banner15

Erdoğan'dan müdahaleye destek sinyali

Başbakan Erdoğan Suriye'nin kırmızı çizgiyi geçtiğini ve ilk kez kimyasal madde kullandığını söyledi

Erdoğan'dan müdahaleye destek sinyali

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Başbakan Erdoğan Amerika basınına konuştu. Erdoğan Suriye'nin kırmızı çizgiyi geçtiğini ve ilk kez kimyasal madde kullandı ğını söyledi. Erdoğan muhtemel bir müdahalede Türkiye'nin gereken desteği vereceğini söyled.

Erdoğan NBC News Televizyonu'nda Ann Curry'in sorularını cevapladı. Erdoğan Suriye rejimini kimyasal silah kullanmakla suçlayarak "Bu rejimin kimyasal silah ve füzeler kullandığı açıktır" diye konuştu.

Başbakan Erdoğan Türkiye'ye getirilen bazı yaralıların kimyasal silahla yaralandığını ileri sürerek delil olarak 'füze kalıntıları'nı gösterdi. Erdoğan 'Kimyasal silahlarla yaralanmış bizim hastanelere getirilen hastalar var' dedi.

NBC DAHA SONRA HABERİ DEĞİŞTİRDİ

NBC Televizyonu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'la yaptığı röportajla ilgili haberini daha sonra değiştirdi. Televizyonun web sitesinde yer alan ilk haberde, Erdoğan'ın Suriye'ye ABD öncülüğünde yapılacak bir kara harekatını ve uçuşa yasak bölge uygulamasını destekleyeceği yazılmıştı. NBC'nin değişiklik yaptığı haberde ise kara harekatına hiç değinilmezken Erdoğan'ın ABD öncülüğünde bir uçuş yasağı uygulamasını destekleyeceği görüşüne yer verildi.

Suriye'de rejimin halka karşı kimyasal silah ve füze kullandığının kesin olduğunu vurgulayan Başbakan Erdoğan, ABD'ye daha güçlü tavır alma çağrısında bulundu. ABD Başkanı Obama'nın çizdiği kırmızı çizginin çoktan aşıldığını söyleyen Erdoğan, Türkiye'de tedavi gören Suriyeli hastaların kimyasal silahlarla yaralandığını belirtti. Sarin gazı kullanıldığına dair ellerinde veri olmadığını da ekleyen Erdoğan, ABD öncülüğünde Suriye'de uçuşa yasak bölge uygulanmasını baştan beri desteklediğini vurguladı.

Güncelleme Tarihi: 10 Mayıs 2013, 07:35
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48