banner39

Erdoğan: Madımak'ta 79 kişi mahkum oldu

Başbakan Erdoğan, Madımak davasının düştüğü yönünde intiba oluşturmaya çalışanlara "79 sanık müebbet hapse mahkum oldu" dedi

Politika 04.04.2012, 13:01 04.04.2012, 13:01
Erdoğan: Madımak'ta 79 kişi mahkum oldu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Başbakan Erdoğan, Madımak'ta SHP-DYP iktidarı döneminde meydana gelen olaylardan sonra sanki hiç kimse mahkum olmamış gibi göstermeye çalışanlara önemli hatırlatmalarda bulundu. Erdoğan, özellikle CHP'nin bu davayı "sanki hiçbir mahkumiyet olmadan dosya kapanmış" gibi göstermeye çalıştığını belirterek davada ağır hapis ve müebbet hapis cezası alan 79 kişiyi hatırlattı.

Konuyla ilgili olarak genişletilmiş il başkanları toplantısında konuşan Erdoğan, şunhları söyledi: "CHP sürekli kaybetmenin hırsı ile son derece tehlikeli ve sorumsuz tavırlar içine giriyor. Genel Kurul'a silahla girmekten bahsettiler. CHP'nin bu hırçın tavrına paralel olarak bazı şehirlerde bir takım olaylar yaşandı. Adıyaman'da 25 evin kapısına işaret kondu. 250 ev dediler.

Oysa hadise bambaşka. Sadece 25 eve işaret konmuş. Bunlar sadece alevi vatandaşlara ait değil. Ben o Tunceli milletvekiline soruyorum sen bu yalanı nasıl söyledin. Sen bu provakasyonu neden yaptın. Ardından İzmir ve Erzincan'da da benzer hadiseler yaşandı. CHP Genel Başkanı bunlardan keyif alıyor.

Biz bu oyunları geçmişte de gördük. Benim alevi vatandaşım ile sunni vatandaşlarım arasında hiç tartışma olmadı. Alevi ve sünni arasına nifak sokmaya çalıştılar. Biz bu oyunu Allah'ın izni ile bozacağız.

SİVAS DAVASI

131 sanık hakkında kamu davası açıldı. Bunlardan 40 sanık beraa etti. 79 sanık ağırlaştırılmış müebbet hapis ve süreli hapis cezası aldı. 5 sanık hakkında ise yargılama devam ediyor. Zaman aşımı nedeniyle sadece 7 sanık hakkında dava düştü.

CHP sanki bu dosya kapanmış, bu olayın üzeri örtülmüş gibi bir hava yaratıyor. Bugünün CHP'si o olaylar yaşandığınında iktidarın ortağı idi. Siz aslında oradaki suçun da ortağısınız. İnönü Başbakan yardımcısıydı.

O zaman Ak Parti diye parti yoktur. Sen bir yandan çetelere avukatlık yapacaksın sonra da Sivas olaylarından dolayı Ak Parti'yi suçlayacaksın. Sen Sivas'ta hadiseler yaşandığı sırada Cumhurbaşkanı olan kişiyle 12 Haziran seçimlerinde yol arkadaşlığı yapıp şimdi de bizi suçlayacaksın. Sen sorgulamaya yol arkadaşlığı yaptığın o zattan başla."

banner53
Yorumlar (0)
9
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü