banner39

Erdoğan: Yol kesen değil, yol açanız

Başbakan Erdoğan, "Yol kesmek kötüdür. Biz yol kesen değil. Yol yapanız. Gönüllere de yol yapıyoruz." dedi.

Politika 30.10.2013, 20:39 30.10.2013, 20:39
Erdoğan: Yol kesen değil, yol açanız

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, kamu ve özel sektör işbirliğinin Ege'deki en büyük yatırımıyla tamamlanan Türkiye ve Doğu Akdeniz'in en büyük ve Avrupa'nın ise 3'üncü büyük Kongre Merkezi olan Efes Kongre Merkezi'nin açılışını yaptı. Kendilerinin yol kesen değil yol yapan olduğunu belirten Başbakan Erdoğan, "Yol kesmek kötüdür. Biz yol kesen değil. Yol yapanız. Gönüllere de yol yapıyoruz." dedi.

Kuşadası'nda gerçekleşen açılışa Başbakan Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Kültür ve Turizm eski Bakanı Ertuğrul Günay, Kültür ve Turizm eski Bakanı Atilla Koç, Aydın Valisi Erol Ayyıldız, İzmir Valisi Mustafa Toprak, AK Parti Aydın Milletvekilleri Mehmet Erdem ve Gültekin Kılınç, ADÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Birincioğlu, daire amirleri, siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcileriyle binlerce vatandaş katıldı.

"Türkiye seninle gurur duyuyor” sloganları eşliğinde kürsüye gelen Başbakan Erdoğan, Türkiye'nin en büyük ve Avrupa'nın 10 büyük kongre merkezi arasında yer alan Efes Kongre Merkezi'nin Aydın ve Türkiye'ye hayırlı olmasını diledi. 140 milyonluk yatırımın hayata geçirilmesinde emeği geçenlere teşekkür eden Erdoğan, projenin 2005 yılında temelinin atıldığını hatırlattı. Yer ve maddi destek sağladıkları merkezin 2008 yılında açmayı hedeflediklerini ancak bunun gerçekleşemediğini belirten Erdoğan, "Gönlüm ister ki, böyle bir kongre merkezi İzmir'de olsun. Maalesef İzmir'de böyle bir merkez yok. 3 bin 500 kişi katılımlı uluslararası bir kongre yaptık. Ancak en büyük salon 600 kişilik. Yerel yönetimlerin niyeti yok. İnşallah İzmir'e böyle bir salon yapmak bizim iktidarımıza nasip olacak. Ama lafa geldi mi mangalda kül bırakmıyorlar. Hadi turizm adına bir şeylerde siz yapın? Şuan Torbalı'ya kadar İZBAN gelmiş durumda. İnşallah Selçuk'a kadar raylı sistemi getireceğiz. Turizmin Türkiye için önemini biliyoruz. Bunun için geçen 11 yılda verdiğimiz desteklerle sektörün 3 kat büyümesini sayladık. 2023 hedeflerimiz arasında 50 milyon turist ve 50 milyon dolar turizm geliri var. Bunu da turizmcilerle birlikte el ele vererek sağlayacağız” dedi.

İktidara gelirken muhalefetin kendilerine ‘Bunlar iktidara gelirse turizm çökertir' eleştirilerini hatırlatan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Hiç unutmuyordum daha başbakanlığımın ilk günlerinde ilk adımımız Antalya Havaalanı ile Belek arasındaki yolu yapmak oldu. Maalesef Belek'e gidiş köylerin içinden ucube bir yoldan yapılıyordu. Oradan geçen turist bir daha oraya gider mi? Süper lüks oteller yapılmış fakat yolu ucube gibi. Yol için oradaki otellerin sahipleriyle toplantı yaptım. ‘Arkadaşlar imece usulü bir şeyler yapacağız, gelin sizde destek verin bizde sizleri gerekli destekleri verelim' dedim ve ardından süratle Antalya Havalanı ile belek arasındaki yolu yapmak için çalışmalara başladık. Yol çalışmasıyla birlikte çıkanın hamama girip çıkmış gibi olduğu Belek Terminali'ni de ele aldık. Önce Belek yolunu yaptık. Ardından terminal binasını da yaptık. Biz buyuz ya. Şimdi geliyorum Aydın'a. Aydın, daha başbakan değildim. Genel başkandım. Başbakanımız Sayın Cumhurbaşkanımızdı. Aydın'a geldim, sizlere bir söz verdim. ‘Başbakanımızdan rica edeceğim' dedim. Aydın-Denizli arası yol bir felaketti. ‘İlk iş olarak 125 kilometrelik yola yapacağız' dedim tarih verdim ve o tarihte yolu bitirdik. Bitmedi ‘çevre yolu' dedi Aydın bize ‘çevre yolunuza da yapacağız' dedik. Şimdi yapılıyor." şeklinde konuştu.

KOMER arazisinin tahsis edilmesinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın büyük emeği olduğunu dikkat çekerek teşekkür eden KOMER ve TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy da, "Projenin hayata geçmesinde katkıları olan Kültür Turizm eski bakanları Atilla Koç, Ertuğrul Günay, şimdiki Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik'e, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'na, eski valiler Hüseyin Avni Coş, Kerem Al ve mevcut valimiz Erol Ayyıldız'a ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Efes Kongre Merkezi sadece büyüklüğü ile değil, çağdaş yapısı ve enerji tasarrufu ile dikkat çeken bir yapıdır. Bu dev proje toplantı planlamacıları, kongre düzenleyicilerinin dikkatini çekecektir. Ülke turizminin gelişimine artı değer katacağına inandığımız bu tesislerimizin ilçemize, ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyorum” ifadelerini kullandı.

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik de konuşmasında Türkiye'nin ortasından geçen çizginin üst tarafında kalan Avrupa'nın ekonomik kriz ile alt tarafında kalan bölgede ise Arap baharı ile uğraşıldığını dikkat çekip, "Böyle bir dönemde Türkiye'de 45 günde Arap baharına ilham kaynağı olacak demokratikleşme paketi açıklandı. Birçok yabancı basının dün gazetelerinde yer vermek zorunda kaldıkları Marmaray açıldı. Ve bugün Avrupa'nın en büyük kongre merkezlerinden birini açıyoruz. Ne mutlu ki Aydınlılara böyle bir esere sahip oldular. Onlarca medeniyete ev sahipliği yapmış Aydın'a bu tesislerin hayırlı olmasını temenni ediyorum” şeklinde konuştu.

ATİLLA KOÇ GÖZYAŞLARINA HAKİM OLAMADI

Efes Kongre Merkezi'nin Aydın ve Türkiye kazandırılmasıyla bir rüyanın gerçekleştiğine işaret Kültür ve Turizm eski Bakanı Atilla Koç, projeye olan destekleri için Başbakan Erdoğan'a teşekkür etti. Yaşadığı duygusal anlar nedeniyle konuşmakta zorlanan Koç, gözyaşlarına hakim olamadı. Koç, güçlükle tamamladığı konuşmasının ardından alkışlar arasında kürsüden indi.

Konuşmasının ardından davetlilerle birlikte Efes Kongre Merkezi'nin açılışını gerçekleştiren Başbakan Erdoğan'a KOMER ve TURSAB Başkanı Başaran Ulusoy tarafından kongre merkezinin yer tahsisine ilişkin fermanı hediye etti.

AYNI ANDA 10 BİN KİŞİ İLE AVRUPA'NIN 3. EN BÜYÜĞÜ

2005 yılında temeli atılan Efes Kongre Merkezi konferans salonları, otel, sosyal tesisler, villalar, amfi tiyatro ve safari park gibi farklı bölümleri kapsıyor. Kuşadası Belediyesi, Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB), Uluslararası Kongre Tesisleri İşletmeciliği Şirketi (UKTAŞ), Aydın Özel İdaresi, Kuşadası Ticaret Odası, LİMAŞ, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile bazı turizm işletmelerinin ortak olduğu Kuşadası Kongre Vadisi (KOMER) şirketi tarafından inşa edilen ve toplam maliyeti 250 milyon TL'yi bulacak olan Merkez, Avrupa'nın en büyük kongre merkezi projesi olarak tasarlandı. Toplam kapalı inşaat alanı 43 bin 54 metrekare olan merkez için 250 bin metre küp hafriyat ve dolgu gerçekleştirildi.

20 Ocak 2013 tarihinde Kültür ve Turizm Bakanlığı Anadolu Filarmoni Orkestrası'nın deneme konseriyle ilk faaliyetini gerçekleştiren Efes Kongre Merkezi, aynı anda 10 bin kişinin kongre çalışması yapabileceği 5 ayrı salonu ile yerli ve yabancılara hizmet verecek.

Kaynak: Ajanslar

 

banner53
Yorumlar (0)
15
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?