Erdoğan: Silahını göm, sözünle gel

Ergani'deki toplu açılış töreninde konuşan Başbakan Erdoğan, "Silahını göm sözünle gel" dedi.

Erdoğan: Silahını göm, sözünle gel

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Başbakan Erdoğan, Diyarbakır'daki programı kapsamında bugün de Ergani'de toplu açılış töreni düzenledi. Erdoğan, buradaki konuşmasında PKK'ya açık çağrıda bulunarak, "Silahını göm, sözünle" dedi.

Başbakan Erdoğan'ın konuşmasından satır başları...

Bu topraklardan çok büyük ses sanatçıları, şairler yetişmiştir. Ergani'ye elbette elimiz boş gelmedik. Biz yola çıkarken bir şey söyledik. Ne dedik? Biz bu millete efendi değil hizmetkar olmaya geliyoruz. Bizim siyasetimizin temelinde kimse ötekileştirmeden 76 milyonun tamamına hizmet etmek vardır. Diğerleri laf üretiyor biz hizmet üretiyoruz.İstanbul hep bizimle oldu, beraber oldu. Beraber yürüdük onlarla bu yollarda. İstiyorum ki Ergani ile de beraber yürüyelim. Millete hizmet siyasetçinin en önemli görevidir. Dün Diyarbakır'daydık. Son derece tarihi bir gün yaşadık. 740 trilyonluk eserlerin açılışını yaptık. Mesud Barzani'nin, çok sayıda bakanımızın milletvekillerimizin katılımıyla yaptık. Orada da tarihi bir an yaşadık.Tam 37 yılıdr baba ocağından ayrı olan Şivan Perwer de bizimleydi. Değerli sanatçımız, bir felaketle karşı karşıya kalan İbrahim Tatlıses kardeşimiz de bizimleydi. Aynı coşkuyu burada da görüyorum. Ergani'de de 8 ayrı eser açıyoruz. Diyarbakır'a toplamda 880 trilyonluk yatırım kazandırdık. Bütün bu hizmetlerin hayırlı olmasını Allah'tan niyaz ediyorum. Ergani'nin su sorununu çözüyoruz. Aslından belediyelerin çözmesi lazım. Orman ve Su İşleri Bakanımıza talimatı verdim.

Şivan Perwer bizim gayretlerimizle geldi. Kendi toprağında türkülerini şarkılarını söyledi. Onlar Diyarbakır'la hasret giderdiler. Tüm Türkiye ile hasret giderdiler. Şunu özellikle vurgulamak istiyorum. Bu ülkede birçok sanatçı dilinden kökeninden ötürü dışlandı. İşte bunun en son örneği Ahmet Kaya. Ahmet Kaya da beni cezavine uğurlamıştı. O vefası özel bir yere sahip. Ömrünün son demlerinde  duygusdal olarak kaldıramayacağı bir baskıya maaruz kaldı. Suçu neydi? Şarkısında söylüyor. "Diyarbakırlıymış adı bahtiyar. Suçu saz çalmakmış" Evet Ahmet Kaya'nın suçu saz çalmaktı. Ama Türkiye artık değişiyior. Yeni Türkiye'de kimse mezhebinden, dilinden ötürü dışlanmıyor. Herkese birinci sınıf insan muamalesi yapılıyor.

Tek bir yürek halinde birlikte hareket edeceğiz. 21. yüzyıl Türkiye yüzyılı olacaktır. Biz buna inanıyoruz. Türkiye 2023 hedeflerine kararlı bir şekilde yürüyor. Sizleri ayırt etmeksizin seviyorum.

Söz silahtan daha etkilidir. Sözü olan varsa silahını gömsün ve yola böyle koyulsun. Ama sözüne güvenmeyen silaha sarılıyor. Silahını göm sözünle gel diyoruz.

 

Güncelleme Tarihi: 17 Kasım 2013, 15:51
banner53
YORUM EKLE

banner39