Erdoğan'dan 'Sırtımızı YPG'ye yaslıyoruz' sözlerine tepki

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Sırtımızı PYD'ye, YPG'ye yaslıyoruz' diyen HDP Eşbaşkanı Yüksekdağ'ı isim vermeden eleştirdi, dokunulmazlığının kaldırılması gerektiğini söyledi

Erdoğan'dan 'Sırtımızı YPG'ye yaslıyoruz' sözlerine tepki

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, HDP'nin kapatılmasına yönelik taleplerle ilgili “Parti kapatılmasına karşıyım ancak yöneticilerinin bedelini ödemesi gerekirir” dedi.

Recep Tayyip Erdoğan, Çin ziyareti öncesi Esenboğa Havalimanı'nda IŞİD, PKK ve DHKP-C’ye yapılan operasyonları değerlendirdi.

Erdoğan, "HDP'nin kapatılmasına yönelik açıklamalar hakkında ne düşündüğü" yönündeki soruya şu cevabı verdi: Bu konuda daha önce yaptığım açıklamalar var. Ben parti kapatılması olayını doğru bulmuyorum. Fakat bu partinin yöneticilerinin bunun bedelini ödemesi gerekiyor. Fert fert, birey birey... "Biz sırtımızı şuraya buraya dayıyoruz" diyenlerin bunun bedelini ödemesi lazım. Gerçek kişilerle ilgili parlamento gereğini yapmalı. Dokunulmazlık zırhının kalkması suretiyle bunun bedeli ödenmeli.

Erdoğan, “Türkiye Cumhuriyeti Devleti, teröristlerden de onları destekleyen sözde siyasetçi, sözde aydın, sözde sivil toplum kuruluşu temsilcisi herkesten de şehitlerimizin kanlarının hesabını sorma gücüne sahiptir. Burada herhangi bir geri adım atma söz konusu olmayacaktır"şeklinde konuştu.

Erdoğan, "Türkiye, adı ve amacı ne olursa olsun ülkesine ve milletine karşı ihanet içerisine giren her türlü paralel devlet yapılanmasıyla mücadele etme dirayetine sahiptir. Bu milletin ve devletin hoş görüsünü, sabrını istismar edenler hak ettikleri cevabı en kısa zamanda alacaklardır, almaya da başladılar" dedi.

"Şehirlerimizde, şehirlerimizin ilçe merkezlerinde, kırsalda nerede olursa olsun bu ülkenin her santimetrekaresinde devlet vardır" diyen Erdoğan, şöyle devam etti:

"Devlet bu varlığını bütün imkanlarıyla seferber etmek suretiyle ortaya koyacaktır. Süreç şu anda başlamıştır, bu süreç herhangi bir rehavete fırsat vermeden de devam edecektir."

FİGEN YÜKSEKDAĞ NE DEMİŞTİ?

HDP Eşbaşkanı Figen Yüksekdağ, Suruç ilçesinde katıldığı programda yaptığı konuşmada, "Partimiz için 'sırtını terör örgütüne dayayan HDP' diyorlar, anlamayanlara cevap veriyorum biz sırtımızı Rojava'ya, Kobani’ye, IŞİD adını verdiğiniz o çeteye karşı mücadele edenlere yaslıyoruz, sırtımızı Kobani’de ve Grisipi'de (Tel Abyad) insanlığın soyluluk değerlerini yere düşürmeyenlere yaslıyoruz. Biz sırtımızı YPJ'ye, YPG'ye ve PYD’ye yaslıyoruz bunu söylemekte ve savunmakta hiçbir sakınca görmüyoruz. Sırtımızı kime yasladığımızı söylüyoruz, bundan sonra da yaslamaya devam edeceğiz." demişti.

Güncelleme Tarihi: 28 Temmuz 2015, 14:12
banner53
YORUM EKLE

banner39