Erdoğan: Kürt ve Zaza kardeşlerim de millidir

Cumhurbaşkanı Erdoğan, muhtarlar buluşmasında yaptığı konuşmada, "Kürt kardeşlerim de Zaza kardeşlerim de yerlidir, millidir" dedi

Politika 29.09.2015, 13:57 29.09.2015, 15:28
Erdoğan: Kürt ve Zaza kardeşlerim de millidir

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, PKK'ya yönelik operasyonların süreceğini vurgulayarak, "Bunların yurtiçindeki sözde şehitlikleri de varmış ya, buralara kurdukları taziye evi adı altında mühimmat depoları var. Onları filan da biz aynen yerle yeksan ediyoruz" dedi.

Cumhurbaşkanlığı'nda düzenlenen 11. Muhtarlar Toplantısı'nda konuşan Erdoğan tartışmaya yol açan "550 yerli ve milli milletvkili istiyorum" açıklamasına açıklık getirerek, "Benim Kürt kardeşlerim de Zaza kardeşlerim de yerlidir, millidir" ifadesini kullandı.

"​Afedersiniz o teröristlerin cesetlerine sardıkları paçavra belli. Bir de utanmadan sıkılmadan bayrakla sorunumuz yok, diyor" diyen Erdoğan, "Bu milleti aldatırız diye, birkaç Türk bayrağı sallayarak milletimizi aldatamayacaksınız. 7 Haziran’da bunu başardınız, 1 Kasım’da inanıyorum ki bunu başaramayacaksınız" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından satır başları şöyle: Bu gece sınır ötesinde operasyonlarımız oldu. 30’un üzerinde terörist öldürüldü. Rehavet yok, aynen devam edeceğiz. Yurtiçindeki sözde şehitlikleri de varmış ya, buralara kurdukları taziye evi adı altında mühimmat depoları var. Onları filan da biz aynen yerle yeksan ediyoruz. Oralar bir taraftan bombalanıyor, bir taraftan temizleniyor.

Buralarda esnafımızı oraya çağırıp haraca bağlayan, tehditle paraların alındığı herhalde birçoğunuzun malumu. Buna fırsat veremeyiz. Şu anda bir süre bunlar devam edecekler ama biliniz ki bunlar son çırpınışlardır, inşallah bunun da sonuna kadar giderek hesabını milletimiz, şehitlerimiz adına sormaya devam edeceğiz.

Bu salon Türkiye’nin birliğinin ve bütünlüğünün, milletimizin kardeşliğinin en somut örneğidir. Bayramdan önceki hafta sonu Yenikapı’da göz kamaştırıcı bir miting yaparak “Milyonlarca nefes, teröre karşı tek ses” demiştik. Daha önce de 17 Eylül’de Ankara’da “Teröre hayır, kardeşliğe evet” yürüyüşü yapılmıştı. Terör örgütünün yoğun eylem yaptığı bölgede de vatandaşlarımızın giderek daha yüksek sesle karşı çıktıklarını biliyoruz.

Devletimiz, güvenlik güçlerimiz ve tüm kurumlarıyla terör örgütünün üzerine gidiyor, devam edecek. Milletimiz devletinin yanında olduğunu duruşuyla, sesiyle, iradesiyle ortaya koyuyor. Demokrasi ve hak mücadelesiyle silahın, bombanın, tehdidin, acının, kanın yan yana olamayacağı bir kez daha görülmüştür.

Aynı şekilde, ta Adıyaman’da, oradaki evlatlarımız üniversite için ta İstanbul’a gelmesin, orada üniversitesi olsun. Aynı şekilde hastanelerimiz.  Havaalanlarına varana kadar hepsi var. Bir sıkıntı olunca hemen ambulans uçakla alıp en ücra köşelere götürecek imkana sahibiz. Ama terör örgütü ayrımcılığın ta kendisini yapmak suretiyle, Türk’ü Kürde, Kürdü Türk’e düşman etmenin gayreti içinde. Biz ise kardeş etme gayretindeyiz. Ayrıma hiçbir zaman fırsat vermedik. Türküyle, Kürdüyle, Lazıyla, Çerkeziyle, Arabıyla, Boşnağıyla kucakladık. Ama onların böyle bir derdi yok. Onlar yatıyorlar, kalkıyorlar, “Kürdün hakkını ben temsil ederim.” Yok ya, bunlar sadece benim Kürt kardeşimin istismarını yapıyorlar. Bunlar istismarcı. Siz terör örgütünü arkasına alanlar, hendek kazmaktan başka ne yaptınız bu ülkede? O kazdığınız hendekler Cizre’ye, Silopi’ye, Nusaybin’e hizmet mi götürüyor? O hendekleri kazmak suretiyle halkın huzurunu nasıl kaçırırız, siz bunu yapıyorsunuz. Cizreli kardeşim Cizre’den kaçıyor mu, kaçıyor, Silopi, Nusaybin’de kaçıyor mu, kaçıyor. Niye? Huzur yok. Kaçıranlar kim, bunlar...

İstanbul’daki mitingimizde yerli ve milli olmanın üzerinde durduk. Bundan rahatsız olanlar oldu. Benim bölgede ve ülkemizin dört bir yanında yaşayan her vatandaşım gibi Kürt kardeşlerim de Zaza kardeşlerim de yerlidir, millidir, bu vatanın öz evladıdır.

Terör örgütüyle burada çok büyük farklılıklar var. Oradaki kardeşlerim “ben her ne kadar Kürtsem, milletimi, bayrağımı, devletimi seviyorum” diyor. Terör örgütü yerli değildir, bu ülkenin ve milletin asla bir parçası değildir.

Hamburg’ta toplantı yapıyorlar. Taa Trinidad’ın bayrağı asılı ama orada Türk bayrağı yok. Japonya’nın bayrağı var ama Türk bayrağı yok. Hani bayrakla sorununuz yoktu? Sizin milletle de sorununuz var, bayrakla da sorununuz var, devletle de sorununuz var, vatanla da sorununuz var.

Bu örgüte yayınlarıyla dolaylı destek veren yayın organı sahipleri de yerli olmadıklarını gösteriyorlar. Kendileri veya ataları ülkemiz topraklarının dışında doğmuş milyonlarca kardeşimiz var ki, sonuna kadar yerli ve millidir. Son vatanımız Anadolu ve Trakya’nın, Türkiye Cumhuriyeti’nin istiklali ve istikbali için çalışanlar yerlidir, millidir.

Afedersiniz o teröristlerin cesetlerine sardıkları paçavra belli. Bir de utanmadan sıkılmadan bayrakla sorunumuz yok, peki bu ne, Hamburg’ta yaptığınız ne? Bu milleti aldatırız diye, birkaç bayrakla milletimizi aldatamayacaksınız. 7 Haziran’da bunu başardınız, 1 Kasım’da inanıyorum ki bunu başaramayacaksınız.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?