banner39

Erdoğan: Zamanaşımı yok, hedef saptırıyorlar

Başbakan Erdoğan, “Sivas davasının zamanaşımına uğradığını” söyleyenlerin hedef saptırdıklarını söyledi

Politika 16.03.2012, 13:41 16.03.2012, 13:41
Erdoğan: Zamanaşımı yok, hedef saptırıyorlar

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Erdoğan, Sivas davasıyla ilgili bir soru üzerine, “zamanaşımı” ifadesini doğru bulmadığını söyledi.

Babalarının davada haksız yere idam cezası aldığını söyleyerek ağlayan genç kızları hatırlatan Erdoğan, “Bunları gözardı ederek tek tarafa siyasi servis yapmayı doğru bulmuyorum” dedi.

Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:
"12 Eylül’den bu yana neredeyse 30 sene geçti ama masada. Bu konuda da olması gereken her türlü alternatif değerlendirilmeli. Ancak şunu gözden kaçırmayalım; şu anda 5 kişi için zamanaşımı konuşuluyor. ‘Sivas davası zamanaşımına uğradı’ ifadesini çok yanlış buluyorum. Sivas davası zamanaşımına uğramamıştır. 5 kişiyle alakalı zamanaşımı vardır.

Sivas davasının içinde şu anda idama mahkum olduğu halde idam kalktığı için ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkum olan 33 kişi var. Bunun dışında ağır hapis cezası ile cezalandırılmış olan onlarca kişi var. Bunlar hep gözden kaçırılıyor, hedef saptırılıyor. Burada çok ciddi yanlışlar var.

Sivas’a birçok gidişimde babalarının haksız yere, herhangi bir taksiratı olmadığı halde idama mahkum olduğu için ağlayan 15, 18, 19 yaşında kızlar var. Bunları gözardı etmek suretiyle tek tarafa siyasi bir servis yapmayı doğru bulmuyorum. Gidip Ankara Adalet Sarayı’nın önünde gösteri yapmak suretiyle belli bir ideolojinin borazanlığını yapmanın doğru olduğuna inanmıyorum.

Şu anda 33 kişi ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkumdur. Zamanaşımı olayı 5 kişi içindir. Zamanaşımı olayıyla ilgili de, bu ülkede DHKP-C’den, şundan-bundan bunca insan zamanaşımına uğramıştır ve bunlar dışarıdadırlar. Hizbullah’tan zamanaşımı diye çıktılar, sonra bir kısmı yakalandı, içeri girdi. Bir kısmı kaçıyor ki, Hizbullah sanıkları zamanaşımına bundan dolayı uğramamıştır.”

 

Kaynak: Ajanslar

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?