Erdoğan'dan gençlere: Geçici işsizlikten korkmayın

Başbakan Erdoğan, üniversite öğrencilerine, "Türkiye, bölgesinde ve dünyada artık büyük bir ülke. Geçici işsizlik sizi korkutmasın." tavsiyesinde bulundu.

Politika 30.05.2011, 01:29 30.05.2011, 01:29
Erdoğan'dan gençlere: Geçici işsizlikten korkmayın

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, üniversite öğrencilerine, "Millete asla sırtınızı dönmeyin. Millete ve millet iradesine sırtını dönenlere asla prim vermeyin." diye seslendi. Erdoğan, "Türkiye, bölgesinde ve dünyada artık büyük bir ülke. Geçici işsizlik sizi korkutmasın." tavsiyesinde bulundu.
   
Başbakan Erdoğan, kızı Sümeyye Erdoğan ile Ataköy’deki Sinan Erdem Kapalı Spor Salonu’nda düzenlenen Fatih Üniversitesi 2011 mezuniyet törenine katıldı.
   
Programda; Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Abdulkadir Aksu, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Zaman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı ve çok sayıda öğrenci ile velileri de yer aldı. Başbakan Erdoğan, salona gelişinde büyük alkış aldı.

Programda konuşan Fatih Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şerif Ali Tekalan, 70-80 ülkeden 800’e yakın yabancı öğrenci ve 45’e yakın yabancı öğretim görevlisinin üniversitenin bünyesinde bulunduğuna dikkat çekerek, öğrencilere hayatta başarılar diledi.
   
Başbakan Erdoğan da, öğrencilerin bugün kendi ayakları üzerinde durmaya başladığını ve gerçek hayat ile tanıştığını belirterek, yeni mezun gençlerin anne-baba ve hocalarına teşekkür etti.

"HOCALARINIZA 'ÖF' BİLE DEMEYİN"

Diplomalarını yeni alan öğrencilere, "Anne ve babanız bugünü görmek için sizlere metanetle emek verdi." diyen Erdoğan, şunları söyledi: "Sizlerden ricam, anne, baba ve hocalarınızı en kutsal varlıklarınızdan biri olarak görün. Hayatınız boyunca sadece anne, baba ve hocalarınızın ellerini öpmenizi rica ediyorum. Hiç kimsenin önünde eğilmeyin. Ama anne, baba ve hocalarınız yanında onlara öf bile demeyin, kaşınızı bile kaldırmayın."

"SİZLER YAVUZ SULTAN SELİM’İN TORUNLARISINIZ"

"Sizler Yavuz Sultan Selim gibi bir cihan padişahının torunlarısınız. Sizler hocanın ayağından sıçrayan çamuru kutsal bilerek o çamurlu kaftanı saklayan ve vefatının ardından üzerine örtülmesini isteyen kahramanların torunlarısınız." diyen Erdoğan, "Üniversite kapısından bedeniniz çıksın ancak vefa borcunuz üniversitede kalsın." şeklinde konuştu.

"MİLLETE SIRTINIZI DÖNMEYİN"

Gençlerin yetişmesinde anne-babalarının büyük emeği olduğunu kaydeden Başbakan Erdoğan, "Sizler 74 milyonun dişinden tırnağından biriktirdiği aziz emaneti üzerinizde taşıyorsunuz. Hayırseverlerin gönlünden kopan yardımlarla, bu aziz milletin vefasıyla bu mutluluğu yaşıyorsunuz. Millete asla sırtınızı dönmeyin. Millete, millet iradesine sırtını dönenlere asla prim vermeyin. Bu ülkenin istiklali ve namusu sizlerin omzunda dokunulmaz bir emanettir. Bu aşamadan sonra ülkeye rehberlik edecek kişiler sizlersiniz." dedi.

Gençlere, "Gelecekten umutsuz olmayın." tavsiyesinde bulunan Erdoğan, şöyle konuştu:
"Özgüveninizi asla kaybetmeyin. Başınızı asla öne eğmeyin. Bu millet binlerce yıl boyunca tüm sorunları aştı. Bu sorunlar sizlerin emekleriyle asla var olmayacak. Milletimize güvenin. Kendinize yıldızları hedef gösterin. Ben sizlere inanıyorum. Sizler köklü bir milletin, kadim bir medeniyetin mensuplarısınız. Sizler kökü mazide Fatihsiniz. Sizler dünya bilimine tarih ve coğrafyasına yön vermiş neslin evlatlarısınız. Sizler bölgesinde istikrar unsuru olan Türkiye’nin gençlerisiniz. Geçici işsizlik sizi asla ürkütmesin. Mezuniyetinizden dolayı sizleri kutluyorum. Allah yar ve yardımcınız olsun."

Konuşma sonrasında bölüm birincileri plaketlerini Başbakan Erdoğan’ın elinden aldı. Kürsüde Başbakan Erdoğan’a "En büyük hayalim sizin elinizden ödül almaktı." diyen Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü birinci Öznur Dişçi’ye Başbakan kartvizitini verdi.

Salondan ayrılan Başbakan Erdoğan’a öğrenci ve velileri sevgi gösterisinde bulundu.


 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?