banner39

Erdoğan yüzde 42`nin peşinde

Başbakan Erdoğan, yeni anayasa için tarih verdi muhalefete uzlaşma çağrısı yaptı.

Politika 16.09.2010, 22:16 16.09.2010, 22:16
Erdoğan yüzde 42`nin peşinde


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 2011 genel seçimlerin ardından ardından yeni anayasayı hazırlamak için muhalefete çağrı yaptı. Seçimlerin hemen ardından Meclis Başkanlığı`na uzlaşma komisyonu kurulması için başvuruda bulunacaklarını belirten Erdoğan, MYK`da referandumda "hayır" oyu kullanan yüzde 42`lik kesimin analizini istediğini söyledi.

Başbakan Erdoğan, İstanbul Ticaret Odası`nda düzenlenen ödül töreninde konuştu, muhalefete çağrıda bulundu. Anayasa paketinin yüzde 77,5`lik katılımla yüzde 58 oranında kabul alarak halk oylamasından geçtiğini hatırlatan Başbakan Erdoğan, sorumluluğu olan tüm kuruluşlarla birlikte yeni anayasa çalışması konusunda çalışmaya girilmesi gerektiğini belirtti.

YENİ ANAYASADA HEDEF 2011 SEÇİMLERİ

Yeni anayasa çalışması konusunda "Biz her şeye varız." diyen Başbakan Erdoğan, parti olarak çalışmalara başladıklarını belirterek, muhalefeti de çalışma yapmaya davet etti. Başbakan Erdoğan konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Hemen 2011 seçimlerinden sonra biz eğer iktidar partisi olursak Meclis Başkanlığına kim gelirse diyeceğiz ki, `Gelin böyle bir uzlaşma komisyonu kuralım.` Şimdiden veriyorum müjdesini. Aynı şartları yine tekrar ediyorum. Orada bu adımı atalım hodri meydan. Yeter ki bu ülkede bütün sivil toplum kuruluşlarının, aydınlarımızın katılımın sağlayalım. Böylece Anayasamızı oluşturalım. 2011`de Allah izin verirse, 10 ay sonra bu seçimler olacak ondan sonra da bu adımı atalım."

ERDOĞAN YÜZDE 42`NİN ANALİZİNİ İSTEDİ

Referandum sonuçlarının belli olmasının hemen ardından partisinin MYK`sını topladığını aktaran Başbakan Erdoğan, süreci şu sözlerle anlattı:

"Parti " `Yüzde 58`in analizini istemiyorum , yüzde 42`nin analizini istiyorum.` dedim. Yüzde 42 acaba bize niye `hayır` dedi? Şu anda onun bilimsel çalışmalarını yaptırıyorum. Siyaset ve sosyal bilimci arkadaşlarım onun çalışmasını yapıyor. Çünkü bize o lazım. Onun da bizim olumlu istikamette geliştirmemiz lazım. Biz milletin mesajına sağır kesilemeyiz. Çünkü aynı mesajı almak istemiyorum. Çünkü `hayır`ın da `evet`e dönmesi lazım. Bir siyasetçinin de hedefi bu olmalı."

"EKSİKLERİM OLABİLİR BENDE BİR KULUM"

Bireysel olarak kendi eksiklerinin olabileceğini ve bunun da normal olduğunu aktaran Erdoğan, kimseye hakaret etmediğini belirterek, "Etmişsem de özür dilerim. Bunu zaten söyledim söylüyorum." diye konuştu. Başbakan Erdoğan, referandumda `evet` diyeceğini açıklayan sanatçılara yapılan baskılara da değindi. Erdoğan, "Kimseye dayatma yapmaya kimsenin hakkı yok." ifadesini kullandı.

Kaynak: inernethaber

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?