banner15

Erdoğan: Kimse sessiz kalmamızı beklemesin

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya ile yaşanan gerilimle ilgili, sınır ihlallerine sessiz kalmayacaklarını, kimsenin de kendilerinden böyle bir şey beklememesi gerektiğini söyledi

Erdoğan: Kimse sessiz kalmamızı beklemesin

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sınır ihlali yaptığı için düşürülen Rusya uçağıyla ilgili bugün de değerlendirmelerde bulundu. Erdoğan, Rus uçağının Türk sınırını defalarca ihlal ettiğini, buna sessiz kalmalarının söz konusu olmayacağını söyledi. Erdoğan, iki ülke arasındaki gerilimi artırma niyetlerinin olmadığını sözlerine ekledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İSEDAK toplantısı açılışında konuştu. Erdoğan, buradaki konuşmasında Rus uçağının düşürülmesiyle ilgili şunları söyledi:

Sabah saatlerinde dün, hava sahamızı ihlal eden milliyeti belirsiz iki uçak Yayladağı Hatay bölgesinde sınır ihlali yapmamaları konusunda beş dakika içinde 10 kez ikaz edilmiştir. Askeri makamlarımızın yaptıkları ikazlar üzerine bu uçaklardan biri tekrar Suriye’ye dönerken, diğeri sınır ihlalini sürdürmeye ısrarla devam etmiştir.

Bunun üzerine bölgede devriye görevi yapan F-16’larımız Türk hava sahası içinde sınır ihlali yapan uçağa ateş açmışlardır. İsabet alarak Suriye tarafına düşen uçağın bazı parçaları da sınırlarımız içine isabet etmiş, bu sebeple iki vatandaşımız yaralanmıştır. Düşen, daha sonradan Rus yapımı olduğu bilinen uçağın Rusya’ya ait olduğu, bu ülke makamlarının açıklamalarından sonra anlaşılmıştır. Olayın hemen arkasından gerek Türkiye olarak BM Güvenlik Konseyi ve NATO’da gerekli bilgilendirmeyi yaptık.

Şu söyleniyor. Orada DAİŞ’e karşı bulundukları ifade ediliyor. Bir defa Bayırbucak Türkmenlerinin olduğu Lazkiye ve kuzeyi bu bölgede DAİŞ terör örgütü yoktur. Kimse kimseyi aldatmasın. Şu anda DAİŞ terör örgütünün bulunduğu bölge Cerablus ve doğusudur. Çok uzun süredir böyle bir hadisenin yaşanmaması için büyük çaba harcıyor, ilgili tüm ülkeler nezdinde gerekli uyarılarımızı yapıyorduk. Çeşitli tarihlerde ve çeşitli kanallarla komşumuza da bu hassasiyetimiz iletilmiştir. Düne kadar böyle bir olayın vuku bulmamasının sebebi, Türkiye’nin soğukkanlı ve iyi niyetli tavırdır.

Hiç kimse bizden sınır güvenliğimizin sürekli ihlal edilmesine, hak ve hukukumuzun çiğnenmesine sessiz ve tepkisiz kalmasını beklememelidir. Bu hadiseyi tırmandırmak gibi bir düşüncemiz bir düşüncemiz kesinlikle bulunmamaktadır.

Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2015, 11:03
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35