Erdoğan, vekillerle 'dokunulmazlıkları' tartıştı

Ak Parti'nin dünkü grup toplantısında dokunulmazlıklar tartışıldı. Toplantıda kesin bir karar alınmadı ancak dokunulmazlıkların kaldırılması konusunda geri adım da atılmadı

Politika 05.12.2012, 11:28 05.12.2012, 11:32
Erdoğan, vekillerle 'dokunulmazlıkları' tartıştı

Faruk Sezgin / Dünya Bülteni /Haber Merkezi

PKK ile kucaklaşan BDP'li vekillerin dokunulmazlıklarının kaldırılmasıyla ilgili yaşanan tartışmalarda dün önemli gelişmeler yaşandı. Ak Parti Grup Toplantısı'nı dün parti genel merkezinde yaptıran Başbakan Erdoğan, burada yaptığı konuşmada dokunulmazlıklar konusunda kesinlikle kararlı olduğunu açıkladı ve parti içindeki "çatlak seslere" de "kusura bakmayın" dedi.

Erdoğan, konuşmasından sonra toplantı basına kapalı bir şekilde devam etti. Dokunulmazlık konusunda grubun genel görüşünün tartışıldığı toplantıda önemli tartışmalar yaşandı. Burada söz alan bazı vekiller dokunulmazlıkların kaldırılmasının bölgede sorunlara neden olabileceğini söyledi; bazı vekiller de dokunulmazlıkların derhal kaldırılması gerektiğini savundu.

Basına kapalı toplantıda 16-17 milletvekili söz aldı. Söz alanların çoğunluğunu Doğu ve Güneydoğu'lu vekiller oluşturuyordu. Söz alanlar arasında Mehmet Metiner, Galip Ensarioğlu gibi önceden görüş bildiren vekiller de vardı. Bölgeden söz alan milletvekillerinin genel olarak şuları söylemeye çalıştı:

"Bölgede zor durumda kalırız, PKK güçlenir, siyaset daralır," şeklinde tezler oldu. Bölgede oy kaybedeceğini belirten bazı vekiller de oluyor. Ancak Erdoğan, bu çıkışların tümüne cevaplar verdi.

Bölge vekillerinin dışında batıdan bazı vekiller de söz aldı. Onlardan biri de Balıkkesir Milletvekili Cemal Öztaylan'dı. Bir yakının PKK saldırılarında kaybettiği belirtilen Öztaylan dokunulmazlıkları derhal kaldırılmasını istedi. Başbakan Erdoğan da sonuç konuşmasında Öztaylan gibi vekilleri işaret ederek "yalnızca doğuda değil batıda siyaset yaptıklarını, şehit ailelerini ve yakınlarını düşünmek zorunda olduklarını" söyledi.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın da toplantıda söz aldığı ve bir grup kararı alınmaması için konuştuğu belirtiliyor. Ancak Arınç'ın Fazilet Partisi döneminde yaşanan "dokunulmazlık krizi"ni hatırlatması Erdoğan'ın tepkisine neden oldu. Erdoğan, Arınç'ın da teklifine sıcak bakmadı.

Bazı milletvekilleri de BDP'lilerin dokunulmazlıklarının yanında başka dokunulmazlıkların da gündeme getirilerek olayı daha genel hale getirmeyi önerdi. Öneride, dokunulmazlıkların bir paket halinde getirilmesi teklif edildi.

Toplantının sonucunda net bir karar alınmadı ancak dokunulmazlıkların er ya da geç kaldırılacağı yönünde kesin bir kararlılık vurgusu yapılan bir konuşma Başbakan Erdoğan tarafından yapıldı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?