Erdoğan'dan 'partide büyük operasyon' sinyali

Başbakan Erdoğan önümüzdeki seçimde parti içinde büyük bir operasyonun sinyallerini verirken, daha önce aday olamayanlara da yeşil ışk yaktı

Erdoğan'dan 'partide büyük operasyon' sinyali

Okan Haksever / Dünya Bülteni - Ankara

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AKP Grubu'nun basına kapalı bölümünde, soğuk duş etkisi yapan açıklamalarda bulundu. "Önemli isimleri listelerde görmezseniz şaşırmayın" mesajı veren Başbakan Erdoğan, "Bazı genel başkan yardımcısı, grup başkanvekili, genç arkadaşlarımızı dinlendirebiliriz. Bu arkadaşlarımız şaşırmasın. Bu isimleri bir sonraki seçimlerde tekrar aday yapabiliriz. Biz planlarımızı gelecek 12 yıla göre yapıyoruz. Bir sonraki dönemde arkadaşlarımızın tecrübesine ihtiyacımız var” dedi,

'HİÇ ŞAŞIRMAYIN!'

Milletvekili aday listelerinin YSK'ya teslim edilmesine 8 gün kala düzenlediği son Meclis Grup toplantısında, önemli açıklamalar yapan AKP Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, basına kapalı bölümde milletvekillerine, “İki, üç hatta dört dönemdir milletvekili yapanlar var. Biz de üç dönem sınırlaması bulunuyor. Bu nedenle önemli isimler bile listede kendini göremeyebilir. Listede kendinizi göremezseniz şaşırmayın” dediği öğrenildi.

TECRÜBELİ ARKADAŞLARA İHTİYAÇ VAR

AK Parti tüzüğünün milletvekili olmaya sınırlama getirdiğine dikkat çeken Erdoğan’ın “İç tüzüğe göre bir kişi en fazla üç dönem milletvekilliği yapabiliyor. Bu nedenle benim gibi partimizin çok önemli isimleri bir sonraki dönemde milletvekili olmayacak. Ancak partimizin geleceğini de düşünmek zorundayım. Bazı genel başkan yardımcısı, grup başkanvekili, genç arkadaşlarımızı dinlendirebiliriz. Bu arkadaşlarımız şaşırmasın. Bu isimleri bir sonraki seçimlerde tekrar aday yapabiliriz. Biz planlarımızı gelecek 12 yıla göre yapıyoruz. Bir sonraki dönemde arkadaşlarımızın tecrübesine ihtiyacımız var” şeklinde konuştuğu öğrenildi.

EKREM ABİ'Yİ ÖRNEK GÖSTERDİ

Aday olamayan isimlerin seçim bölgesine giderek aday gibi çalışmasını isteyen Erdoğan, geçen dönem aday olamayanların büyük bölümünün küserek parti çalışmalarına katılmadığına dikkat çekti. Aday olamayan ancak parti çalışmalarına katılan isimlerin bir sonraki dönemde yeniden aday yapılabileceğini vurgulayan Erdoğan, Teşkilattan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Erdem’i örnek gösterdi. Erdoğan’ın, “Ekrem Erdem’i geçen dönem listeye koymadık. Ama şimdi partinin en önemli noktasında. Geçen dönem aday yapmadıklarımızdan bazılarını aday yapacağız” ifadesini kullandığı belirtildi.

DOĞU VE GÜNEYDOĞULU MİLLETVEKİLLERİNE TEPKİ

Erdoğan 12 Haziran seçimlerine seçim olarak bakılmaması gerektiğini altını çizerek, “Biz bu seçime seçimi kazanmak veya kazanmamak olarak bakmıyoruz. Seçim tarihi bir seçim olacak. Yeni Meclis yepyeni Anayasa yapacak Meclis olacak. Bu nedenle yeni Meclis büyük önem taşıyor” ifadesini kullandı. Erdoğan, AKPrti milletvekillerinin Meclis çalışmalarına katılımından memnun olmadığını belirterek ”Anayasa oylaması hariç iyi performans sergileyemediniz. Çoğu zaman Meclis toplanamadı” dediği belirtildi. Erdoğan, birçok milletvekilini seçim bölgelerine gitmediğini belirterek, “21 tane BDP milletvekili bölgeden çıkmıyorlar.Bizim milletvekilleri ise bölgeye gitmiyor. Sorduğumuz zaman ’Can güvenliğimiz yok’ diyorlar. Aday olurken can güvenliğiniz aklınıza gelmedi. Ölüm herkes için var” dediği öğrenildi.

1400 KİŞİDEN 550 İSİM BELİRLENECEK

Grup toplantısının ardından AK Parti Genel Merkezi’ne geçerek liste çalışmalarına başladı. Erdoğan milletvekili aday listelerini Ekrem Erdem, Haluk İpek, Abdülkadir Aksu, İdris Naim Şahin, Bekir Bozdağ, Nurettin Canikli, Ayşenur Bahçekapılı, Fatma Şahin ve Fatih Şahin’den oluşan komisyonda karar vereceklerini açıkladı. Erdoğan aday adaylarından 1100 kişi kaldığını belirtirken bunlara milletvekillerinin eklenerek 1400 kişi arasında listenin oluşturulacağını açıkladı.

Güncelleme Tarihi: 06 Nisan 2011, 11:15
banner53
YORUM EKLE

banner39