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'yla yaptığı görüşme konuşuldu. Kulislere yansıyanlara göre, Başbakan Erdoğan, görüşmeyi kurmaylarına şöyle anlattı:

“Meydanlarda, ‘başörtüsü sorununu biz çözeceğiz’ diyorsunuz” diyerek söze başladım.  Kılıçdaroğlu, 'Biz çözeriz' diye karşılık verdi. Başörtüsü sorununu çözmek için anayasa değiştirmeye gerek yok. O zaman verin 2-3 maddelik bir teklif biz de destek olalım” dediğim zaman da yine “biz çözeriz” diye karşılık verdi. Salih Bey de (Kapusuz) yanımızdaydı. Kılıçdaroğlu’nu hem başörtüsü sorununun çözümü hem de yeni sivil anayasa konusunda çözüme uzak gördüm."

REFERANDUM ÖNCESİ "ÇÖZECEĞİZ" DİYE BLÖF YAPMIŞLAR

Erdoğan'ın bu sözlerinin ardından AK Parti yöneticilerinin, CHP uzlaşmacı değil. Kampanya döneminde blöf yapmışlar. Öyle görünüyor ki bu iki konuda da çözüme yönelik somut adım atmak yerine işi sulandırma yoluna gidecekler”  yorumları yaptığı öğrenildi.

CUMHURBAŞKANI SEÇİMİ YASASI YILBAŞINDAN ÖNCE

Toplantıda, 12 Eylül’de referandumda kabul edilen anayasa değişikliğine paralel olarak 7 uyum yasasının çıkması gerektiği vurgulandı. Bu yasaların yanı sıra devlet yardımlarını düzenleyen yasa ile Sayıştay Kanunu değişikliği ve Cumhurbaşkanlığı seçimini düzenleyen yasanın yılbaşına kadar Meclis’ten geçirilmesi benimsendi. Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Adalet Bakanı Sadullah Ergin ve Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ’a, uyum yasalarının koordinasyonunun yanı sıra yeni anayasa hazırlığı için ön çalışma yapma görevi verildi.

 

banner53
Yorumlar (1)
obalı 11 yıl önce
sayın başbakan samimi olduguna inanmıyorum eğer başörtüsüyle türbanı ayıramıyorlarsa bilinki sıkıntı daima vardır en ufak bir sorunda bile amerikaya avrupa başkentlerini ziyaret etmeleri manidardır sıkıntılı konuları yurtdışına giderken uçakta dillerdirmeside işkembeden kübradır
12
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü