banner39

Erdoğan: Okul sütü temiz çıktı

Başbakan Erdoğan, Trabzon'da yaptığı konuşmada muhalefetin eleştiri konusu olan okul sütü konusunda "süt tertemiz çıktı" dedi

Politika 11.05.2012, 16:05 11.05.2012, 18:04
Erdoğan: Okul sütü temiz çıktı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Trabzon İl Kongresi'ndeki konuşmasında ana gündem maddesi okul sütü projesiydi. Erdoğan muhalefetin bu projeyle ilgili kendilerine yöneltiltiği eleştirilere cevap verdi.

Erdoğan Trabzon İl Kongresi'ndeki konuşmasına boynunda Trabzonspor atkısıyla çıktı. Kapalıspor salonunda tribünlerden sürekli Başbakan Erdoğan tezahüratları yapıldı. Erdoğan'ı mest eden slogan ise Başkanlık sistemiyle ilgiliydi. Bir gurup genç 'Yakışır sana, yakışır sana, Başkanlık yakışır sana' sloganını peş peşe yineleyince Erdoğan da 'Sağolun' diyerek karşılık verdi.

İşte Erdoğan'ın konuşmasından satırbaşları;

!Biz Trabzonu, Trabzon da bizi bilir. Son günlerde bazı spekülasyonlar yapılıyor. Biz özümüzle sözümüzle aynıyız.

Çocuklarımıza istedik ki süt dağıtımı yapalım dedik. 7 milyon 200 bin yavrumuza biz süt dağıttık. Bazı süte karşı alerjisi olan yavrularımız da rahatsızlıklar meydana geldi.

"SÜT TOZU DEĞİL, SÜT"

Şu anda Türkiye'nin yedi bölgesinde 32 bin 600 okulumuzda her gün 7 milyon 200 bin adet süt dağıtıyoruz. Günde 7 milyon 200 bin adet sütü her köşeye ulaştırıyoruz. Bu süt tozu değil ha, sütten bahsediyorum. Süt tozunu biz içtik geride kaldı, biz süt tozu dağıtmıyoruz. Bunu çocuklarımız süt içsin diye yapıyoruz. Sütü görmemiş yavrularımız var. Gelişme çağında en hassas çağlarında çocuklarımızın büyümesine katkı sağlamak için yapıyoruz. Tıpkı ücretsiz kitap dağıttığımız gibi, her öğrenciye ayrımsız burs verdiğimiz gibi, her öğrenciye ipad bilgisayar dağıttığımız gibi her öğrenciye süt dağıtıyoruz.- Bunun bize maliyeti eski rakamla 600 trilyon civarında, yeni rakamla 600 milyon lira. Hedef nedir? Buradaki sıkıntıyı sübvanse etmemiz. Yolsuzlukların olduğu bir devlet, hükümet bunu yapamaz. Bunu Kılıçdaroğlu'nun kafası da almaz. Sen hesap uzmanı olabilirsin ama sağlıkçı değilsin. Kırdığı potlar var.

"ZEHİRLENME DEĞİL, RAHATSIZLIK"

Bakın 7 milyon 200 bin adet gibi çok ama çok yüksek bir rakam içinde çeşitli illerimizde çocuklarımızda rahatsızlıklar meydana geldi. Dikkat ediniz, zehirlenme demiyorum, rahatsızlık diyorum.

Tıbbi, bilimsel araştırmaları analizleri devreye aldık. Süt örneklerini incelettik. Sağlık bakanlığımız bilimsel kurul oluşturdu. Gıda bakanlığımız da ayrıca oluşturdu. Tüm illerimizden örnek alındı, analizler yapıldı.

Bugüne kadar mikroorganizmaya başvurulmamıştır. Mevcut veriler gıda zehirlenmesini düşündürmemektir. Tüm Türkiye'ye sesleniyorum, her gün dağıtılan süt içerisinde gıda zehirlenmesine yol açacak tek bir paket süte rastlanılmış değildir. hassasiyeti olmayan her çocuğumuz dağıttığımız sütü içsin.

"SÜT AKTIR, AK PARTİ'DE ORADAN GELİYOR"

Çok az sayıdaki çocuğumuzda ufak çaplı rahatsızlıklar meydana geldi. Anında olaya müdahale ettik. Bana bir zehirlenme olmadığını söylediler. Zehirlenme değil bu. Sağlık bakanlığımız bir kurul oluşturdu. Bütün illerden süt örnekleri alındı. Analizler yapıldı. Bilimsel açıklamadaki ifade hastalık yapıcı herhangi bir bakteriye rastlanmamıştır. Mevcut veriler ışığında çalışmayı durduracak bulgulara rastlanmamıştır.

Tüm Türkiye'ye sesleniyorum. Dağıtılan sütlerde kimsenin tereddütü olmasın. Gönül rahatlığıyla tüketilebilir.

Burdan muhalefete sesleniyorum. Süt aktır, AK Parti'de oradan geliyor. Süt içindeki en ufak pisliği gösterecek kadar beyazdır. O beyaz süt muhalefetin kirliliğini ortaya koymuştur.

"BAHÇELİ 9 IŞIK KİTABINI OKUSUN"

Tarih Nisan 2002. MHP'nin koalisyon ortağı olduğu DSP ve ANAP hükümeti. Sadece dört ilde öğrencilere süt dağıtma uygulaması başlatıyorlar. Tarım Bakanı, Sağlık Bakanı MHP. Sadece dört ilde süt dağıtıyorlar ve 505 öğrenci rahatsızlanıyor.

Dönemin bakanı Hasan Gemici bir açıklama yapıyor. Zehirlenme olmadığını, süt içme alışkanlığı olmayan çocuklarda mide bulantısına yol açtığını belirtiyor. Okul sütü programlarının uygulandığını söylüyor. Çocukların, laktoz maddesi nedeniyle sindirim problemi yaşayabileceğini söylüyor. - Sayın Bahçeli'yi bu konuda hiç ama hiç ciddiye almıyorum. Sadece bir tavsiyede bulunuyorum. Kılavuzlarını iyi seç.

Bak başkanlık sistemiyle ilgili ben bir tartışma açılmasından bahsettim. Hop oturup hop kalktılar. Yahu merhum Alpaslan Türkeş'in dokuz ışık kitabını aç, orada başkanlık sistemine ihtiyacı vardır diyor. Ee sen bunları okumadın mı?

KILIÇDAROĞLU'NU TEBRİK EDİYORUM

Geliyorum sayın Kılıçdaroğlu'na. Zaten ciddiye almak mümkün değil. Ama kendisini tebrik ediyorum. Nasıl tutarsız bir insan olduğunu gösterdiği için tebrik ediyorum. Nasıl boğazına kadar çamura battığını bize gösterdiği için kendisine teşekkür ediyorum. - Birileri, kılavuzları süt konusunu istismar etmesi için telkinde bulundu. Ama Kılıçdaroğlu her cümlede battı. Sadece bu süt konusu, CHP genel başkanının nasıl yalanlar içinde yüzdüğünün görünmesi açısından son derece önemli.

Ne diyor? "Hayatımda bu kadar beceriksiz iktidar görmedim" diyor. Sayın Kılıçdaroğlu sen hayatında iktidar oldun mu yahu?

Becerikli, beceriksiz karşılaştırmasını nasıl yapıyorsun? Hayatında iktidar görmediğin gibi, ondan öncekilerde tek başına iktidar olamadılar. Hayatları boyunca da iktidar göremeyecekler, benim milletim bunlara iktidar vermez.

"BENİM YANDAŞIMSA SENİN DE YANDAŞIN"

'İzmir Belediyemiz 7 yıldır okullara süt dağıtıyor' diyor. İnsan bir belediye başkanını arar sorar. İşin aslını öğrenir. Sen kendi belediyenle ilgili de gazete küpürü ile konuşursan eline yüzüne bulaştırırsın. İzmir Belediyesi haftada 1 gün küçük bir bardak süt veriyor. Haftada bir gün de UHT süt dağıtıyor. Biz sadece İzmir'de 968 okula her gün süt dağıtıyoruz. Farkımız bu.

İhale yandaş kuruluşlara verildi diyor. İzmir'de haftada bir süt temin edilen firma ile bizim anlaştığımız firma aynı. O da Pınar sütten alıyor bizde. Eğer benimde yandaşımsa seninde yandaşın.

Karnım ağrıyor diyen çocuğa zehirlendi demek senin haddine mi.

 

 

Kaynak: Ajanslar

banner53
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?