banner39

Erdoğan: Yemin için taleplere kapalıyız

Erdoğan, "yemin" konusunda herhangi bir talebe açık olmadıklarını söyledi.

Politika 13.07.2011, 17:46 13.07.2011, 17:46
Erdoğan: Yemin için taleplere kapalıyız

Okan Haksever/ Dünya Bülteni - Ankara

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bugün yapılan güvenoylaması sonrası TBMM'den ayrılırken gazetecilerin BDP ile yapılan görüşmeye ilişkin sorularını cevaplandırdı. Erdoğan, "Ümitli olmak istiyorum. Aynen ana muhalefet partisiyle nasıl bir uzlaşma sağlandıysa temenni ederim ki BDP ile de böyle bir uzlaşma sağlanır. Ve en kısa zamanda BDP de parlamentoda gelir yeminin yapar. Arzumuz budur" dedi.

TALEPLER YENİ ANAYASA SÜRECİNDE

Erdoğan, "Talepler nedir?" sorusuna ise "Yemin konusunda biz herhangi bir talebe açık değiliz. Çünkü yemin konusu şu anda taleplerin müzakere konusu değildir. Daha sonra bu yeni anayasanın yapılması sürecinde bütün bu konular müzakere edilebilir" cevabını verdi.  Erdoğan, aynı soruya cevapla yeni anayasa için yol haritasını da çizdi.

Erdoğan, şöyle konuştu:

"Bunların hepsini burada gerek AK Parti, gerek CHP, gerek MHP, gerek BDP hep birlikte görüşelim. Ama benim bir çağrım var. Diyorum ki gelin bu işleri, önce masaya oturalım, ondan sonra masada bu işleri müzakere edelim, görüşelim. Uzaktan medya üzerinden falan bunları yapmayalım. Masaya oturalım. Yani 'masaya gelmeye ben hazır mıyım, var mıyım?' önce bu soruyu kendimize bir soralım. Biz yeni anayasanın yapılması için masada varız diyorsak o zaman ekiplerimizi görevlendirelim, bu ekipler otursunlar çalışmaya başlasınlar. Ve bu çalışmaya başlarken de milletin buna katılımını çok önemsememiz lazım. STK'ların bu sürece katılımını sağlamamız lazım. Akademisyenlerin ve bugüne kadar birçok çalışma yapıldı bu çalışmaların havuza alınması lazım. Ve bütün bunların nihayetinde de sonunda anayasacıları bu işe katmak ve daha sonra da parlamentoya getirmek suretiyle nihai kararı verelim. Milletimizin 'tamam işte bu benim anayasam' dediği sivil bir anayasayı kurmuş olalım, arzumuz bu, çerçevesi bu. Bunun içinde neler olacağını dedim ya masadaki şu anda dört tane grubu olan parti otursun yapsın." 

Yorumlar (1)
ismet 12 yıl önce
sayın.başbakanımız.receptayip.erdoğan.buna.çare.bulmasını.ricaederim.teşekkürler
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?