banner39

Erdoğan: Millet idareye el koydu

Başbakan Erdoğan, partisini Konya il kongresinde yaptığı konuşmada "Ak Parti iktidarında millet idareye el koydu" dedi

Politika 07.04.2012, 16:30 07.04.2012, 18:31
Erdoğan: Millet idareye el koydu

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Diğer partilerin demokrasi gibi dertleri yok. Demokraside dünyada örnek parti AK Parti'dir bunu biliniz. Dünyanın hiçbir ülkesinde bu formatta bir siyasi parti de yok bunu da biliniz. Kongrelerimiz, demokrasi, dayanışma havasında, kardeşlik hukuku çerçevesinde tek tek tamamlanıyor. Allah'a hamdolsun bizim kongrelerimizde sandalyeler havalarda uçuşmuyor. Bizim kongrelerimizde yumruklar konuşmuyor. Bizim kongrelerimizde hırs davanın önüne asla ve geçmiyor ve geçmemeli'' dedi.

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Erdoğan, partisinin Konya il Başkanlığı'nın 4'üncü Olağan İl Kongresi'ne katıldı.

Selçuklu Belediyesi Spor Salonu'ndaki kongrede sözlerine kuruluşundan bugüne kadar Konya AK Parti İl Başkanlığı çatısı altında faaliyette bulunan tüm teşkilat mensuplarına teşekkür ederek başlayan Başbakan Erdoğan, AK Parti'yi 14 Ağustos 2001 günü kurduklarını hatırlattı.

O günden bugüne kadar AK Parti'nin sürekli güçlendiğini, girdiği seçimlerde ve referandumlarda başarılarını artırdığını vurgulayan Erdoğan, AK Parti'nin Türkiye'nin partisi olduğunu, belli bir etnik grubun, belli bir bölgenin partisi olmadığını dile getirdi. Erdoğan, ''Biz 75 milyonun partisi olduk. Yaradılanı yaradandan ötürü sevdik. Onun için kimse bize ayrımcı diyemedi; diyemez. Yatırımlarımızı yaparken bir bölgeye yatırım yapıp diğer bölgeyi unutmadık. Batıya ne yaptıysak, Doğu'ya da Güneydoğu'ya da onu yaptık. Kuzeye güneye aynını yaptık. Geri kalan bölgelerimizi kalkındırmanın gayreti içinde olduk. Oraları da kalkındıracak Batı nereye geldiyse inşallah o bölgeleri de oraya taşıyacağız'' dedi.

KONYA'YA MİNNET BORÇLUYUZ

''Biz bu yola Konya ile birlikte çıktık. Konya'nın ilhamıyla, Konya'nın hayır duasıyla çıktık'' diyen Erdoğan, kürsünün önündeki kalabalığa dönerek, ''Kuzum senin dualarını da unutmuyorum'' dedi.

Konya'nın ariflerini, Konya'nın alimlerini rehber edindiklerini belirten Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Şems-i Tebrizi'nin, Sadrettin Konevi'nin, Tahir Büyükkörükçü hocamızı... Nasreddin Hoca'dan hiçbir zaman ayrı değiliz ki 24 saat beraberiz. Alaeddin Keykubat'ın, Sultan Kılıçarslan'ın elbette ki Hazreti Mevlana'nın rehberliğinde de bu yola çıktık. Allah rahmetiyle onları kuşatsın. Konya Selçuklu'dan miras aldığı yiğitliği, mertliği, hoşgörüyü, ilim ve irfanı hiçbir zaman terk etmedi. Konya alimleriyle, sultanlarıyla, kumandanlarıyla olduğu kadar şehitleriyle de her zaman bize örnek oldu. Bize rehberlik ettiği için Konya'ya şükran borçluyuz. Önümüzü aydınlattığı için biz Konya'ya minnet borçluyuz. Biz Konya'ya hizmeti ibadet telakki ettik. İnşallah son nefesimize kadar Konya'ya hizmet etmeye, Konya için hizmet üretmeye devam edeceğiz. Bugüne kadar Konya'yı hep birlikte büyüttük. Yine el ele omuz omuza Konya'yı büyütmeye devam edeceğiz.''

"DÜNYADA BU FORMATTA BİR PARTİ YOK"

Büyük kongre öncesinde AK Parti'nin il kongrelerinin Türkiye genelinde devam ettiğini ve kadın kolları ve gençlik kolları kongrelerinin tamamlandığını vurgulayan Erdoğan, Konya'da 18'inci il kongresinin yapıldığını kaydetti.

Erdoğan, sözlerine şöyle sürdürdü:

''Diğer partilerin böyle bir şeyi yok. Demokrasi gibi dertleri yok. Demokraside dünyada örnek parti AK Parti'dir bunu biliniz. Dünyanın hiçbir ülkesinde bu formatta bir siyasi parti de yok bunu da biliniz. Kongrelerimiz, demokrasi, dayanışma havasında, kardeşlik hukuku çerçevesinde tek tek tamamlanıyor. Allah'a hamdolsun bizim kongrelerimizde sandalyeler havalarda uçuşmuyor. Bizim kongrelerimizde yumruklar konuşmuyor. Bizim kongrelerimizde hırs davanın önüne asla geçmiyor ve geçmemeli. Biz istişareye dayalı tüm çalışmalarımızı en güzel şekliyle aramızda yaparak zaten olgunluğumuzu ortaya koyuyoruz. Çünkü biz bütün teşkilat olarak çok ama çok önemli bir ilkeyle hareket ediyoruz. Bu makamlar bize milletimizin emanetidir. Biz bu makamlara millete hizmet için getirildik. Makam bize bir şey katmayacak; tam tersine biz makama bir şeyler katacağız, biz makama kazandıracağız. Kardeşlerim hiçbir zaman 'ben' demedik. Her zaman 'biz' demedik. Allah'ın izniyle hırsı, enaniyeti, senlik-benlik kavgasını yanımıza yaklaştırmadan, biz millete hizmet üretmeye devam edeceğiz. Bizim için esas olan milletin rızasıdır, milletin hayır duasıdır. Benliğimizi, nefsimizi, enaniyetimizi gerekirse ayaklar altına alacak; milletin huzurunda el pençe divan duracağız. Milletimizden aldığımız güçle diklenmeden dik duracağız.''

"AVRUPA'NIN TERSİNE MAAŞLARI ARTIRIYORUZ"

12 Haziran seçimlerinin üzerinden bir yıla yakın bir sürenin geçtiğini söyleyen Erdoğan, ''Zaman su gibi akıp gidiyor. Bizim kavgayla, tartışmayla, çekişmeyle geçirecek tek bir anımız bile yok. Biz 12 Haziran'dan itibaren başlayan ustalık dönemimizin gereği neyse onu gereğini yapacak, milletten aldığımız emaneti yüceltmeye yani Türkiye'yi büyütmeye devam edeceğiz. Onlar laf, dedikodu, iftira üretecekler. Biz onlara aldanmayacağız. Biz iş, hizmet, netice, sonuç üreteceğiz'' dedi.

2011 yılına ait büyüme oranlarına göre Türkiye ekonomisinin 2011'de Çin'den sonra dünyada en hızlı büyüyen ekonomi olduğunu hatırlatan Erdoğan, ''Küresel finans krizine rağmen rekor seviyede bir büyüme kaydedildi. İşsizliği rekor seviyede düşürdük. İhracatta, üretimde, yatırımda aynı şekilde rekordan rekora koşuyoruz'' dedi.

Önceki gün yeni teşvik sistemini açıkladığını hatırlatan Erdoğan, en gelişmiş illerden en az gelişmiş illere kadar her türlü yatırımın kademe kademe desteklendiğini, yatırımcının yükünü devlet olarak üstlendiklerini dile getirdi. Avrupa'da ise her alanda kesintiye gidildiğine dikkati çeken Erdoğan, ''Bakıyorsunuz emekli maaşlarını azaltıyorlar. 14 maaş veriyordu 12 maaşa indiriyor. İkramiyeleri kesiyorlar. Sosyal harcamalarda kesintiye gidiyorlar. Yatırımlarda zaten adeta bitirmiş vaziyetteler. Ama biz Avrupa'nın tam aksine küresel krizi vatandaşa yansıtmadık. Tam tersine maaşları artırmaya devam ediyoruz. Sosyal destekleri artırıyoruz. Yatırımları daha güçlü şekilde teşvik ediyoruz. Yere sağlam basıyoruz. Tedbiri elden bırakmıyoruz'' diye konuştu.

Başbakan Erdoğan, ''Şu anda Avrupa'da bazı hükümetler seçime girecekleri için tedbirleri erteliyor ve ülkelerinin ödeyeceği faturayı da ağırlaştırıyor. Ama biz milletimizle samimi şekilde iletişim kuruyoruz. Popülizme tevessül etmeden son derece şeffaf bir şekilde gereken tedbirleri kararlılıkla uyguluyoruz'' dedi.

-''Kabile devleti değiliz''-

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Bizim büyük hedeflerimiz var. biz bir kabile devleti devleti değiliz. Biz Devlet-i Aliye-yi Osmaniye'nin bakiyesi üzerine kurulmuş bir devletiz'' dedi.

Kalabalığın ''dik dur eğilme Türkiye seninle'' sloganı atması üzerine Erdoğan, ''Hiç endişeniz olmasın. Nereden geliyoruz biz. Ruh kökümüz böyle bir şeye müsaade eder mi? O ruh kökünden gelenler hiçbir zaman eğilmedi, eğilmezler. Bizde hak planında eğilmekten başka eğilmek olmayacak ve böyle bir şeyi tanımadık, tanımayacağız. Yolumuza her zaman aynı anlayışla gideceğiz'' ifadelerini kullandı.

2023 yılında Türkiye'yi dünyanın en büyük 10 ülkesinden biri yapma hedefini tekrarlayan Erdoğan, 2023 yılına kadar 2 trilyon dolar milli gelire ulaşma, yıllık 500 milyar dolar ihracat rakamına ulaşma hedeflerini sıraladıktan sonra şöyle devam etti:

''Bu rakamları yakalamak için bütün gayretimizle koşturuyoruz. Olur mu bu olur. 9 yıl önce kişi başına milli gelir 3 bin 400 dolardı. Bugün milli gelir 10 bin 400 dolar oldu. Bak nereden nereye geldik. Bunların hayal bile edemediklerini biz gerçekleştirdik. Komşular nüfusu azaltıyorlar, 'milli gelirimiz arttı' diyorlar. Bizde milli gelir 3 bin 400 dolardan 10 bin 400 dolara çıktı ama nüfusumuz da her yıl ortalama 1 milyon kişi arttı. Nüfusumuz 66 milyondan 75 milyona yükseldi. Kalkınma bu, büyüme bu, büyük Türkiye, yeniden Büyük Türkiye bu.''

12 EYLÜL DAVASI

Erdoğan, partisinin Konya İl Kongresi'nde yaptığı konuşmada, çarşamba günü gerçekleştirilen partisinin Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nda 12 Eylül halk oylaması öncesinde CHP, MHP ve BDP'nin yaptığı açıklamaları hatırlattığını söyledi.

Başbakan Erdoğan, şöyle konuştu:

''O gün, koro halinde bize yalancı diyenler, bizi 12 Eylül'ü yargılayamazsınız diyenler, bu bir kandırmaca diyenler, bugün mahkeme önünde sıraya girmiş durumdalar. Bakın biz öyle çok eskiye gitmedik. 1940'lara kadar gitmedik, daha bir buçuk yıl önce 12 Eylül halk oylaması öncesinde bu partilerin hangi açıklamaları yaptıklarını hatırlattık. CHP Genel Başkanı şimdi de diyor ki 'Mahkemeye müdahil olmak bizim hakkımız. Başbakan bundan niye rahatsız oldu anlamadık'. Ben niye rahatsız olayım. Biz CHP'nin 12 Eylül Davası'na müdahil olmasından değil, senin tutarsızlığını ortaya koyuyoruz. Çünkü daha önce kandırmaca dedin. Bak, biz aynı yerdeyiz ama sen farklı yerdesin. 'Yargılayamazlar' dedin, buyur işte yargılama başladı. Çünkü beş vakit çark etmenden biz rahatsız oluyoruz, sıkıntı burada.

CHP'nin 12 Eylül davasına müdahil olmasından rahatsız olmadık, bilakis AK Parti olarak biz mutlu olduk, sevinç duyduk. CHP'nin davaya müdahil olmasından hükümet olarak da memnun olduk. Çünkü biz 75 milyonun hükümetiyiz. Biz, 75 milyonun tamamına hitap eden bir partiyiz. Sayın Kılıçdaroğlu, istesen de istemesen de biz senin de hükümetiniz, gık bile diyemezsin, senin de hükümetiniz.''

Kılıçdaroğlu'nun 12 Eylül öncesinde anayasa değişikliğine karşı çıktığını hatırlatan Erdoğan, ''12 Eylül'de kendisi 'hayır' diyemese de milletin 'hayır' demesi için elinden geleni yaptı ama biz onun da iyiliğini düşünerek CHP'li, MHP'li ve BDP'lileri de diğerlerini de düşünerek, milletimizle beraber bu anayasa değişikliğini yaptık'' diye konuştu.

-''Bizde onların geçmişte yaptıkları gibi partizanlık yok''-

BDP'nin, partilerinin kapatılmasından şikayet ettiğini ifade eden Erdoğan, ''Partilerin kapatılmasını engellemek için biz anayasa değişikliğine madde getirmedik mi? Getirdik. Niye Genel Kurul'u terk edip gittiniz? CHP de MHP de siz de hepiniz maalesef olumsuz davrandınız. Üç tane de bizim içimizden ihanet eden çıktı ve maalesef o maddeyi biz Meclis'ten geçiremedik. O madde, Meclis'ten geçmiş olsaydı bugün siyasi partilerin kapatılması diye bir şey de olmayacaktı. BDP şimdi çıkmış şikayet ediyor. Niye şikayet ediyorsun? Kendim ettim kendim buldum, olay bu. Süreci hızla devam ettiriyoruz. 75 milyonun hükümeti olarak üzerimizdeki sorumluluğu çok iyi biliyoruz'' dedi.

Sadece AK Partililere, AK Parti'ye oy verenlere değil, 75 milyona hizmet ürettiklerini vurgulayan Erdoğan, Ankara Konya arasındaki hızlı trene sadece AK Partililerin binmediğini vurguladı.

Erdoğan şöyle devam etti:

''Buna hiç CHP'liler binmiyor mu? Buna MHP'liler binmiyor mu? Buna BDP'liler binmiyor mu? Başkaları binmiyor mu? Herkes biniyor. Niye? Biz bu millete efendi olmaya gelmedik, hizmetkar olmaya geldik. Bizim kitabımızda ayrımcılık yok. İstiyoruz ki buralar abad olsun, ihya olsun. 15 bin kilometre bölünmüş yolu sadece AK Partililer mi kullanıyor? Bakınız şu anda 534 bin 934 TOKİ konutu inşa ediliyor. Bunların 300 binin üzerindekiler bitti, sahiplerine teslim edildi. Bunların hepsi AK Partililerin oturduğu konutlar mı? Şu anda 170 bine yakın derslik yaptık. Burada AK Partililerin çocukları mı okuyor? Soruyorum.

Sağlık hizmetlerinden bu ülkede sadece AK Partililer mi yararlanıyor. Bizde onların geçmişte yaptıkları gibi partizanlık yok. Biz ne dedik, üstünlerin hukukundan, hukukun üstünlüğüne geçiyoruz. CHP'nin hukukunu da biz savunacağız. CHP'ye gönül veren vatandaşlarımın hukukunu da biz savunacağız. MHP'nin hukukunu da biz savunacağız. MHP'ye gönül verenlerin hukukunu da biz savunacağız. BDP'nin hukukunu da biz savunacağız. Onlara gönül verenlerin hukukunu da biz savunacağız. Onlar karşı çıksa da onlar dirense de onlar hayır dese de biz şefkat ve merhametle yaklaşmaya devam edeceğiz.''

 

Kaynak: AA

banner53
Yorumlar (0)
17
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü