banner39

banner35

Erdoğan'ın ABD'den Gülen beklentisi

Başbakan Erdoğan, ABD basınına yaptığı açıklamada Fethullah Gülen'in iadesi yönünde beklenti içinde olduklarını söyledi.

Politika 29.04.2014, 11:40 29.04.2014, 12:40
Erdoğan'ın ABD'den Gülen beklentisi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ABD'den Fethullah Gülen'in iadesini beklediklerini söyledi. Erdoğan Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç'ın çok tartışılan konuşmasıyla ilgili de ilk kez direkt cevap verdi. Başbakan Erdoğan, Haşim Kılıç'ın asla bu konuşmanın altından kalkamayacağını söyledi.

Başbakan Erdoğan, Fethullah Gülen grubuyla ilgili olarak, 17 Aralık ve 25 Aralık'ta yaşananları hatırlatarak bunların sivil darbe girişimi olduğunu savnudu. Erdoğan, "Sivil darbe. Bunu yaptılar. Eğer ben yurtdışından gelişimde tüm bu olanlara karşı sessiz kalmış olsaydım, olay çok farklı yerlere gidebilirdi." dedi.

"Benim ofisime böcek yerleştirmişler. Bakanları dinlemişler. Bunları dinleyen insanların vatanseverliğinden bahsedebilir misiniz. Bunu örgüt olarak görüyorum. Bizim model ortağımızdan beklentilerimiz var" diyen Başbakan Erdoğan, "Ne bekliyorsunuz?" şeklinde soru üzerine, "Bunları sınır dışı etmesini. Ben Amerika’nın kendi güvenliğini tehdit eden birileri olursa ne yaparsam, stratejik ortağımız da bizim ulusal güvenliğimizi ilgilendiren bir konuda onu yapmalı."

Erdoğan, "ABD Fethullah Gülen’i iade edecek midir?" şeklindeki bir başka soru üzerine ise "Ümit ediyorum. En azından sınır dışı etmeliler." ifadelerini kullandı.

HAŞİM KILIÇ'A CEVAP

Amerikan PBS News kanalına konuşan Başbakan Erdoğan, Anayasa mahkemesinin 52. kuruluş yıldönümünde Haşim Kılıç'ın hükümeti hedef alan eleştirilerine ilk kez cevap verdi.

Başbakan, "Cumhurbaşkanı, Meclis Başkanı, Başbakan, Başbakan Yardımcısı orada. Herkese ders verdi. Sayın başkan bu konuşmanın altından ömrü boyunca kurtulamayacak" dedi.

Yorumlar (0)
21
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?