banner39

Erdoğan Oslo protokolüne TV'den cevap vermiş

PKK'nın Avrupa'daki önemli isimlerinden Remzi Kartal, Oslo sürecinde Öcalan'ın toplam altı sayfalık yazdığı protokolüne Erdoğan'ın televizyon üzerinden "Kürt sorunu yoktur, terör sorunu vardır" diyerek cevap verdiğini söyledi

Politika 16.04.2013, 09:11 16.04.2013, 09:50
Erdoğan Oslo protokolüne TV'den cevap vermiş

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

16 yıldır Avrupa'da yaşayan eski milletvekili ve Kongra-Gel (Halk Kongresi) Başkanı Remzi Kartal sadece diyasporadaki Kürtler için değil, Öcalan ve Kandil nezdinde de fikirleri ve tavrı çok önemsenen bir isim. Öcalan'ın İmralı'dan yazdığı çözüm süreci mektuplarının bir muhatabı da o ve KCK yürütme konseyi üyesi Zübeyir Aydar'dı. Kartal mektubun içeriği ile süreçte atılmış ve atılacak adımların detaylarını Radikal Gazetesi'nden Ezgi Başaran'a anlattı.

Birçok önemli gelişmenin kendisiyle paylaşıldığını söyleyen Kartal, "Önderliğimiz (Öcalan'ı kastediyor) MİT heyetiyle görüşmeye Eylül 2012'de başlamıştı. O vakitten, Ayla Akat ve Ahmet Türk'ün içinde olduğu BDP heyetiyle görüştüğü 3 Ocak 2012 tarihine kadarki süreçte varılan genel mutabakatın siyasal boyutunu bizimle, dağla ve BDP ile paylaştı. Bunların hepsi belgeler." şeklinde konuştu. 

Genel mutabakat hakkında da konuşan Kartal, "Böyle bir süreç başlıyorsa tarafların yaptığı görüşmeler sonrasında ortaya çıkan bir mutabakat vardır ve bu çerçevede süreç yürür. İlk BDP heyeti İmralı'dan döndüğünde bize orada yaptıkları tartışmaları aktardılar. Bu tartışmaların başlangıcı aslında Oslo sürecine dayanır. En son 10 Mayıs 2011'de başkanımız üç başlık altında ikişer sayfalık toplam altı sayfa bir protokol hazırlamış, hükümetin ve hareketin bunlara cevap vermesini istemişti. Böylelikle yeni bir süreç başlayacaktı. Hükümet o protokole yanıt vermedi. Gerçi vermedi de denemez. Başbakan Erdoğan 9 Haziran 2011'de bir TV yayınında "Kürt sorunu yoktur, terör sorunu vardır" dedi. Bu da o protokolü tanımadığını belirten ve doğrudan bize verdiği bir cevaptı. Çünkü tam o tarihte biz cevap bekliyorduk." dedi. 

Oslo sürecinde herşeyin tartışıldığını söyleyen Remzi Kartal, "Oslo sürecinde devletle inanın her şey ama her şey tartışıldı ve sonuçta bir noktaya gelindi. Zaten Erdoğan da bu sürecin Oslo'nun devamı olduğunu söylüyor. Bu yeni belgelerin ana başlığı 'Yeni Bir Toplumsal Sözleşmeye Doğru'. 2011'den sonraki (Oslo görüşmelerinin sonrası) süreci, Irak ve Suriye'deki durumu değerlendiriyor. Ortadoğu'daki gelişmelerin Türkiye'yi daha çok zorlayacağını, hükümetin Kürt sorununa yaklaşımını değiştirmediği takdirde Kürtlerin çözümü Türkiye dışında arayacağını ve bunun da tüm Türkiye halklarına kaybettireceğini anlatıyor. "Bunun yerine" diyor, "Türk-Kürt ittifakı yapılmalı" şeklinde konuştu. 

banner53
Yorumlar (0)
13
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?