banner39

Erdoğan: Milli Şefler çıkmasın diye başkanlık diyoruz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bu ülkede bir daha milli şef özentileri çıkmasın diye 'başkanlık sistemi' diyoruz" dedi

Politika 04.02.2015, 15:15 04.02.2015, 15:15
Erdoğan: Milli Şefler çıkmasın diye başkanlık diyoruz

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda, TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken ile beraberindeki heyeti kabul etti.

Erdoğan, burada yaptığı konuşmada, şunları kaydetti: Neymiş efendim, bu ülkeden Duçe, Führer, Çar çıkmazmış. Biz, bu ülkede bir daha milli şef özentileri çıkmasın diye 'başkanlık sistemi' diyoruz. Biz, bu ülkede bir daha vesayet odaklarından güç alınarak, milletin iradesi hiçe sayılmaya kalkışılmasın diye başkanlık sistemi istiyoruz. Bu ülkede hiç kimse millete efendilik taslamayı, mürebbi edasıyla parmağını sallayarak milleti terbiye etmeyi aklından geçiremesin diye başkanlık sistemini teklif ediyoruz.

Erdoğan, "Her şeyden önce Türkiye'ye bakıp da Kuzey Kore'yi, Afrika'yı gören anlayış, milli iradeye, milletin tercihlerine saygısızlık yapmaktadır. Aynı şekilde, savaş kelimesini telaffuz eden kişi, bunun millete karşı bir savaşı ifade ettiğinin farkında bile değil" diye konuştu.

Haksız Eleştirilere karşılık verme hakkı bulunduğunu vurgulayan Erdoğan, "Nefsi müdafaa hakkı diye bir şey var. Bana saldıranlara, bana hakaret edenlere karşı gereğini yapmak, öncelikle hukuk ortamında benim nefsi müdafaa hakkımdır" dedi.

"DÖNÜŞÜME İHTİYACI VAR"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ne anayasa, ne başkanlık sistemi tartışmasında ortaya koyduğumuz bir ön şart, bir dayatma yok. Türkiye'nin bu değişime, bu dönüşüme ihtiyacı olduğuna inandığımız için. Herkesin görüşünü serbestçe ortaya koymasını istiyoruz. Bunların, hepsi konuşulacak, tartışılacak ve bir metne dönüştürülecek. Sonuçta nihai kararı milletimiz verecek" diye konuştu.

Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: Köşe yazarları, ekranlara bakıyorum, televizyonlarda bazı konuşmacılar ileri geri birçok şey konuşuyor. Sayın Başbakan ile benim arama bazı şeyleri sokmak, bu tür gayretlerin içine girmek istiyorlar. Boşuna uğraşmasınlar, kusura bakmasınlar. Biz dertliyiz. Milletimize bedel ödettirecek hiçbir kararın altında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın imzası olmaz."

Erdoğan, Terör örgütü DEAŞ'ın alıkoyduğu Ürdünlü pilot Muaz el-Kesasibe'nin yakılarak öldürülmesini lanetlediğini, telin ettiğini bildirdi.

banner53
Yorumlar (0)
14
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?