Erdoğan'ın Meclis için kafasındaki isim...

AK Parti kulislerinde henüz öne çıkmayan fakat bakanlık koltuğuna yeniden oturmasına kesin gözüyle bakılan Faruk Çelik’in TBMM Başkanlığı “Başbakan Erdoğan’ın kafasındaki isim” olduğu belirtiliyor.

Politika 21.06.2011, 06:41 21.06.2011, 09:50
Erdoğan'ın Meclis için kafasındaki isim...

Okan Haksever / Dünya Bülteni / Ankara
 
AK Parti’de, bakanlıklar, Meclis Başkanvekillikleri ve Grup Başkavekillikleri ile Komisyon Başkanlıklarının da aralarında yer aldığı 50 koltuk için kulisler giderek hız kazanırken, en büyük ve ilk heyecan TBMM Başkanlığı için yaşanacak.

0001 plakalı Cumhurbaşkanı Vekili makamı olan TBMM Başkanlığı için AK Parti’de 7 isim tartışılıyor. Bunların başında Cemil Çiçek yer alırken Bülent Arınç, Hayati Yazıcı, Nimet Çubukçu, Vecdi Gönül, Abdulkadir Aksu ve Burhan Kuzu isimleri öne çıkıyor.

DYP kökenli TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet İyimaya da CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, “Meclis Başkanı uzlaşmayla seçilmeli” çıkışından umutlandı ancak, AK Parti kulislerinde İyimaya’ya şans tanınmıyor.

AK Parti kulislerinde adı henüz öne çıkmayan fakat bakanlık koltuğuna yeniden oturmasına kesin gözüyle bakılan Faruk Çelik’in “Başbakan Erdoğan’ın kafasındaki isim” olduğu belirtiliyor. Dünyabülteni’nin ulaştığı bilgilere göre Erdoğan, Alevi Açılımı sürecini “kazasız” atlatan, Roman Açılımı’nda başarı elde eden Ş.Urfa seçimlerinden de 10 milletvekili Ankara’ya getirerek başarısını taçlandıran Çelik’in Erdoğan’ın Meclis Başkanı yapmayı düşündüğü isimlerin başında yer alıyor.

MECLİS GELECEK SALI AÇILIYOR

YSK’nın seçim sonuçlarını ilanından sonraki 5. gün (gelecek hafta Salı günü) saat 15.00’te TBMM Genel Kurulu çağrısız olarak toplanacak. TBMM’nin bu birleşimine en yaşlı üye başkanlık edecek.

Buna göre ilk birleşimi “en yaşlı” üye olarak 79 yaşındaki CHP İstanbul 3. bölge 4. sıradan milletvekili seçilen Oktay Ekşi yönetecek. En genç 6 milletvekili de divanda dönüşümlü olarak “katip” üye olarak görev yapacak.

Bu birleşimde milletvekilleri Adana’dan başlayarak seçim bölgelerine göre tek tek kürsüye çıkarak Anayasa’da yer alan “milletvekili andını” içecek. Yemin töreninden sonra, Meclis Başkanı seçimi için çalışmalara 5 gün ara verilecek. 5 günlük arada Meclis Başkanı adayları belirlenecek. Başkanlık seçimlerine ilişkin ilk tur oylamanın 29 Haziran’da yapılması öngörülüyor.

Oylamaların ilk ikisinde üye tamsayısının üçte iki (367), üçüncü oylamada da üye tamsayısının salt çoğunluğu (276) aranacak. Üçüncü oylamada salt çoğunluk sağlanamazsa, en çok oyu alan iki aday arasında dördüncü oylama yapılacak. Dördüncü oylamada en fazla oy alan üye, başkan seçilmiş olacak.


 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?