banner39

Erdoğan, OYAK'ın elektrikli arabasına bindi-VİDEO

Başbakan Erdoğan, OYAK tarafından üretilen ve Başbakanlığa hediye edilen elektrikli otomobile bindi

Politika 06.04.2012, 16:05 06.04.2012, 17:06
Erdoğan, OYAK'ın elektrikli arabasına bindi-VİDEO

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan OYAK tarafından Türkiye'de üretilen ve Başbakanlıka hibe edilen Renault Fluence marka otomobilinin direksiyonuna geçti ve bir süre tur attı.

Erdoğan, Beşiktaş'taki Başbakanlık Çalışma Ofisi'nde OYAK Yönetim Kurulu Başkanı Yıldırım Türker, OYAK Renault Otomobil Fabrikaları Genel Müdürü Tarık Tunalıoğlu ile Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar'ı kabul etti.

Erdoğan, bir süre önce test ettiği ve Başbakanlık'a hibe edilen ''06 BK 1010'' plakalı elektrikle çalışan otomobile binerek, bir süre kullandı.

Başbakan Erdoğan'ın kullandığı otomobile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Tunalıoğlu ile Aybar da bindi.

OYAK'ın Bursa fabrikasında üretilen ve bu ay içinde satışa çıkarılacak elektrikli otomobili bir süre kullanan Erdoğan, sürücü koltuğunda gazetecilere açıklama yaparak, şunları söyledi:

''Gerçekten çok çok sessiz. Çok nazik bir araç ve gördüğümüz kadarıyla 150 kilometreye kadar çıkabiliyor. Şu anda Türkiye genelinde de artık özellikle şarj noktasında, bunun da aküsü tabii elektrik enerjisi olacağı için bu istasyonlar da artık artmaya başlıyor. Belediyelerle müşterek çalışmalar başlamış durumda. Ülkemizde çevre dostu bir araç olma noktasında bunlar bizim için çok çok önemli olacak. Hava kirliliği noktasında tabii temiz havayı teneffüs etmede çok çok katkısı olacak. Ben doğrusu bu adımı çok önemli bir adım olarak görüyorum. Fiyat noktasında da fiyatlar çok yüksek değil. Şu anda bindiğimiz bu araç 60 bin lira anahtar teslim. Şu anda ilk 4 bini üretilmiş vaziyette. Hayırlı olsun.''

Tarık Tunalıoğlu da bu aracın üretim kapasitesinin 30 bin olduğunu ve üretimin de giderek artacağını söyledi.

 

 

Kaynak: Ajanslar

banner53
Yorumlar (0)
9
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?