banner15

Erdoğan, Somali'den döndü

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Somali'deki temaslarını tamamlayarak özel uçak "ANA" ile yurda döndü.

Erdoğan, Somali'den döndü

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Açlık ve kuraklığın yaşandığı Somali’ye bir gezi düzenleyen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile aralarında Ajda Pekkan, Sertab Erener ve Nihat Doğan gibi ünlü isimlerin de bulunduğu heyet saat 00.20'de
yurda döndü.

Erdoğan'ı, Atatürk Havalimanı'nda Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş , Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın ve öteki ilgililer karşıladı.

Havalimanında gezi ile ilgili gözlemlerini anlatan Ajda Pekkan, “Açlıkla mücadele eden halk ölmeyi bekliyor. Orada Türkiye’nin ne kadar güçlü bir ülke olduğunu gördük” dedi.

Somali’deki insanlık acısını yerinde görmek ve yardımlarda bulunmak üzere bu ülkeye giden Başbakan Erdoğan, eşi Emine Erdoğan ve beraberindeki sanatçılar, saat 00.20’de Atatürk Havalimanı’na geldi.

Başbakan Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan havalimanında sanatçılarla kısa bir süre sohbet ederek, temaslarını paylaştı.

Karşılaştıkları manzaraları "yürekler acısı" şeklinde niteleyen Ajda Pekkan, “Çocuk, kadın, erkek, kız aç olarak ölmeyi bekliyor. Onların hakkını korumak ve yardım etmek zorundayız. Yaşam savaşı veriyorlar. İyi ki oraları gördük. Başbakan Erdoğan ve eşine teşekkür ediyoruz. Orada neler yapmamız gerektiğini anladık. Türk halkından onlara yardım yapmasını bekliyoruz. Kuruçeşme’de Somali’ye yardım için yapılacak konsere herkesi davet ediyoruz” diye konuştu.

"TÜRKİYE’NİN NE KADAR GÜÇLÜ BİR ÜLKE OLDUĞUNU GÖRDÜK"

Başbakan Erdoğan’ın oraya hastane kurma teşebbüsünü mutlulukla karşıladığını belirten Pekkan, “Türkiye’nin ne kadar güçlü bir ülke olduğunu gördük. Çok hoş bir duygu. Bundan sonra el ele bir şeyler yapacağız” diye konuştu.

Somali’deki insanlık dramından çok etkilendiğini dile getiren Sertab Erener, “Somali’ye tarifeli bir uçak bile yoktu. İnerken pilot bizi uyardı. Ama o kadarına hazır değildik. Açlığın ötesinde, küçücük çocukların üstü kurşun ve tüfeklerle dolu. Yani açlığa mı bakacaksın, oradaki gerilla durumuna mı bakacaksın? Dehşet verici. Ciddi bir koruma ordusuyla yan yana gezdik” ifadelerini kullandı.

"İNSANLAR ÖLÜME ALIŞMIŞ"

“Somali’de insanlığın öldüğünü gördük” diyen Demir Demirkıran ise, “O kadar kötü ki.. Vakit geçirdiğiniz çocuk 15 dakika sonra ölüyor. Bütün seyahat duygusaldı. Bizim yaptığımız yardımdan dolayı halk bize sevgi gösterisi yaptı. Sertab ve Ajda orada halkla dans etti. Oraya indiğimiz andan itibaren aç ve silahlı insanlar var. 13 yaşındaki çocukların üzerinde mermiler var. Biz bile onlara alıştık. Bu insanlar ölüme bile alışmış” şeklinde konuştu.

Başbakan’a seyahat boyunca eşi Emine Erdoğan, oğlu Bilal Erdoğan, kızları Sümeyye Erdoğan, Esra Albayrak, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Ömer Çelik ve Nüket Hotar, AK Parti Grup Başkanvekili Ayşenur Bahçekapılı, AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkanı Güldal Akşit, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, sanatçılar Ajda Pekkan, Sertab Erener, Muazzez Ersoy, Nihat Doğan ve Demir Demirkıran eşlik etti.

Uçaktan iner inmez A Haber’de canlı yayına katılan Erdoğan, daha sonra ailesiyle birlikte evlerine geçti.

 

Güncelleme Tarihi: 20 Ağustos 2011, 03:05
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35