banner39

Erdoğan'ın en mahrem konuşmalarını dinlemişler

Başbakan Erdoğan'ın en mahrem konuşmaları ile devlet sırrı konuşmalarının yapıldığı Subayevleri'nde çıkan böceğin, en 30-40 kişilik bir ekip çalışmasıyla buraya yerleştirilebileceği MİT raporuna yansıdı

Politika 26.02.2014, 08:59 26.02.2014, 11:22
Erdoğan'ın en mahrem konuşmalarını dinlemişler

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Başbakan'ı dinlemeye yönelik konulan 'böcekler' biri ikametgâhındaki, diğeri de resmi konutundaki çalışma odasından çıktı. Başbakan'ı dinleyen 'böcek'lerin konulmasının üzerinden 2 yıldan fazla zaman geçti ama çok önemli detaylar yeni yeni netleşti.

Subayevlerindeki konutun ardından bulunan ikinci bir böcek var, bu doğru ama onun ortaya çıkarıldığı yer Kızılay'daki Başbakanlık Merkez Bina değil, Çankaya'daki Başbakanlık Resmi Konutu. Mikrofonlu yansıtıcıları bulan, Milli İstihbarat Teşkilatı'nın (MİT) teknik personeliydi. MİT mühendisleri, yaptıkları ilk teknik incelemenin ardından bulunan cihazların niteliği hakkında, "İleri özelliğe sahip ve enerji hattına bağlantısı olduğu, güç aldığı sürece çalışmaya devam eder" şeklinde rapor verdi.

Dışarıdaki kayıt sisteminin -bir çantaya sığabilecek ebatta olduğundan sabit olmasının gerekmediği, örneğin bir araç içinde mobil olarak da kullanılabileceği değerlendirmesi de yine Başbakanlığa verilen bilgiler arasındaydı. İlk böcek, 28 Aralık 2011'de Başbakan Erdoğan'ın ailesiyle birlikte yaşadığı Subayevleri'ndeki konutunda yer alan çalışma odasında bulundu.

İçinde dinleme cihazı olan o priz, üzerinde Erdoğan'ın en kritik görüşmelerini yaptığı kriptolu telefonun yer aldığı sehpanın hemen altında bulundu. Yani (görüşme yapılan kişinin sesini değil ama) hem Başbakan'ın o telefondan yaptığı konuşmaları -en yakından ve net şekilde- algılayıp aktaracak hem de ortamı, bu da demek oluyor ki, o odada yapılan diğer bütün konuşmaları rahatlıkla dinleyebilecek noktada.

Yapılan ilk inceleme sonucu, iki gün arayla bulunan her iki cihazın da aynı model olduğu ve aynı elden çıktığı kesin olarak tespit edildi. Vatan Gazetesi'nin haberine göre konuyla ilgili hazırlanan raporda:

- Böceklerin; odalarda var olan uzatma kablolu seyyar prizlerin, içine dinleme cihazı monte edilmiş olan birebir aynıları ile değiştirilmesi yoluyla koyulduğu,

- Dinleme faaliyetinin arkasında yabancı bir istihbarat örgütünün, yani bir başka ülkenin bulunmadığı,

- Böcekleri odalara yerleştiren şahısların, Başbakanlık koruma ekibinden iki emniyet görevlisi olduğu, bu kişilerin (Erdoğan'ın 17 Aralık 2013'ten itibaren 'paralel yapı' olarak adlandırdığı) 'Gülen cemaati' ile bağlantılı oldukları,

- Söz konusu dinleme sisteminin ciddi bir ekip çalışması ile gerçekleştiği, zincirin tamamlanması için en az 30-40 kişilik bir yapı gerektiği tespit ve bilgileri yer aldı.

 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?