banner39

Erdoğan: Yıkımlara başlayacağız

2011 yılının büyüme rakamlarıyla ilgili olarak "Türkiye dünya ikincisi oldu" diyen Erdoğan, kentsel dönüşümle ilgili de kesin konuştu: "Yıkımlara başlayacağız"

Politika 02.04.2012, 12:07 02.04.2012, 13:54
Erdoğan: Yıkımlara başlayacağız

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, kamuoyunda Kentsel Dönüşüm Yasası olarak bilinen ve büyük bölümünün Meclis'te onaylandığı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüşümüne İlişkin Yasa Tasarısı ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Ustalık dönemine girerken çok önemli bir adım attıklarını, bu çerçevede Çevre ve Şehircilik Bakanlığını kurduklarını ifade eden Erdoğan, 'Şimdi gideceğiz gerekirse evleri yıkayacağız. Bunun yetkisini aldık mı aldık. Yasal düzenlemeleri buna göre, kentsel dönüşüm değişimle beraber yaptık, yapıyoruz, yapacağız" dedi.

Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Onun için diyoruz ki bizim işimizi, tüm milletime sesleniyorum, kolaylaştırın. Biz sizleri sokakta bırakmayız ama işimizi kolaylaştırın. Çünkü biz sizin yavrularınızın ayaklarının toprağa, çime değeceği parklar yapabilelim.'

TÜRKİYE DÜNYA 2'İNCİSİ OLDU

Erdoğan, "Ekonomimiz, 2011'in tamamında yüzde 8,5 oranında büyüdü. Türkiye dünyada Çin'den sora 2011 yılını büyümede ikinci olarak tamamlayan ülke oldu." dedi.

Başbakan Erdoğan, AK Parti Yerel Yönetimler Başkanlığı tarafından düzenlenen 'Mutlu Aileler Mutlu Şehirler Sempozyumu'na katıldı. Erdoğan burada yaptığı konuşmada "Hepimizi sevindirecek önemli bir müjdeyi sizlerle paylaşmak istiyorum. Türkiye İstatistik Kurumu, 2011 yılı son dönemine ilişkin büyüme rakamını açıkladı. Türkiye ekonomisi 2011'in son çeyreğinde yüzde 5,2 oranında büyüme kaydetti. Böylece ekonomimiz, 2011'in tamamında yüzde 8,5 oranında büyümüş oldu. Dünyada Çin'den sora Türkiye 2011 yılını büyümede ikinci olarak tamamlayan ülke oldu." ifadelerini kullandı.

Gayri Safi Yurt İçi Hasıla (GSYH)'nın 2011'in tamamında 772,3 milyar dolar olarak gerçekleştiğini söyleyen Erdoğan, "Milli gelirimiz 1 trilyon 295 milyar Türk Lirası oldu. Gerek dolar cinsinden gerekse Türk lirası cinsinden Cumhuriyet tarihimizin yeni bir rekorunu da elde etmiş olduk. Görüldüğü gibi laf değil netice. Çünkü siyaset netice alma sanatıdır, laf üretme sanatı değildir." diye konuştu.

Kişi başına milli gelirin 2002 yılında 3 bin 492 dolar olduğunu aktaran Tayyip Erdoğan, şöyle devam etti:

"Bugün bu oran 10 bin 444 dolar'a ulaştı. Birileri nüfuslarını düşürerek, kişi başına düşen milli gelirim arttı der. Bizim nüfusumuz azalmadı. Hem nüfusumuz arttı hem de nüfusun artışına oranla kişi başına milli gelirimiz arttı. Başarı bu. Başarı diğerinde olduğu gibi ters orantılı değil, doğru orantılı olacak. O da çıkacak o da çıkacak. Biz bunu başardık. Nüfusumuz 75 milyona ulaştı. İnşallah daha da artacak. Artmasını istiyoruz. En az 3 çocuk sahibi olacağız. Bütün çocuklarımıza bunu tavsiye edeceğiz. Bunu başarmamız lazım. Hiç korkmayın Kim ne derse desin, her doğan rızkı ile beraber geliyor."

banner53
Yorumlar (0)
20
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?