banner39

Erdoğan'a BDP'den bir destek daha

Leyla Zana'nın 'Bu işi Başbakan Erdoğan'ın çözeceğine inanıyorum' sözlerine BDP Hakkari Milletvekili Adil Kurt'tan destek geldi

Politika 23.06.2012, 04:47 26.06.2012, 11:21
Erdoğan'a BDP'den bir destek daha

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş'ın 'PKK silah bıraksın, operasyonlar dursun' çağrısı ile Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Leyla Zana'nın 'Bu işi Başbakan Erdoğan'ın çözeceğine inanıyorum'sözlerine BDP Hakkari Milletvekili Adil Kurt'tan destek geldi.

Adil Kurt, "Eşbaşkanımızın yaptığı çağrı geç oldu ama gündemde olması sevindirici. PKK'ya da hükümete de çağrımız var. Operasyonlar durmalı, silahlar susmalıdır. Umuyoruz ki hükümet ve PKK, bu çağrılarımıza olumlu karşılık versin. Türkiye'de kanın durmasını isteyebilecek en etkili siyasi aktör Sayın Saşbakan'ın kendisidir. Bu etkisini, bu rolünü oynamasını arzu ediyoruz. Bu noktada, Başbakan'a sorumluluk ve görev düşüyor. Atacağı adımların bizde mutlaka karşılığı olacaktır." dedi.

ŞERZAN KURT'UN DAVASINI İZLEDİ

Milletvekili Kurt, iki yıl önce Muğla'daki öğrenci olaylarında hayatını kaybeden Şerzan Kurt'un davasını izlemek için geldiği Eskişehir'de, duruşma sonrası gazetecilere gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Bir gazetecinin, "BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş'ın 'PKK silah bıraksın' çağrısını nasıl buluyorsunuz?' şeklindeki sorusu üzerine Kurt, şunları söyledi."Son üzücü olayla birlikte eşbaşbakınımızın yaptığı çağrı Türkiye'de gündemleşti. Geç oldu ama bugün bunun gündemde olmasını memnuniyetle karşılıyoruz. Biz bütün çağrılarımızın, söylediğimiz her sözün sonuna kadar arkasındayız. Bu ülkede, gençlerin ölmesini ve cenazelerine katılmak istemiyoruz. Onların düğünlerine katılmak, sevinçlerine ortak olmak istiyoruz. Bu genç bir Kürt, Türk, Arap, Laz olabalir. Bizim için fark etmez. Biz asker ölünce de gerilla ölünce de üzülürüz."

"BİZ BU ÇATIŞMALARIN DURMASINI ARZULUYORUZ"

Çatışmalara karşı olduklarını belirten Adil Kurt, şöyle dedi: "Biz bu çatışmaların durmasını arzuluyoruz. PKK'ya da, hükümete de çağrımız vardır. Operasyonlar durmalıdır, silahlar susmalıdır. Umuyoruz ki hem hükümet, hem PKK, bu çağrılarımıza olumlu karşılık versin. Sürece negatif karakterden ancak böyle kurtarabiliriz. Bir tarafta gerilla, bir tarafta asker aynı arezide dolaşırken, siz Ankara'da barışı konuşamazsınız, mümkün değildir. İki taraf da bu sefer pozitif karakterli siyaset sürecinde çözülemeyecek bir sorunun olmadığını düşünüyor."

Başbakan Erdoğan'ın 'PKK silah bırakmadan bir adım atılmaz' şeklindeki açıklamalarıyla ilgili olarak Milletvekili Kurt, "Sayın Başbakan silah bırakmanın koşullarını çok iyi biliyor. Kendisinin talimatıyla daha önce iki buçuk yıl süreyle müzakereler olmuştur. Oslo sürecini bugün Türkiye'de konuşmayan kimse yok. Silahlar bırakılacakta nereye bırakılacak, hangi koşullarda bırakılacak? Sayın Başbakan eğer kastı burada teslim olma yönünde ise bu tarz çağrıların daha önce yapıldığını ve karşılık bulmadığını bilmesi gerekir." diye konuştu.

"EN ETKİLİ SİYASİ AKTÖR SAYIN BAŞBAKAN'IN KENDİSİDİR"

Türkiye'de bu işi bitirecek kişinin Başbakan Erdoğan olduğunun altını çizen Kurt, şöyle devam etti: "Şu anda şunu bilmek durumdadır. Türkiye'de kanın durmasını isteyebilecek en etkili siyasi aktör yine Sayın Başbakan'ın kendisidir. Bu etkisini, bu rolünü oynamasını arzu ediyoruz. Bunu Başbakan'ın bulunduğu noktadan değil, bulunmasını arzuladığımız noktadan söylüyoruz. Bu noktada Başbakan'a sorumluluk ve görev düşüyor. Atacağı adımların bizde mutlaka karşılığı olacaktır. Türkiye'de Kürt sorunun çözümüne katkı sunmak isteyen ister Sayın Başbakan olsun, ister anamuhalefet genel başkanı, ister MHP Başkanı Devlet Bahçeli olsun. Kim bu katkıyı sunmak istiyorsa, kim bu sorunu demokratik ve barışçıl yöntemlerle, Kürt halkının temel, hak ve özgürlükleri çerçevesinde arzuluyorsa biz sonuna kadar destekleriz."

Türkiye'de karar vericilerin hiç birinin çocuğunun çatışma bölgelerinde askerlik yapmamadığını iddia eden Adil Kurt, "Bugün Meclis çatısı altında bulunan milletvekillerinin hiç bir tanesinin çatışmaların yaşandığı ve ölümlerin olduğu bölgede oğlu ya da yakını askerlik yapmıyor. Bunlar karar vericidirler. Türkiye halklarının bu çarka bir dur demesi gerekir. Gençlerin, başkalarının çocuklarının, yoksullarının çocuklarının üzerine hamaset nutukları atmak kolaydır. Ama attığınız hamaset nutku o acıyı yaşadığınızı hissettirmez topluma." ifadesini kullandı.

 

Yorumlar (0)
31
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?