Erdoğan'dan 'dünya 5'ten büyüktür'e destek

Başbakan Erdoğan, Suriye'yle ilgili değerlendirmelerde bulunduğu konuşmasında, BM Güvenlik Konseyi'ni hedef alan 'dünya 5'ten büyüktür' kampanyasına destek verdiğini söyledi

Erdoğan'dan 'dünya 5'ten büyüktür'e destek

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İstanbul'da düzenlenen Siirt Günleri'nin kapanış gecesinde konuşan Başbakan  Erdoğan'ın gündeminde, yine Suriye vardı.

2.5 yıldır yaşanan kanlı süreçte 100 binin üzerinde kişinin öldüğünü ve 2 milyonun üzerinde Suriyelinin topraklarını terk etmek zorunda kaldığını söyleyen Erdoğan, son olarak başkent Şam'ın bazı mahallelerinde rejim tarafından kimyasal silah kullanıldığını dile getirdi.

Trajedinin boyutlarının bu nedenle arttığını belirten Erdoğan, "Kanlı süreci durdurmada en etkin araç olması gerekn BM bir kez daha acz içinde kalmış, bir kez daha varlığını sorgulatır hale gelmiştir" dedi.

"Bazıları 'kimyasal silah kullanıldığı için müdahale' diyor" diyen Erdoğan, "Bu büyük bir felaket ve bu nedenle müdahaleye eyvallah ancak 100 bin kişinin ölümünü bir kenarıya koyar sadece kimyasal silahla uğraşırsanız olmaz. O insanlar can değil mi? Biz sesimizi çıkarmayacak mıyız? Unutmayın ki zulme rıza zulümdür" şeklinde konuştu.

"BM REJİME GÜÇ VERDİ"

"BM'nin acziyet içerisindeki tavrı, bırakın ölümleri durdurmayı rejime güç vermiş, katliamlar nedeniyle ödüllendirmiştir" diyen Erdoğan, "Dünya insanlık dramına gözünü kapatırken, ne yazık ki BM de susmuş ve bu daramı seyretmiştir. Kimyasal silah kullanımının ardından BM'nin bir kez daha acziyet içerisinde kalması, adım atmaması insanlık tarihine kara leke olarak kanzınmıştır.

"KAMPANYAYI DESTEKLİYORUM"

BM'yi, 5 daimi üyenin iki dudağı arasına mahkum etmek siyaset değildir... 1 Dünya Savaşı'nın şartları içerisinde öyle bir karar alınmış diye böyle mi devam edecek... Gençler 'dünya 5'ten büyüktür' diye kampanya başlatmış; ben de o kampanyayı destekliyorum..." diye konuştu.

 

Güncelleme Tarihi: 02 Eylül 2013, 08:31
banner53
YORUM EKLE

banner39