banner39

Ermeni Diasporası Taksim'de anmaya katılmış

Taksim Meydanı'nda 24 Nisan'da yapılan "Ermeni Soykırımı Anması" törenine Fransa Ermeni Diasporası'nın önemli isimlerinin de ilk kez katıldığı ortaya çıktı

Politika 29.04.2013, 10:08 29.04.2013, 11:07
Ermeni Diasporası Taksim'de anmaya katılmış

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İstanbul Taksim Meydanı'nda geçtiğimiz 24 Nisan'da düzenlenen anma törenine Ermeni Diasporası'nın da katıldığı ortaya çıktı. Katılanlardan en önemli isim ise Ermeni Diasporası'nın beyinlerinden sayılan ve Türkiye'ye girişi yasak olan İstanbul doğumlu Aleksi Göveciyan.

24isan 2013'te 1915 olayları için üçüncü kez anma töreni düzenlendi. Bu yılki anma törenleri önceki iki anma töreninden farklıydı. Çünkü bu yılki anma törenlerine Fransız Ermeni Diasporası'nın önde gelen isimleri de katıldı. Katılımcılar arasında dikkat çeken isimlerden biri Türkiye doğumlu olup, Türkiye'ye girişi yasak olan Aleksi Gövciyan'dı.

İstanbul Kurtuluş doğumlu Aleksi Gövciyan’ın Pangaltı Ermeni Lisesi’nde okumuş. Liseyi bitirdikten sonra ülkeyi terk ederek Fransa'ya akrabalarının yanında yaşamaya başlamış. Burada 1915 olaylarıyla ilgili olarak araştırmalar yapan Gövciyan daha sonra Fransa'nın en büyük Ermeni Diasporası'nın önde gelen isimlerinden biri haline geldi.

Gövciyan, halen Fransa Ermeni Cemiyetleri Federasyonu’nun başkanı. Fransız Meclisi'nden 2005 yılında çıkardığı soykırım yasasının mimarlarından biri. Bu yüzden de uzun süre doğduğu ülke Türkiye için adeta ‘persona non grata’ yani istenmeyen adamdı. Türkiye’nin kendisine uyguladığı ambargo Ocak 2007’de Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink suikastine kadar sürdü. Ermeni Diasporası Dink’in cenazesine gidecek beş kişilik heyete Gövciyan’ı da koymak isteyince Ankara’da sıcak saatler yaşanmıştı. Ancak sonunda Dışişleri gelmesine yeşil ışık yakmış, hatta koruma sağlamıştı.

ANMADA NELER OLMUŞTU?

İstanbul Beyoğlu'nda toplanan bir grup 1915 olaylarının 98. yıldönümünde hayatını kaybedenler için anma töreni düzenlemişti. Anmaya Prof. Dr. Gencay Gürsoy, BDP Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, gazeteci Ali Bayramoğlu ve çok sayıda kişi katılmıştı.

Prof. Dr. Gencay Gürsoy, okuduğu basın açıklamasında; 24 Nisan 1915 günü İstanbul'da Ermeni ileri gelenlerine karşı düzenlenen bir operasyonla 240 kişi tutuklandığını, birkaç gün içerisinde sayıları 2 bin 345'e ulaşan tutuklamalarla, Ermeni mebuslarından şairlere, Ermeni toplumunun beyinlerinin hedef alındığını söylemişti.

Yorumlar (2)
Nascar 9 yıl önce
İyi tamamda Ermenilerde öldürdükleri Müslüman Türk, ve Kürtlerden özür dileyecekmi, vaya böyle bir gündemleri varmı,akıllarından geçiyormu bizde müslümanları öldürdük, bunların torunlarıda döner bizden ve bizim dostlarımızdan hesap sorarlar.
Tarihçi 8 yıl önce
Van'da tecavüz edilmek ve öldürülmek suretiyle götürülen Müslüman ( Türk ve Kürt ) kadınların bu vahşetten kurtulmak için kendilerini Van Gölü'nün sularına atarak hayatlarına son verişlerini Akdamar Kilisesi'ne her baktığında hatırlayan Müslümanların torunlarının acısı ilk günkü gibi tazedir.
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?