banner39

Erdoğan, TÜSİAD'dan Danıştay'a yüklendi

Erdoğan, uzun zamandır görüşmediği TÜSİAD'la bugün bir araya geldi; Danıştay kararlarına ve muhalefete sert çıktı

Politika 20.01.2011, 11:08 20.01.2011, 13:45
Erdoğan, TÜSİAD'dan Danıştay'a yüklendi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, TÜSİAD'ın İstanbul'da gerçekleştirilen 41. Genel Kurul Toplantısı'nda 'onur konuğu' olarak bir konuşma yaptı. Erdoğan konuşmasında Danıştay'ın dün ALES ile ilgili aldığı başörtüsü kararının kanunsuz olduğunu ifade etti.

Başbakan Erdoğan'ın konuşmasından satırbaşları: 1971 yılından çok farklı olarak bugün dünyanın en büyük 16'ıncı ekonomisi olan, bölgesinde saygın dünyada güçlü bir Türkiye var. Bu rakamlar kadar önemli olan, TÜSİAD, son iki dönemdir hanımefendiler tarafından yönetiliyor. Kadınların bu denli aktif ve belirleyici olması bile Türkiyenin kat ettiği mesafeyi ortaya koyuyor. Nükte olarak söylüyorum, TÜSİAD'ın artık açılımını okumayacaksınız, çünkü sıkıntı olabilir. Dile getirilen sorunların önemli bir kısmının yeni olmadığını biliyoruz. Öncelikle şunu söylemeliyim, 8 yıldır Türkiye'nin kronik meseleleri üzerine kararlılıkla gidiyoruz. Sorunlar listesi sıralmaası ciddi şekilde değiştiğini, örneğin enflasyon vergi ve istihdamın listenin gerisine düştüğünü görüyoruz. TÜSİAD CEO anketinde birkaç sonuç üzerinde durmak istiyorum. 2011 yılı ilk 3 ay beklentileri, 'daha olumlu' yüzde 25, 'aynı' yüzde 75, 'daha olumsuz' sıfır. 12 ay sonrası için ise daha 'olumlu' yüzde 45, 'aynı' 40, 'daha olumsuz' yüzde 15. Yatırım yapma eğilimleri soruluyor, yüzde 55 daha olumlu, yüzde 35 değişim yok, yüzde 10 daha olumsuz bakıyor.

ÖĞRENCİ EYLEMLERİ

Ankette bir soru daha var, 'son dönemde şahit olunan yumurtalı eylemlerin gençlerin ifade özgürlüğünü yansıtıp yansıtmadığı'. yüzde 73 'hayır yansıtmıyor' demiş. Bu anket iş dünyasının nabzını tutması açısından çok manidar.

Dün YÖK Başkanı öğrencilerle toplantı yaptı, ama dışarıda 40-50 kişilik bir grup gösteri yaptı. Şöyle bir görüntü ortaya çıkıyor: YÖK Başkanı seçilmiş Konsey Başkanları ile görüşüyor. Peki dışarıdakiler kim? Marksist Leninist bazı ideolojik gruplar. Genel seçime 5 ay kalmasına rağmen iş dünyası istikrarın korunacağına tam anlamı ile inanıyor. Burası önemli. Türkiye 17'inci genel seçimini yapıyor. Seçim tarihinde belki de ilk kez seçimlere bu kadar rahat giriyor. İstiktar ve güven noktasında bu kadar iyimser. 2011 bütçesi Türkiye'nin seçim sürecinde hiçbir olumsuzluğpa maruz kalmayacağını gösteriyor. Popülizme tevessül etmiyoruz. Vergi indirimleri, teşvikler ve ücret artışlarında adımlarımızı dikkatli atıyoruz. CHP Genel Başkanı'nın vaatlerine baktığınızda 200 katrilyonu bulan bir yük söz konusu. Allah aşkına, sizler işadamları olarak böyle bir popülizm olabilir mi? 'Nasıl böyle vaatlerde bulunuyor' diye herhalde siz aranızda konuşuyorsunuz. Çok şükür ki kimse ciddiye almıyor bu vaatleri. Burada bir gerçeği vurgulamam lazım. 8 yıl boyunca olduğu gibi mali disiplinden asla taviz vermeyeceğiz. Para politikalarının yürütülmesine destek olunacak, ekonomik dengenin sarsılmasına müsaade etmeyeceğiz. Tüm dünyanın dikkatini üzerinde toplayan bir performansımız var. Büyümede beklentiklerin üzerine çıktık. 2010 büyüme oranı da öyle gerçekleşecek. GSYİH, krize rağmen TL bazında gerilemedi. 1 trilyon TL seviyesini aştığımızı görüyoruz. Dolar bazında 730 milyon dolarlık tahmin ile 2008'e çok yaklaştık. İhracat 114 milyar dolar oldu. Bu yıl kriz öncesi seviyeyi yakalamış hatta aşmış olacağız.

BENİM DOSYAM İÇİN 24 SAATTE KARAR VERDİNİZ...

Şimdi önemli bir adım atıyoruz. Terör örgütü mensupları serbest bırakılırken, kimi dosyalar jet hızı ile karara bağlanıyor. Benim dosyam 24  saatte Ankara'ya getirildi, hemen karar verdi ve benim seçim girmem engellendi. Demek ki yapabiliyorsunuz. Onları yaparken bayağı mahirsiniz de şimdi niye değilsiniz?  Özelleştirmelerin karar bağlanması yıllarca sürerken, ağlık Bakanlığı'nın Tam Gün Yasası ile ilgili 1 günde iptal kararı verebiliyor. Dün Danıştay ALES'le ilgili bir karar aldı. Karar hukuksuzdur, kanunsuzdur. Yargının siyasallaşması işte budur. 8 yıldır düzeltmeye çalıştığımız manzara budur. Vicdanına göre hareket eden bir yargı istiyoruz.

banner53
Yorumlar (0)
19
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?