Erdoğan: Mübarek zevkten dört köşe

Başbakan Erdoğan, Mısır'da yaşanan son olaylarla ilgili olarak " Batı bu imtihanı da kaybetti, bu testi de kaybetti. Mübarek'in iki kulağı bir arada, zevkten dört köşe." dedi

Erdoğan: Mübarek zevkten dört köşe

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Suriye'de 100 bini aşkın insanın öldürüldüğünü ancak dünyanın ve Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nin bu duruma tepkisiz kaldığını belirterek "Dünya nerede ? BM Güvenlik Konseyi nerede ? Biz konuştuğumuz zaman 'sana mı kaldı sen niye konuşuyorsun?' diyorlar. Ben milletim adına konuşuyorum. Çünkü bunlar Çayeli'ndeki hemşehrilerimin ne düşündüğünden haberi yok. Biz halkımızın nabzını tutarak geleceğe yürüyoruz. Bizim rotamızı siz çizdiniz" dedi.

Rize ziyaretinin 3. gününde Çayeli ilçesinde vatandaşlara hitap eden Başbakan Erdoğan, eğitimde Rize'nin Türkiye'nin sayılı illerinden birisi haline geldiğini, Rize'nin üniversiteler arasında da başarı grafiğini önümüzdeki yıllarda arttıracağını anlattı.

"Kardeşlerim olağanüstü durumdan geçiyoruz" diyen Erdoğan "Bir tarafta Suriye bir tarafta Mısır. Olanları görüyorsunuz. Suriye'de 100 bini aşkın insan öldürüldü. Dünya nerede ? BM Güvenlik Konseyi nerede ? Biz konuştuğumuz zaman 'sana mı kaldı, sen niye konuşuyorsun?' diyorlar. Ben milletim adına konuşuyorum. Çünkü bunlar Çayeli'ndeki hemşehrilerimin ne düşündüğünden haberi yok. Biz halkımızın nabzını tutarak geleceğe yürüyoruz. Bizim rotamızı siz çizdiniz. Siz böyle söylediğiniz için biz böyle söylüyoruz. Siz Suriye'de öldürülen kardeşlerimizin dertlerine derman olmak için bize 'yürü' dediniz, biz de yürüyoruz. Biz katil Esed'in yanında mı olacaktık. Biz onun yandaşlarının yandaşlarının yanında mı olacaktık ? Dünyada bir kişinin ölümüne rıza göstermek tüm insanlığın ölümüne rıza göstermek gibidir. Allahın izni ile buna müsaade edemezdik" diye konuştu.

"BİR SİNEK NEMRUD'UN İŞİNİ BİTİRDİ"

Suriye'de yaşananların ardından Mısır'da olayların patlak verdiğini kaydeden Erdoğan "Arkadan Mısır patlak verdi. 70 yıl despot rejim vardı, 70 yıl üzerine bir demokrasiye geçiş yapıldı ve bunun neticesinde Mursi iktidara geldi. 1 yıl tahammül edemediler. Bu nasıl insanlık ? bu nasıl demokrasi ? bu nasıl insanların mili iradesine saygı duymak ? Bu anlayış Türkiye'de de belli kesimlerde var, batıda da var. Batı bu imtihanı da kaybetti, bu testi de kaybetti. Mübarek'in iki kulağı bir arada, zevkten dört köşe. Şimdi bunlar dayanışma halindeler, siz biliyorsunuz onları. Alma mazlumun ahını çıkar aheste aheste. Mazlumların ahı yerde kalmaz. Bunu böyle bilelim. Zalimler hiçbir zaman payidar olmaz. Bir sinek, Nemrud'un işini bitirdi. Firavun Musa'yı büyüttü sarayında ondan sonra Musa onun işini bitirdi. Her Firavun'un bir Musa'sı vardı. Bunu böyle bilin. İnşallah bunların da Musa'ları yakındır, gelecektir. Hak ve halk er geç hakim olacaktır" şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 26 Ağustos 2013, 15:16
banner53
YORUM EKLE

banner39